Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Seveso Bildirimi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında moonege tarafından paylaşıldı.

1. moonege

moonege CMNet Üyesi

Merhaba,

Seveso bildiriminde doğal gazıda bildireceğim. Hangi kısımdan eklemem gerekiyor? Miktarı neye göre belirlemeliyim?

2. moonege

moonege CMNet Üyesi

okudum ama işin çıkından çıkamadım doğal gaz miktarı bizde aylık bazda belirleniyor.

3. yıllık kullanım miktarı girmeniz gerekiyor.

4. CK*

CK* CMNet Üyesi

Tesiste en fazla ne kadar bulundurduğunuzu belirtmeniz gerekiyor. Artış veya azalış durumunda, seveso kategoriniz değişebilir. Bu nedenle bildirimini yaptığınız miktarlarda değişiklik söz konusu olursa bildiriminizi güncellemeniz gerekiyor.

5. moonege

moonege CMNet Üyesi

Söylediğiniz doğru benim bildiğim de o şekilde ama çevre il bu konuda derki (depolama yok) boru hattının işletme içersinde kalan kısmında bir noktadaki anlık max miktar girilecek. İşte bu noktada karışıyor herşey.

6. CK*

CK* CMNet Üyesi

Bir noktadaki anlık maksimum miktar nasıl girilebilir bilemiyorum :) ancak depolama, dolum, vs. yoksa tesis içerisindeki tüm boru hacmini girmeniz gerekir ki sadece bu miktarla seveso kapsamına girmezsiniz diye tahmin ediyorum. Tabi ki bu boru hattı içerisinde bulunan doğal gaz miktarına bağlı olarak değişir.. Siz yine de bu şekilde bildiriminizi yapın.. Kolay gelsin... Bu arada bahsettiğiniz hangi il acaba?

7. moonege

moonege CMNet Üyesi

İzmir Çevre İl :)

8. CK*

CK* CMNet Üyesi

Boru hattının bir noktasındaki maksimum ya da minimum miktar risk ifade edecek bir miktar değildir. Zira boru hattının uzunluğuna ya da hacmine bağlı olarak toplam miktar değişiklik gösterir. Bu nedenle siz tesis sınırları içerisindeki toplam doğal gaz miktarını esas alarak bildirim yaparsanız daha doğru yapmış olursunuz.. Kolay gelsin...

9. moonege

moonege CMNet Üyesi

Sanırım dediğiniz gibi yapmak en doğrusu olacak teşekkür ederim.

10. bir noktada anlık maks. diye bir noktada mesela buhar kazanında kullanımı da olabilir hangi nokta olacakmış.

11. CK*

CK* CMNet Üyesi

Sevesonun konusu tesis içerisinde rastgele seçilen bir noktadaki tehlikeli madde miktarı değildir, tesis bünyesinde bulunan ve olası bir kazada tehlike oluşturacak madde miktarı ve alınan önlemler önemlidir. Lütfen bu şekilde değerlendirin...

12. onu biliyorum ancak bana saçma gelen bir noktada kullanılan demeleri buhar kazanı olan işletmeler de var doğalgaz ile çalışıyor. şunu demeleri gerekirdi ortalama tesis genelinde bir değerlendirme yapılması ki şu an çalıştığım yerde bu sorunu çözmek için ben de il çevre ile konuştuğumda genel bir değerlendirme yapmamı istemişlerdi sorunu çözdük.

13. moonege

moonege CMNet Üyesi

Zaten sorun herkesin farklı cevap vermesinden kaynaklanıyor. Depolanan miktarlarda bir sorun yok problemi doğalgaz gibi transfer olan maddelerde yaşıyoruz. Son bir soru diye doğal gazı hangi maddenin altından gireceğiz doğal gaz dediğimde 4 farklı madde çıkıyorda.

14. doğalgazı aldığınız firmadan msds isteyip cas numarasını girmeyi denediniz mi

15. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Seveso bildiriminde yapmanız gereken depolanan max. bulundurduğunuz hacmi girmenizdir. Benim görüşmelerim sonucunda ve aldığım bilgiler doğrultusunda örn; elinizde bir tank mevcut ancak siz bunun 1/3 ünü dolu tutsanız da, tankın hacmi üzerinden beyan yapmanız gerekmektedir.
    Adlandırılmış listelerde başlığı altında bildirmeniz, tankın toplam hacmi üzerinden bildirimini yapmalısınız.

(Sıvılaştırılmış çok kolay alevlenir gazlar (LPG dahil) ve doğalgaz)

16. moonege

moonege CMNet Üyesi

MSDS i almaya çalışıyorum. Cevaplarınız için teşekkürler.

17. moonege

moonege CMNet Üyesi

Herkese Günaydın,

Doğalgazı seveso bildiriminde gösterebilmem için aldığım MSDS formu ekte gibidir. Formda da görüldüğü gibi içeriğe bağlı ayrıntılar gözükmektedir. Bakanlıktan Ayşe Pınar Aklan'a sorduğumda ise forma göre içerik C1 ağırlıklı çıktığı için bu yönde bir seçeneği seçmem gerektiği konusunda oldu. Fakat sisteme girip tehlikeli madde ekle seçeneğinden arama yaptığımda ise birden fazla seçenek çıkmaktadır. Bu durumda kendim için en uygun seçeneği nasıl belirleyeceğim?

Ekli Dosyalar:

18. Aşkınkotan

Aşkınkotan CMNet Üyesi

DOĞALGAZIN TESİS İÇERİSİNDE DEPOLAMASI VARSA SEVESO BEYANI YAPABİLİRSİNİZ EGERKİ HATTAN ÇEKİYORSANIZ BUNUN İÇİN SEVESO BEYANI YAPMANIZA GEREK YOK DİYE BİLİYORUM.

19. cevreci_gokhan

cevreci_gokhan CMNet Üyesi

Aşkın Bey e katılıyorum
    Madde 3
    İstisnalar
    2) Tehlikeli maddelerin tesis sınırları dışında, pompalama istasyonları da dahil bir boru hattıyla taşınmasına, uygulanmaz.

Seveso Bildirimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Seveso

Foruma bakındım ama benzer yada ilgili konuyu bulamadım yada gözümünden kaçtı. acaba seveso ile ilgili(nedir?, planı nasıl hazırlanır?, neler yapmak gereklidir? vs..) elinde bilgi olan arkadaşlarımızın bunları burada paylaşabilmeleri mümkün mü? ayrıntıya ihtiyacım var bu konuyla ilgili... şimdiden teşekkür ederim.. Bu konunun bu aralar gündemde olması ve olmaya devam edeceğini düşündüğüm, bir...
  2. Seveso Bildirimi

Mehaba arkadaşlar seveso bildirimin nasıl yapıldığı konusunda bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
  3. Seveso

önceki sene seveso müracaatı yapıp kapsam dışı yazısı aldıgımız tesisle ilğili olarak tekrar bildirim yapılması gerekiyormu teşekkürler
  4. Seveso hkk.

Arkadaşlar mrb, Seveso bildirimlerimiz için çevre il müd. şifre talebinde bulunduk. Şifre geldi. Şifre ile giriş yaptığımda Seveso bildirimi ile ilgili bir şey gözükmüyor. Ne yapmam gerekiyor?
  5. Seveso bildirimi

Merhaba arkadaşlar, seveso bildirimini bir firmam için çevre bilgi sisteminde açtıracam fakat kimyasal madde envanter bildirimi, güvenlik bilgi formunu da açtırmam gerekiyor mu ? yoksa sadece seveso bildirimi olarak açtırmam ve kimyasalları oraya girmem yeterli mi ? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.