• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taslak Sera gazlarının takibi hakkında yönetmelik kapsamında izleme planı şablonu yayımlandı

Tolga Gül

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Sera Gazlarının Takibi Hakkında Yönetmelik kapsamında İzleme Planı Şablonu
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinde yayınlandı şablondan anlaşılan yakında tebliğinde çıkacağı.
İzleme Planı Şablonunda yer alan yeşil kutulardaki formüllerin silinmemesi ve İzleme Planı Şablonu dosyası indirildikten sonra MSExcel ile açılarak makro fonksiyonlarının çalıştırılması gerekmektedir. İzleme planı şablonuna ilişkin hususları iklim@csb.gov.tr e-posta adresine, mesajın konu kısmına "izleme planı şablonu" yazarak gönderebilirsiniz. Söz konusu izleme planı şablonu bilgilendirme amaçlı olup, "Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması Hakkında Tebliğ"in yayımlanmasının ardından kullanıma açılacak olan web tabanlı sistem üzerinden doldurularak Bakanlığa gönderilecektir.

Arkadaşlar beklediğimiz tebliğde bugün resmi gazete de yayınlandı. Hayırlı uğurlu olsun

@Pınar Pelit Demir
Bence bakanlık bir şey bilmiyor demek doğru değil, bu bakanlığın ne bildiğinden habersiz olduğunuzu gösteriyor. İklim değişikliği dairesi hiçbir kurumun yapmayacağı kadar sektöre eğitim vermekte ve izleme planlarının nasıl doldurulacağı konusunda yol göstermektedir. Şirketimiz bir zati iki hafta boyunca 15 sektöre bakanlık desteği ile eğitim verdi. bu azımsanmayacak bir destek. Bakanlığın aynı zamanda gönderdiğiniz izleme planlarını kontrol etme kapasitesi de bulunmaktadır.

Ben Lifenerji ve Bakanlığın verdiği sektör eğitimine katıldım ve gayet memnun kaldım. Lifenerji'yi de konuya olan hakimiyetinden ötürü bizzat refere ederim.
Klavuz gerçekten güzel hazırlanmış. Elinize sağlık. Toplantıda da belirtmiştim.
Sadece zaman sıkıştırıldı, yoksa bence altyapısı en teknik hazırlanmış Bakanlık çalışması bence bu.

@lifenerji
Bence kimin neyi ne kadar bildiğini ilerleyen süreçte göreceğiz. Sektör eğitimleri son güne sıkıştırılmasaydı daha faydalı olabilirdi. Eğitim notlarını indirdim ancak her sektör için verilen eğitim notlarındaki Belirsizlik değerlendirmesi ve Risk analizi, Prosedürler için sektörlere özgü çalışma yapılmamış hepsinde aynı notlara yer verilmiş. Ve mevcutta olan ise birsürü cevaplanamayan soru??

@lifenerji
@lifenerji Bakanlık konuya dediğiniz kadar hakim ise neden kılavuzun yayımlanması, eğitimler ve hazırlanmış olan elektronik yazılım sisteminin açılması bu kadar zaman aldı. Bütün bunların hepsi son zamana sıkıştırıldı, anlamadığım konu bu işte. Ben Bakanlık hiç bişey bilmiyor demiyorum ama eksikliklerin olduğu da ortada bunu anlamak zor olmasa gerek!

Sistemin çalışmadığı ile ilgii Bakanlıkla irtibat kurdum. Sistem çalışıyor sizin DNS ayarlarınızla ilgili bir sorun vardır dediler. Ben onun ardından; başka bir internet ağı ile giriş yaptım sisteme ve girebildim. Bilginiz olsun.

Bir de beni şaşırtan ve ne yazık ki bitiren sistemin son sayfasınd açıkan prosedür listesi. Bunları daha önceden bilmediğimiz için genel 14001 prosedürlerinde ufak güncellemelerle durumu kurtarabileceğimizi düşündük. Kaldı ki Bakanlıkta pek çok eğitimin de böyle söylemişti. Şimdi sistemde istenilen prosedürleri görüp şok oluyorum. Firmalara dönüp bu prosedürleri hazırlamalıyız desem son gün komik olur herhalde. Hakkımızda hayırlısı :((

hazırlanan izleme planlarının çoğunda eksiklik dönecek zaten.bırakalım bakanlık yetkilileri değerlendirsin eksik olan belge ve bilgileri onlar söylesin biz yapalım yoksa içinden çıkılamayacak.

Bakanlık Sera Gazları izleme planı sistemini bayram dada açık tutacakmış.Bu Bakanlık bunu hep yapıyor.Birde bizi acele ettirdiler.

sera gazları izleme planında, kademe 3 çıktığında analiz yaptırılması gerektiği ve kademeyi düşürmek için gerekçenin geçici madde 1'in kullanılmaması gerektiği şeklinde bir dönüş oldu. Bu konuyu bakanlık ile görüştüm, en yakın zamanda bu problemi çözeceklerini ve duyuru ile yayınlayacaklarını söylediler.

Merhabalar,
Şirket olarak 26-27 Şubat tarihleri arasında "Uygulamalı İzleme Planı Hazırlama Eğitimi" vermekteyiz. Yaptığımız işlerden kısaca bahsetmem gerekirse: Eylül ayında Ankara/Hilton otelinde gerçekleştirilen sektöre yönelik eğitimler, "İzleme ve Raporlama Tebliği İzleme Planı Kılavuzu", İzleme planı şablonu ve Elektronik İzleme Planı Şablonu tarafımızca hazırlanmıştır.
İzleme planlarının tamamlanabilmesi için şirket olarak hem tesislere, hem de tesislere çevre danışmanlığı hizmeti veren kuruluşlara yönelik eğitimler düzenlemekteyiz.
Ayrıca, eğitimlerin odak noktası izleme planları sektörel bazda nasıl hazırlanır olduğu için denetçi olma hedefindeki kuruluşlarında katılımı oldukça faydalı olacaktır.
Herkesi beklemekteyiz. Daha detaylı bilgi için eğitim duyuruları bölümüne bakabilirsiniz.
Eğitim ile ilgili detaylı bilgiler için "İzleme Planı Hazırlama Eğitimi" dokümanına bakınız.
Eğitime katılmaya karar vermeniz durumunda "Eğitim Başvuru Formu" dokümanını doldurup lütfen ilgili mail adresine iletiniz.

Ekli dosyalar

• Eğitim Başvuru Formu.xlsx
    131.6 KB · Görüntüleme: 11
  • İzleme Planı Hazırlama Eğitimi.pdf
    196.3 KB · Görüntüleme: 31