Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sayın bakanımızın açıklaması ! ! !

Konu, 'ARŞİV' kısmında katıger tarafından paylaşıldı.

 1. katıger

  katıger CMNet Üyesi

  Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımızın her fabrikada Çevre Mühendisi var diyerek demeç vermesi. buyrun;


  Bakan Güllüce “Sanayi Kuruluşları Beyanname Verecek”
  29.09.2014

  Birleşmiş Milletler ’de İklim değişikliği zirvesine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce TRT TÜRK ekranlarında önemli açıklamalarda bulundu.

  Sanayi kuruluşlarını daha kolay ve çabuk denetlemek için bir çalışma yaptıklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce: “İzmit'te 12 bin fabrika var. 12 binini nasıl denetlersiniz, düşünebiliyor musunuz? Kaç sene sonra sıra gelir, binlerce insan gerekir denetleyebilmek için. Biz sanayi kuruluşlarının kendilerinden bir beyanname almak suretiyle zaten her fabrikada çevre mühendisimiz var. Bunların vereceği bilgiler ve imzalar karşılığında denetlenmiş kabul edip olası bir yanlışlığında çok ağır cezalar vereceğiz. Beyan ediyorsun, her şey tamam diyorsun, altına imza atıyorsun olmadığı zamanda kusura bakma fabrikanın ya kapanmasını ya da milyarlarca lira çok ağır cezalar ile karşılaşacağını bil. ”dedi.

  BM temasları kapsamında cıva tüketimi ile ilgili uluslararası Minimata sözleşmesini imzaladıklarını ifade eden Bakan Güllüce; “Cıva tüketimi ile ilgili sözleşme yaptık. Ülkeme ve insanlığa hayırlı olsun. Bundan böyle Türkiye’de cıva tüketimi, ithalatı ve sanayide kullanımı sınırlandırılacak ve belli bir aralıktan sonra bu sıfırlanacak. ”dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel kurulda yaptığı konuşmaya da değinen Bakan Güllüce “Dünya beşten büyüktür” sözünün tarihe altın harflerle yazılacağını ifade ederek bu konuşmanın bir insanlık, demokrasi ve ahlak manifestosu olduğunu belirtti.

  Bakan Güllüce gelişmiş ülkelere çevre konusunda da bazı eleştiriler getirdi. “Gelişmiş ülkelere de benim bir sitemim oldu. Dünyayı siz kirlettiniz, dünyayı siz tükettiniz, birçok şeyi tükettiniz insanlığı tükettiniz, komşuluğu tükettiniz, dostluğu tükettiniz, arkadaşlığı tükettiniz ve doğayı tükettiniz. Önceki saydıklarımı telafi edemezsiniz ama doğa çok tükettiğiniz için endüstri devrimini erken yaptığınız için çevre sonradan aklınıza geldi. Ama gelişmekte olan ülkeler ve az gelişmiş ülkeler çevreyi kirletmediler. Bu yüzden de sizin bunlara borcunuz var. Gelişmemiş ülkelerden kendinizde olan şartları hemen isteyemezsiniz. İstiyorsanız eğer destek vermelisiniz lazım dedim.” dedi.

  http://www.csb.gov.tr/turkce/index.php?Sayfa=faaliyetdetay&Id=1083
   
 2. anil.topal

  anil.topal CMNet Üyesi

  Tabii senin Her fabrikada çevre görevlisi belgesini almış aylık 100tl, 200tl, 300tl her neyse böyle komik rakamlara danışmanlık yapıp, Senin bahsettiğin yükümlülüğün altına girecek enayilerin var tabi. Yapı denetimde uygulanan sistemin bizim sektörümüzdede uygulanmasını istiyoruz. Danışmanlık ücretini firma devlete yatıracak doğrusu bu. Ben parasını aldığım adama nasıl iş yaptırayım.
   
 3. her fabrikada çevre mühendisi var diyor ama her fabrikada maalesef yok ve olanlarda kendi işini yapamıyor. İşveren ben herşeyde kullanırım diyor ve her çevre mühendisi de kusura bakmasın kendi fabrikasının hatasını asla söyleme cesareti gösteremez. Hadi gösterdi diyelim bakanlık ceza kesmek için fırsat kolluyor. İlk önce çevre mühendisliğini tam anlamıyla kavramak lazım. Sonra çevre mühendisi lazım yerlere başka bir mühendislik veya biyolog atanmaması lazım. Avrupa'da kirlilik var diyor. Tamam olabilir buna da el at ama ilk önce kendi içimizdeki ve fikirlerimizde kirliliği temizlemek gerekir. Sonra çevre mühendislerine hakkettiği saygıyı ve emeği göstermek lazım. Bir firmada hem çevre mühendisi çalıştırıp hem de danışmanlık yardımı alabilir ama danışman firma, Firmadaki mühendisin önüne geçmemesi gerekir buna izin verilmemesi lazım.
   
 4. anakinskywalker

  anakinskywalker CMNet Üyesi

  Uzun diye okumadım ama yorumdan anladığım kadarıyla bakan bey olaya pek bakamamış yine.
   
  hepaistos bunu beğendi.
 5. Bakanlığın başına çevre mühendisi gelmesi gerekir. O zaman bizim de hastanelerin baş hekim olarak görev yapması gerekir.
   
  Funda Gürsoy Özkocacık bunu beğendi.
 6. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Sayın Şehircilik Bakanı...:tskler:sen sadece uzaktan bak!!!
   
 7. mkibaroglu

  mkibaroglu CMNet Üyesi

  Bakanın tek doğrusu var dünya 5' ten büyük ama bakana demek öğretemedik ÇEVRE MÜHENDİSİ > çevre görevlisi
   
  Aydın Yalçın bunu beğendi.
 8. Enise A.

  Enise A. CMNet Üyesi

  Bakan böyle düşünüyosa ...vay halimize :S
   
  Pınar Kaya bunu beğendi.
 9. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  Gülsek mi ağlasak mı bilemedim. Çevre mühendisliğine bu kadar önem verildiği söyleniyorken neden ülkemizde Çevre Mühendislerine önem verilmiyor??
   
 10. Bakanlara, müfettişlere, memurlara biri çalıştıkları alanla ilgili ders versin. ÇASGEM bir yandan Çevre ve Şehircilik bir yandan azcık mantıklı olun ya! Sadece konuşmayın, mantıklı düşünün: ben bunu söylerim de uygulamayı nasıl yapsınlar?
   
 11. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  Bence bu bakan değişmeli çevre şehirciliği iyice pasifize etti.

  Erdoğan Bayraktar ne kadar sevmesem de sanırım bu adamdan çok daha iyiydi en azından sorun odaklı çalışıyordu. bakanlık onun zamanında prim yaptı kentsel dönüşüm olayları hız kazandı, çevre denetim mekanizması arttırdı çevre mühendisi alımı arttı.

  Müsteşar Mustafa Öztürk hocamız bilgili adamdır fakat olay siyasi olunca İdris Güllüce gibi pasif adamın altında pek verimli olduğuna inanmıyorum.
   
 12. aldemir072

  aldemir072 CMNet Üyesi

  dünya 5' ten büyük 6 dan küçük varın siz hesaplayın. içi boş konuşmalardan başka hiç bir şey değil aslında güzel vaatler fakat gerçekleştirilmemesi insanı üzüyor.
   
 13. akint.

  akint. CMNet Üyesi

  Biraz ağır olabilir ama yazıyı okuduktan sonra ilk aklıma gelen buydu :) Ağlıyacak halimize gülüyoruz işte