Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sera gazlarının takibi hakkında yönetmelik kapsamında izleme planı şablonu yayımlandı

Konu, 'Mevzuat Taslakları' kısmında Tolga Gül tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Kendinizde hazırlayabilirsiniz dışarıya da hazırlatılabilirsiniz
   
 2. nesliy

  nesliy CMNet Üyesi

  önerebileceğiniz firma var mı acaba?
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 4. Özge Gökmen

  Özge Gökmen CMNet Üyesi

  Merhabalar;

  Daha önce de belirtiğim üzere Teknik Çevre olarak ben de bu konularda çalışıyorum. 4 adet firmaya danışmanlık hizmeti vermeye başladık. Çalışmalara devam ediyoruz. Sizinle de görüşmek ve teklif sunabilmek isterim.

  teknikcevre.com

  Özge GÖKMEN: 0535 057 88 81
   
 5. Polat Surion

  Polat Surion CMNet Üyesi

  okinos adında bir firma var bu konuyla ilgilenen, kendilerinden fiyat almıştık büyük ihtimal onlarla çalışacak bizim şirket. www.okinos.com adresleri.
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 7. lifenerji

  lifenerji CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Sera gazlarının takibi hakkında yönetmelik çerçevesinde yürüyen bu tartışmaya bir nebze katkım olabilirse sevinirim. Bakanlık tarafından yayınlanan excel şablonu, onu takip eden elektronik izleme planı ve izleme planı kılavuzu lifenerji tarafından yazılmıştır. Burada devam eden güzel tartışmayı kılavuz ve elektronik izleme planı için feedback olarak kabul edip gerekli görüldüğünde izleme planı kılavuzu ve elektronik izleme planında gerekli düzeltmeleri yapabiliriz. Ben şimdiden katkılarınız için teşekkür ediyorum.
  Öncelikle kılavuzu beğenen bir iki görüş gördüm, geçen hafta sektör eğitimlerinde de pozitif dönüşler oldu ve buna çok sevindiğimi söylemek isterim. sektörler açısından kolayca anlaşılabilecek bir kılavuz yazmaya çalıştık, umarım amacımızda başarılı olmuşuzdur.
  İkincisi, elektronik izleme planının içeriği de Lifenerji tarafından sağlandı ve geçen haftaki eğitimlerde ve gelecek haftaki takip eden eğitimlerde bu program detaylı bir şekilde tarafımızdan sektörlere tanıtılacaktır. Elimizden geldiği kadar kolay ve takip edilebilir bir sistem ortaya çıkarmaya çalıştık. Zannedersem bu hafta içinde bakanlık tarafından kullanıma sunulacak, en azından geçen haftaki eğitimlerde bu hafta hizmete gireceğini belirtmiştik.
  sorularınız olursa cevap vermekten büyük memnuniyet duyarım.
  www.lifenerji.com
   
  landwarior ve Melih Coşar bunu beğendi.
 8. Kaan Kurt

  Kaan Kurt CMNet Üyesi

  İzleme Planları Çevre Bilgi Sistemi aracılığı ile Bakanlığa gönderilecektir.
  16.09.2014


  Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alan tesisler tarafından hazırlanan izleme planları 1 Ekim 2014 tarihine kadar Bakanlığa onay için gönderilecektir.

  Söz konusu işlem Çevre Bilgi Sistemi aracılığı ile gerçekleştirilecek olup, ilgili uygulama 17 Eylül 2014 tarihinde hizmete açılacaktır.

  Yönetmelik kapsamına giren tesislerin İl Müdürlüklerine yeni uygulama başvurusu yapması gerekmektedir.

  http://www.csb.gov.tr/projeler/sera/index.php?Sayfa=haberdetay&Id=14536
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 9. lifenerji

  lifenerji CMNet Üyesi

  Elektronik izleme planı uygulaması şu an yayında. Çevre Bilgi Sisteminden (http://online.cevre.gov.tr/), şifreniz var ise, girerek izleme planlarınızı doldurabilir ve bakanlığa iletebilirsiniz.
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bakanlık sitesinde "Yönetmelik kapsamına giren tesislerin İl Müdürlüklerine yeni uygulama başvurusu yapması gerekmektedir." sayfanın açılması için İl Müdürlüğüne uygulama başvurusu yapmamız gerekecek.
   
 11. lifenerji

  lifenerji CMNet Üyesi

  Bakanlığın açıklamasına göre; çevre bilgi sistemine giriş şifreniz ile elektronik izleme planı uygulamasına ulaşabilirsiniz. Fakat, uygulamanın ekranlarında çıkması için yeni uygulama başvurusu yapmaları gerekmektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Sonradan farkettim teşekkürler :)

  Arkadaşlar Sera gazları için Risk Değerlendirmesi yapan var mı?
   
 13. lifenerji

  lifenerji CMNet Üyesi

  Evet risk analizin pek çok sektör için yaptık. yapılan risk analizinin sera gazı emisyon verileri ile ilşkili olmasına dikkat edin.
   
  lizzie bunu beğendi.
 14. lizzie

  lizzie CMNet Üyesi

  Bizde yapmaya çalışıyoruz ama etki değerlerini ve olasılıkları karşılaştırma nasıl yapılıyo pek anlamadık.
   
 15. landwarior

  landwarior CMNet Üyesi

  sistemin son güne 13 gün varken açılması, yeni kullanıcı başvurusu gerekmesi, konunun firmalar açısından cok yeni olması gibi sebeplerden 1 ekim olan sürenin uzatılması gerekiyor bence.
   
  Ayşegül Öner Albayrak ve gizem- bunu beğendi.
 16. Tijen Canişcioğlu

  Tijen Canişcioğlu CMNet Üyesi

  Merhabalar,
  Firmamız olarak çalışmamız mevcut. Teklif vermek isteriz.
   
 17. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  ya bu bakanligimiz gece yatiyor sabah kalkiyor baska bir sey istiyor.

  tamam sera gazi falan mevzuu önemli fakat bakanligin altyapisini oturtmadan su tarihte sunu yapin bunu yapin gibi şeyler yanlis.

  benim bildigim teblig yonetmelik yayinlanir sistem hazir hale getirilir firmalarin kapsamlarinin belirlenmesi icin yazilar yazilir sonra veri girisleri yapilir.

  1 ekimde ne ya...

  bu bakanligin yönetmeliklerin yarisi çöp.

  yok sera gaziymis yok yok mobil takip sistemiymis yok sevessoymus uygulamadigin uygulayamayacagin yonetmelikleri yayinla dur.

  ya birde taslak yonetmelik mevzuu varya o konuya hiç girmeyecegim.
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 18. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Kesinlikle kimse konuya tam anlamıyla hakim değil, ne bakanlığın ne de il müdürlüklerinin konu hakkında yeterli bilgisi var. Bizlerde soruyoruz sürekli ne yapmamız gerektiğini ama net bi cevap alınmıyor malesef. Bakanlığın bizden istediği demekki sadece sisteme veri yüklemek, bildirim yapmak yada yapmış olmak gibi görünmek! Anladığım yanlış da olsa bişeyler yüklenecek sisteme ve bu sekilde doğru bulunacak sanırsam ama bu kadar kısa süre de ne kadar mümkün oda tartışılır!
   
  lizzie bunu beğendi.
 19. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Zaten İzleme planı sisteme yüklendikden sonra inceleme süresi ve ardından iptal edilirse tekrar yenilemek için 60 gün süre var.Bence Bakanlıkda konuya tam hakim değil,onlarda sisteme yüklenen izleme planlarından öğrenecekler işi.Yani bir nevi biz Bakanlığa işini öğretecez.
   
 20. lizzie

  lizzie CMNet Üyesi

  Bakanlık siz sisteme verileri yükleyin yanlış ya da eksik birşey olursa siize eksiklik yazısı gönderecez gibi açıklamalarda bulundu zaten...
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.