Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sertlik Tayini

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  1. DENEYİN AMACI
  Suların sertlik derecelerini deney yoluyla bulunmasının öğrenilmesi amaçlanmaktadır.

  2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
  Suyun sertliği, suyun sabunu çökeltme kapasitesinin bir ölçüsüdür. Sabun, suda mevcut kalsiyum ve magnezyum iyonları tarafından çökeltilir. Diğer çok değerli katyonlarda sabunu çökeltebilir. Fakat bunlar sık sık bileşenlerle kompleks haldedirler. Bunların su sertliğindeki rolleri çok azdır ve tanımlamak güç olabilir. Pratikte toplam sertlik, kalsiyum ve magnezyum konsantrasyonlarının toplamı olarak tarif edilir. Sertlik, genellikle mg/L CaCO3 olarak ifade edilir.

  Sertlik, karbonat ve bikarbonat alkalinitesi toplamından büyük olduğunda; sertliğin toplam alkaliniteye eşdeğer olan kısmı "Karbonat sertliği", geri kalan kısmı ise "Karbonat olmayan sertlik" denir. Sertlik, bikarbonat ve karbonat alkalinitesi toplamına eşit veya küçükse, tüm sertlik karbonat sertliği olup karbonat olmayan sertlik yoktur.

  Sert sularla ilgili problemler de şu şekildedir:
  • Sabun tüketimine neden olurlar,
  • Deride tahrişe neden olurlar,
  • Sıcak su borularında, ısıtıcılarda, kazanlarda kireç birikimine ve taşlaşmaya neden olurlar,
  • Porselenlerde renk giderimine neden olurlar. Lavabo ve küvetlerin beyaz rengini bozarlar,
  • Sebzelerin katılaşmasına ve renksizleşmesine neden olurlar,
  • Kumaşların ömrünü azaltır, yıpranmalarına neden olurlar,
  • Konserve endüstrisinde problemlere neden olurlar.

  Sertlik giderme işlemleri pahalı arıtma tekniklerini gerektirirler. Sudaki sertlik tayini için çeşitli yöntemler vardır (Hesap metodu, EDTA titrasyon metodu, sabun metodu gibi).

  Devamı Ektedir
   

  Ekli Dosyalar:

  Aydın Yalçın, Murat Er ve İbrahim bunu beğendi.
 2. İbrahim

  İbrahim CMNet Üyesi

  Teşekkürler Fatih Bey..
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
Sertlik Tayini konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Iyon Değiştirme ile Sertlik Giderimi

  1. DENEYİN AMACI Sertlik gidermede iyon değiştirme yönteminin anlaşılması amaçlanmaktadır. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ İyon değiştirme arıtılacak su içerisinde bulunan bir iyonun adsorbantta bulunan bir diğer iyonla yer değiştirmesidir. Ca+2, Na+, Fe+2 ve Mn+2 gibi katyonların diğer bir katyonla değişimine katyonik iyon değiştirme, SO4 -2, NO3- gibi anyonların değişimine ise anyonik iyon...
 2. Kireç - Soda Yöntemi ile Sertlik Giderimi

  1. DENEYİN AMACI Bir sert su numunesinin yumuşatılması için gerekli olan kireç-soda miktarlarının belirlenmesidir. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Sert sular köpük oluşturmak için çok sabun kullanımı gerektiren sular olarak tanımlanırlar. Bu sular, sıcak halde nakledildikleri boru veya kazan içinde çökelti (kazantaşı) teşkil ederek ısı transferini güçleştirip, akışın hidrolik koşullarını olumsuz...
 3. Sertlik Tayini

  Sertlik Tayini..
 4. Kireç - Soda Yöntemi ile Sertlik Giderimi

  Kireç - Soda Yöntemi ile Sertlik Giderimi..
 5. İçme suyunda sertlik

  İçme suyu kalite standartlarında sertlik tanımı var mı arkadaşlar ? Ben 5 Fransız sertliği diye hatırlıyorum ama yanılıyor muyum? Şimdi TS 266 baktım göremedim. bu konuda tecrübekli bir arkadaş açıklama yaparsa sevinirim.