• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Seveso

radres

Kayıtlı Kullanıcı
önceki sene seveso müracaatı yapıp kapsam dışı yazısı aldıgımız tesisle ilğili olarak tekrar bildirim yapılması gerekiyormu teşekkürler

mazot tankları için beyan yapan var mı cas numarası veya nasıl bildirimi yapılıyor

Seveso bildirimi için bilgi veren herkese teşekkür ederim sonunda öğrendim :):harika:

@Burçin Birinç
Seveso Beyanı her yıl yenilenmiyor. Mevcutta giriş yapılan kapasitelerde bir artış olması durumunda yapmalısınız. Kimyasalların firma bünyesindeki max. miktarlarının güncel tutulması gerekmektedir.

daha önce seveso bilrdirimini yapmış olan tesiste çevre bilgi sisteminde seveso görünmüyor ne yapmalıyım
seveso dan muaf olduklarını söylediler ama ben buna nasıl emin olabilirim atık beyanları görünüyor ama seveso yok

@Dilan Seycan
Tesiste yıl içerisinde en yüksek miktarda kullanılan, depolanan,üretilen maddelerin , malzeme güvenlik bilgi formlarındaki risk ve tehlike ibarelerine göre Toksik,Oksitleyici,Parlayıcı,Alevlenebilen,Çevreye zararlı özellikleri taşıyanlar için seveso beyanı yapılmalıdır.Bu maddelerin depolanan miktarlarında,nitelik ve miktarlarının değişmesinde,kullanılan prosesin değişmesinde bildirimler güncellenir.Bunlarla birlikte firmanın adresi,ticari unvanı,firma sahibinin değişmesi,kaza olması durumlarında da sisteme bildirimi yapılmalıdır.Seveso Beyan Sisteminin belirlediği alt seviyeli kuruluşlar için BKÖP ,üst seviyeli kuruluşlar için Güvenlik Raporu ve Acil Durum Planı hazırlanması ve sisteme bildirilmesi gerekmektedir.Yönetmeliğin 14 Ağustos 2012 değişikliğine göre BKÖP,Güvenlik raporu ve ADP bildirimleri 01/01/2014 yılından itibaren başlayacaktır.İşletmeler Şu an sadece seveso için tehlikeli maddelerin miktar ve özelliklerini beyan edecektir.

teşekkür ederim çözdüm o sorunları sadece şuan bilidirm yapamıyorum sisteme giriş yapamıyorum sanırım aynı sorunla karşılaşıyorsunuzdur?

Merhaba, öncelikle bir şey sormak istiyorum hazır beton tesislerinde kullanılan yapı kimyasalları beyan edilecek mi çimento, akışkanlaştırıcı vs., ikinci olarak akaryakıtları beyan edeckmiyiz (motorin vb.)

Arkadaşlar benimde bu seveso ile ilgili baya sorularım vardı ve BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALARIN KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK aldım okudum ve aşağıdaki gibi yorumladım, yanlışım varsa düzeltirseniz çok sevinirim.
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik; mevcut, öngörülen veya endüstriyel bir kimyasal prosesin kontrol kaybı esnasında oluşacağı beklenen tehlikeli maddeleri, Ek I’in Bölüm 1 ve Bölüm 2’sinde belirtilen sınır değerlere eşit veya üzerindeki miktarlarda bulunduran alt ve üst seviyeli kuruluşlara uygulanır 9, 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 inci maddeler sadece üst seviyeli kuruluşlara uygulanır.

Kapsama göre benim akaryakıttesislerim yönetmeliğe tabi mi? bu sorunun cevabını kapsamdada belirtildiği üzere ek 1 bakarak karar verdim.EK ler yüklediğim dosyada ekli ve ilgili kısımları kırmızıya boyadım.
kolon 1 kolon2 /ton kolon 3/ton
Petrol ürünleri:(a) benzin ve naftalar,
(b) kerosenler (jet yakıtları dahil), 2500 25000
(c) gaz yağları (dizel yakıtlar, ev ısıtma yağları ve gaz yağ karışımları dahil)
Akaryakıt istasyonunun ekspertiz raporunu aldım ve akaryakıt depolama kapasitesini ( Tank kapasitesi) hesapladım.( 65 ton) Bu miktarların altında çıktı, tam kurtuldum diyordum ki :oops: ek 1 in ikinci bölümündeki notlara baktım ve 4. madde herşeyi açıkladı.

4-Kuruluşta bulunan madde veya müstahzarlardan hiçbirinin, ilgili niteleyici miktara eşit veya bunun üzerinde olmadığı durumda, kuruluşun bu Yönetmelik kapsamına girip girmediğinin belirlenmesi amacıyla aşağıdaki kural uygulanacaktır:
q1/QU1 + q2/QU2 + q3/QU3 + q4/QU4 + q5/QU5 +... ≥ 1
qx: Bölüm 1 veya 2’de yer alan tehlikeli maddelerin veya madde kategorilerinin miktarı.
QUX : Madde veya madde kategorisi için Bölüm 1 veya 2’de Kolon 3’teki ilgili niteleyici miktar.
Yukarıdaki toplamın 1’e eşit veya 1’den büyük olması durumunda, kuruluş bu Yönetmeliğe tabi olacaktır.
Yönetmeliğin 9, 11 ve 15 inci maddeleri hariç, aşağıdaki toplamın 1’e eşit ya da 1’den büyük olması durumunda, bu Yönetmelik uygulanacaktır:
hemen hesap yaptım;
qx=65
Qux=25000
qx/QUX> 1
0,0026<1 old. tesisim bu yönetmeliğe tabi olmadığını anladım.

var ama bunların ec nosu cas nosu hakkında bir bilgi yer almıyor msdslerde içeriği var ; lignin ve naftelen esaslı hazır beton katkısı, lignosülfonat esaslı hazır beton katkısı, modifiye polikarboksilat esaslı hiper akışkanlaştırıcı. Birde bir şey daha sorayım patlayıcı maddelerle ilgili dinamit(nitrogliserin%94) ve anfo (amonyumnitrat %96) bu yönetmelikteki sıralamalardan hangisine girer.

@radres
Sayın Radres,
Seveso müracatını nasıl yaptınız ve kapsam dışı yazısını nerden aldınız? Kapsam dışı yazısını aldıktan sonra "Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakk. Yönetmelik" göre GÜVENLİK RAPORU, DAHİLİ ACİL DURUM PLANI, BÜYÜK KAZA ÖNLEME POLİTİKASI gibi raporları hazırlama kısmından muaf mı oluyorsunuz?
Bizim firmamızda kullanılan kimyasal malzemelerin miktarları çok düşük ve az. Yukarıda bahsi geçen yönetmeliğe göre firmamızın Üst/Alt Seviyeli Kuruluş olup olmadığını nerden öğrenebiliriz?
Lütfen bu konu hakkında yardımcı olursanız memnun olurum.

Değerli Arkadaşlar,

Hiç yardımcı olan yok mu bana.
Kapsam dışı yazısını İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden mi almamız gerekli?
Kullandığımız kimyasal ürün miktarları düşük seviyede.

@Ngş

Öncelikle Merhaba Benim Bildiğim Kadarı İle İnternet Sitesi Var Orda Kapsam Dışı İbaresi Çıkmakdadır
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
site bu fakat ben uzun zamandır giremiyorum.