• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Seveso

Ayşe Nur Yasemin

Kayıtlı Kullanıcı
Foruma bakındım ama benzer yada ilgili konuyu bulamadım yada gözümünden kaçtı. acaba seveso ile ilgili(nedir?, planı nasıl hazırlanır?, neler yapmak gereklidir? vs..) elinde bilgi olan arkadaşlarımızın bunları burada paylaşabilmeleri mümkün mü? ayrıntıya ihtiyacım var bu konuyla ilgili... şimdiden teşekkür ederim.. Bu konunun bu aralar gündemde olması ve olmaya devam edeceğini düşündüğüm, bir çok meslektaşımızın yeni uygulanması sebebiyle belki konuyla ilgili çok bilgisi olmaması ve birbirimize daha verimli yardım edebilmemiz için konuyu sabitliyorum. Seveso ile ilgili tehlikeli atıklarının bildirimini yapmış veya konuyu bilen arkadaşlarımızın bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

(Seveso nedir, hangi tesisler için bildirim yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir ...vs)

aynı boya yani aynı amaç için kullanılan boya fakat farklı marka alındığında sürekli ben bildirimi yenileyecek miyim? ee bu bildirim düzenli yapılan birşey mi tek seferde yapılan birşey mi? bir de cok cas numarası var ve yüzdeleri çok az ben tehlikeli muhtazar maddelere ekledim hep.. yeni marka boya gelio ara sıra sürekli yenilememi yapacağım. bulaşık deterjanı gibi temizlik malzemeleri ekleniyor mu?

@Ekin Tunçel aşağıdaki yönetmelik hükümlerine göre düzenlemeniz en uygun olacaktır :

(2) İşletmeci;
a) Beyan edilen tehlikeli maddelerin miktarında kuruluşun seviyesini etkileyecek bir değişiklik olması,
b) Beyan edilen tehlikeli maddelerin niteliğinde veya fiziki şeklinde değişiklik olması,
c) Uygulanan proseslerde değişiklik olması,
ç) Çevre ve Şehircilik Bakanlığına veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına verilen bilgilerde herhangi bir değişiklik olması,
d) Kuruluşun faaliyetine son vermesi veya devredilmesi,
hallerinde yirmi iş günü içerisinde bildirimini günceller.

Sevesso bildirim sisteminde güncelleme işlemi yapılırken tüm kimyasalları tekrar girmek mi gerekiyor yoksa ekleme çıkarma işlemi yapılmasına sistem izin veriyor mu?

Arkadaşlar seveso bildiriminde LNG bildirimi yaparken ne olarak girmemiz gerekiyor tam olarak bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sevesonun madde kullanım miktarı ile alakası yok, şuanda kullanılması muhtemel kimyasal maddelerin max depolama miktarı ile alakalıdır. Bu kimyasallar tankta ise zaten max depolama kapasitesi tank kapasitesidir. Önemli olan TOPAÇ kriterlerine uyması. Bu arada bu kriterlere uymayan kimyasalları da girmenizi tavsiye ederim.

• Kanepox Ral 3013
• Kemopoks sertleştirici
• Bonderite L-MR 71-2
• Kanepox Ral 7021
• Molykote longterm
bu kimyasalların msds formlarına ulaşamıyorum. yardımcı olabilecek var mı

Merhabalar;
Bugün sistem üzerinden Seveso bildirimini güncelleyeceğim fakat sonrasında bişey yapmam gerekiyor mu?
İl Müdürlüğüne yazılı bildirmek vs?

Arkadaşlar sadece ek1 ve ek2 de olan kimyasallar mı girilecek yoksa kullanılan bütün kimyasallar mı?

bir soru daha :) niteleyici miktarlarda sütün 2 ve sütun 3 de madde 7 ve 10, madde 11 gibi şeyler yazıyor hangisini alacağımızı nasıl belirliyoruz ?

arkadaşlar seveso girişiyle ilgili bir soru sormak istiyorum. İskelet Tutkalı, Cas Numarası 55965-84-9; % miktarı <2,5 b; maksimum 2 ton bulunduruyoruz. bu kimyasalın girişi için yardımcı olabilecek arkadaşımız var mı? Tehlikeli madde mi, tehlikeli mühtezar olarak mı giriş yapmalıyız?

Arkadaşlar ilgili Yönetmelikte sisteme hangi tehlikeli özellikte olan kimyasal maddeler bildirilmek isteniyor TOPAÇ. Toksik, oksitleyici, Parlayıcı, Alevlenir ve Çevre ye zararlı olanlar. Bunların dışında dahi kimyasal maddeniz olsa ilgili özelliğini tanımlayarak sisteme girin. En son Bakanlık eğitiminde SEveso girişlerinin kontrol edilmeye başlanacağından bahsedilmişken, bölgemizde sistemde kayıtlı olmayan firmalara Seveso bildirimi yapılması gerektiği konusunda yazılar gitmeye başlamış. Doğal olarak Bakanlık yada Çevre İl Müdürlükleri işletmede hangi kimyasal madde var, özellikleri ne acaba neden girmemiş diye ne sorgulamaya ne de denetlemeye vakit bulabilecektir. Ancak yapılan denetimlerde Seveso girişi yapılmadıysa yanlış hatırlamıyorsam 10000 TL ceza kesecektir. Bu sebeple kullanılan kimyasal maddelerin miktar ve özeliğine bakmadan yıl içerisinde işletmede bulunan maksimum kilo değerini sisteme girin. Eğer yazı geldi ise de ilgili açıklamalarınızı belgelerle destekleyerek neden seveso girişi yapmadığınıza dair yazıya yanıt verin. Ben girmenizi tavsiye ederim, iş uzamasın.