Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sertlik Tayini

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında cevreciyiz tarafından paylaşıldı.

1. cevreciyiz

cevreciyiz CMNet Üyesi

Sertlik Tayini..

Ekli Dosyalar:

Sertlik Tayini konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Iyon Değiştirme ile Sertlik Giderimi

1. DENEYİN AMACI Sertlik gidermede iyon değiştirme yönteminin anlaşılması amaçlanmaktadır. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ İyon değiştirme arıtılacak su içerisinde bulunan bir iyonun adsorbantta bulunan bir diğer iyonla yer değiştirmesidir. Ca+2, Na+, Fe+2 ve Mn+2 gibi katyonların diğer bir katyonla değişimine katyonik iyon değiştirme, SO4 -2, NO3- gibi anyonların değişimine ise anyonik iyon...
  2. Kireç - Soda Yöntemi ile Sertlik Giderimi

1. DENEYİN AMACI Bir sert su numunesinin yumuşatılması için gerekli olan kireç-soda miktarlarının belirlenmesidir. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Sert sular köpük oluşturmak için çok sabun kullanımı gerektiren sular olarak tanımlanırlar. Bu sular, sıcak halde nakledildikleri boru veya kazan içinde çökelti (kazantaşı) teşkil ederek ısı transferini güçleştirip, akışın hidrolik koşullarını olumsuz...
  3. Sertlik Tayini

1. DENEYİN AMACI Suların sertlik derecelerini deney yoluyla bulunmasının öğrenilmesi amaçlanmaktadır. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Suyun sertliği, suyun sabunu çökeltme kapasitesinin bir ölçüsüdür. Sabun, suda mevcut kalsiyum ve magnezyum iyonları tarafından çökeltilir. Diğer çok değerli katyonlarda sabunu çökeltebilir. Fakat bunlar sık sık bileşenlerle kompleks haldedirler. Bunların su...
  4. Kireç - Soda Yöntemi ile Sertlik Giderimi

Kireç - Soda Yöntemi ile Sertlik Giderimi..
  5. İçme suyunda sertlik

İçme suyu kalite standartlarında sertlik tanımı var mı arkadaşlar ? Ben 5 Fransız sertliği diye hatırlıyorum ama yanılıyor muyum? Şimdi TS 266 baktım göremedim. bu konuda tecrübekli bir arkadaş açıklama yaparsa sevinirim.