• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Şeker endüstrisi atıksu arıtma hakkında yardım

Burcu88

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar ben çevre mühendisliği Son sınıf öğrencisiyim atıksu arıtımı ve Tasarımı dersimiz de " Şeker endüstrisi " atıksularının arıtımı ve tasarımı hakkında proje hazırlıyorum. Endüstrisi hakkında bilgi buldum ama ızgara boyutlandırmasını hesaplaması yapamadım ince ızgara ön çökeltme hesabını yapmam lazım anaerobik arıtım kullanacak projede bana hesaplaması nasıl yapacağımı gösteren sorular bulabilir misiniz

merhabalar;
ekte paylaştığım dosyayı bir incele. Hesaplar evsel atıksu arıtma hesapları ancak ızgara ve ön çökeltim hesaplarında kendi debi ve kirlilik yüklerini kullanıp boyutlandırma yapabilirsin diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• hesaplar.pdf
    1.8 MB · Görüntüleme: 126
Çooook teşekkür ederim ya çok iyi oldu bu bilgiler çook sağolun

Aynen bi bilginiz olsaydı nasıl bağlantı kullanılacağını bilirdiniz çiğdem hanım sağolsun kendi bilgilerini yolladı bende o bilgilere göre kendi konuma uygun olarak işlemleri yapacam hem bana yardımcı olamıyorsanız böyle saçma saygısız mesaj yazmaya hakkınız yok çiğdem hanıma saygısızlık olur bu

Şeker endüstrisinde üretim müh olarak ve atıksu arıtma (aerabik ve anearobik) tesisinden sorumlu olarak 3 yıl çalıştım(Şuan başka kuruma geçtim) arıtım ile ilgili tasarım veya çalışma prensibinde kafana takılan soru olursa yardımcı olmaya çalışırım.Sistem kısaca şöyle özetleyebilrim.
1-Sistemde toplanan atıksu fabrikanın uzağında bulunan lagünlere gelerek atıksu karıştırılır ve tortu kum vb gib yabancı neslere dibe çöker
*Lagün sıkıştırılmış ve sızdırmaz toprak havuz yaklaşık hacmi 50000m3
2-Lagünlerden pompa yardımı ile terfi istasyonuna gelir ve döner ızgaralardan geçerek olası sudan hafif poset vb gibi şeyleri tutar ve ilk fiziki arıtma burada olur
3-Fiziki arıtmadan geçen atıksu anearabik sisteme girmeden önce plakalı ısıtıcılardan geçerek (yaklaşık 38-40 C) şartlandırma tankına gelir
4-Şartlandırma tankında pH ayarlanması yapılarak antifoam ve antiscan eklenerek anearabik tanka gelir.
*Anearabik tank tasarıma göre farklı yapıda olur.Benim kullandığım yaklaşık 14m çapta 2000m3 hızlı geçişli
5-Anerabik tankın altan giren su granül bakterilerin yardımı ile parçalanırlar.Burada yaklaşık olarak kirliliğin%70-80 arasında giderimi olur
6-Anaerabik sistemden üste çıkan atıksu kendi cazibesi ile havalandırma havuzuna gelir
7-Havalandırma havuzundan ssavaklanan su deşarj edilir
8-Havalandırma havuzu yaklaşık olarak 50m çapında ve içinde 28m çapında çamur çöktürme havuzu yer almaktadır.Havalandırma havuzunda oluşan aktıf çamur altan kendi cazibesi ile çöktürme havuzuna gelir ve çamurun içinde su alınmaya çalışır.
Anlattıgım basit hali ile anlatmaya çalıştım umarım şeker sektörü ile ilgilenen arkadaşlara yardımcı olmuşumdur