• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Seveso

Ayşe Nur Yasemin

Kayıtlı Kullanıcı
Foruma bakındım ama benzer yada ilgili konuyu bulamadım yada gözümünden kaçtı. acaba seveso ile ilgili(nedir?, planı nasıl hazırlanır?, neler yapmak gereklidir? vs..) elinde bilgi olan arkadaşlarımızın bunları burada paylaşabilmeleri mümkün mü? ayrıntıya ihtiyacım var bu konuyla ilgili... şimdiden teşekkür ederim.. Bu konunun bu aralar gündemde olması ve olmaya devam edeceğini düşündüğüm, bir çok meslektaşımızın yeni uygulanması sebebiyle belki konuyla ilgili çok bilgisi olmaması ve birbirimize daha verimli yardım edebilmemiz için konuyu sabitliyorum. Seveso ile ilgili tehlikeli atıklarının bildirimini yapmış veya konuyu bilen arkadaşlarımızın bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

(Seveso nedir, hangi tesisler için bildirim yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir ...vs)

Çevre görevlisi olarak çalıştığım hastanenin laboratuvar kısmında kullanılan kitlerin boşalan ambalajlarının bertarafı ile ilgili sıkıntımız vardı şimdi kitlerin msds lerine bakıyorum hepsinde 'bosalan paketler yerel atık değerlendirme yolları doğrultusunda
değerlendirilir.' yada 'bosalan paketler yerel çöp veya atık değerlendirme yolları doğrultusunda değerlendirilir,gerekmesi halinde önceden temizlenmelidir.' yada ' Boş ambalajlar yerel geri dönüşüm ya da atık bertaraf etme yolları ile bertaraf edilir – gerekirse önceden temizlenirler.'yazmakta.bu cümlelere istinaden nasıl bir bertaraf yolu izlemem gerek sizce? şimdiden teşekkür ederim.

taşkömürü kurumunda çalışıyorum.yağ ve dinamit alıyoruz seveso bildirimi yapmak zorunda mıyız

yağ ve yeraltında patlatma için kullanılan dinamitler seveso bildirimine dahil mi

yeraltı madenciliği.taşkömürü üretimi yapılıyor.dinamitler yeraltında patlatma işlemleri için kullanılıyor.kompresörler ve yeraltında kullanılan makineler yağlanıyor.gres yağı kullanılıyor.EP-2 diye katı bir yağ

büyük end kazaların....... yönetmeliği madde 3 de diyor ki ç bendi ''madenlerde,taş ocaklarında ve sondaj kuyusu vasıtasıyla minerallerin ve hidrokarbon bazlı doğal maddelerin aranması ve çıkarılması faaliyetlerinde uygulanmaz.biz tabi miyiz değil miyiz ben anlamadım

il müdürlüklerindeki arkadaşlar cevaplarsa sevinirim

maden sektöründe de motorin ve yağlama yağlarının kullanılmasından ve depolanmasından dolayı bildirim yükümlülüğünde kalınıyor.
İstisnalar
MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik;
) Ek I’de belirtilen tehlikeli maddeler içeren kimyasal ve ısıl işleme işlemlerine ve bu işlemlere ilişkin depolama hariç olmak üzere, maden çıkartma endüstrilerinin madenlerdeki ve taş ocaklarındaki veya sondaj kuyuları vasıtasıyla minerallerin aranması, çıkarılması ve işlenmesi ile ilgili faaliyetlere,
uygulanmaz,

Merve Hanım tesisle ilgili eğer yönetmelikte yoksa sizin beyanınız esastır. Benim çalıştığım yer sevesoya tabi değil ben direk "Tesis, BEKKY kapsamında bulunmamaktadır." diye yazmaktayım. Sizde böyle yapabilirsiniz.

Rica ederim Merve Hanım önemli olan el ele verip doğru, kaliteli ve en az hatalı iş yapıp kendimizi ve mesleğimizi öne çıkarmak olmalı. yardımcı olabildiysem ne mutlu. İyi çalışmalar ;)

Merhaba arkadaşlar bi sorum olacaktı seveso hakkında, BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALARIN ÖNLENMESİ VE ETKİLERİNİN AZALTILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 3. maddesinin 1.fıkrasının ç bendinde; Madenlerde, taş ocaklarında ve sondaj kuyusu vasıtasıyla minerallerin ve hidrokarbon bazlı doğal maddelerin aranması ve çıkarılması faaliyetlerine uygulanmaz deniyor. Fakat 2. fıkranın b bendinde;
b) Ek-1’de tanımlanan tehlikeli maddelerin kullanıldığı, birinci fıkranın (ç) bendi kapsamındaki minerallerin ve hidrokarbon bazlı doğal maddelerin işlenmesi ile ilgili faaliyetlere ve bu işlemlere ilişkin depolama faaliyetlerine, uygulanılır denilmiş. Benim taş ocağı ve kırma eleme tesisim var danışmanlığını yapacağım muafmıyım değilmiyim çözemedim ocakta patlayıcı madde kullanımı oluyor bunların bildirimlerini yapacakmıyım? bu konuda çalışan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirmi?

@Meril San benimde maden tesisim var maden tesislerinde mazot tankları olabiliyor. bunların beyanını yapmanız gerekiyor ama seveso beyanı yaptığınızda kapsamdışı olarak sistem otomatik çıkartıyor.

Hatta bir maden tesisimde 25 ton mazot tankı 25 ton lng tankı vardı alt sınıf çıktı. bekop hazırlayıp yüklememiz gerekti.

Maden tesisinizde mazot tankı var mı yok mu ona bakın. birde maden tesisinizin yanında asfalt plenti tesisi varsa lng tankı da vardır:) alt sınıf çıkabilirsiniz sizde :D (ama büyük ihtimal kapsam dışı çıkarsınız)

@Bilal Efe Aydın Çok sağolun Bilal Bey cevabınız için. Peki ben şimdi bu tesisle protokol yapıp sisteme kaydedicem seveso beyanını açtırayım değilmi ona göre sistem benim tesisin muaf olup olmadığını çıkartacak heralde. Ben hic kullanmadığım için sistemi neyle karşılacağımı bilmiyorumda yardım için çok teşekkürler..

Herkese iyi çalışmalar.

Ben bir lojistik firmasında çevre uzmanı olarak görev yapmaya başladım. Daha önce atık yönetimi yapmamıştım. bugün genel denetimde SEVESO kapsamında da olacağımızı öğrendim. Bizim faaliyetlerimizde kimyasalın kullanımı yok ama depolarımızda müşterilerimiz adına depolanması var. Hatta cross-dock depomuzda günlük giriş çıkış yapan kimyasallar var. Denetçinin dediği hepsinin bildirimini yapmalısınız. Bu konuda bilgisi olan var mı? Kimyasal kullanıcısı değil depolayıcısı olarak SEVESO bildirimi yapmalı mıyım? ve hatta yapmam gerekirse 10 larca kimyasal için ayrı ayrı bildirim mi yapmalıyım? yani 24 saatten az depomda kalan ile 1 ay depomda kalan kimyasal için fark var mı?

şimdiden teşekkürler.

Büyük endüstriyel kazaların kontrolü yönetmeliğinde depolama süresi ile ilgili bir ibare geçmiyor, zaten mantığına da aykırı çünkü maksimum depolama miktarını ve tesiste bulunmasını konu alıyor. siz bence yönetmelik eklerinden bir bakın kapsama giriyor mu diye. eğer giriyorsa bence yapılması gerekecek.

SEVESO RAPORU nedir neyapmalıyım tedbirler direktifler acil durun planları sınıflandırmalar hepsinin acıklaması ve dökümanları için
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
dan ulaşabilirsiniz umarım yardımcı olur.

arkadaşlar seveso bildiriminde kullandığımız patlayıcı adet olarak var kg olarak karşılığı yok.sisteme nasıl giricez