Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Silikozis

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Silikozis, silika (SiO[SUB]2[/SUB]) adı verilen maddenin uzun süre solunması sonucu gelişen kronik bir pneumoconiosis (pnömokonyoz) tablosudur. Maden işçileri arasında bir dönem Dul Bırakan Hastalığı olarak anılmıştır. Bir işçinin kot taşlama işinde altı ay çalışması bu hastalığa yakalanması için yeterli bir süre olup nefes darlığı (dyspnea), yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkar. Ne yazık ki toza maruz kalma ortadan kalksa bile hastalığın ilerlemesinin önüne geçilemez.

  Patogenesis

  Soluma ile silika tozları, akciğer interstisiyumuna gider ve alveoler makrofajlarca fagosite edilir. Fakat fagositozu takiben kısa süre içinde makrofajlar ölürler. Başka makrojafların silika tozlarını fagosite etmesi devam eder. Bu fagositozu sağlayan makrofajlar bir süre sonra fibroblastların çoğalmasını sağlayan Growth Factorleri salgılarlar ve böylece fibrozis stimüle edilmiş olur. Çünkü her ne kadar fagosite etseler de hücreler ölecektir ve organizma buna bir nevi "Dur" demek adına bu oluşumu tetikler.
  Silika kristallerinin kollagenler ile sarılması ve bu esnada tozları solumayı izleyen süreçte fibrotik hiyalinize nodüller (silicotic nodules) oluşur. Nodüller alveolleri doldurmaya başlamıştır. Silikozis oluşum ve sonuçlanma bakımından tıpkı siroza benzer. Mekanizma bağ doku üremesi ve bunun önüne geçilememesidir.

  Risk grubu

  Maden işçileri, kot taşlama işçileri, çimento fabrikası çalışanları, cam endüstirisi çalışanları başlıca risk grubunu oluşturur.[SUP]

  [/SUP]Tedavi

  Bilinen bir tedavisi yoktur. Sadece profilaktik (koruyucu) önlemler alınarak hastalığın önüne geçilmesi mümkündür.

  KAYNAK
   
 2. mevlut_d

  mevlut_d CMNet Üyesi

  Cevap: Silikozis

  kot taşlamada lazer yöntemi geliştirilmiş herhalde kullanılırsa silikozis hastalıgı azaltılabilir.
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Cevap: Silikozis

  Kaç kişi kullanıyordur ki?
   
 4. mevlut_d

  mevlut_d CMNet Üyesi

  Cevap: Silikozis

  ülkemizde insan sağlığından önce işin maliyeti geliyor maalesef.
   
 5. Sadiye Yüce

  Sadiye Yüce CMNet Üyesi

  Merhaba;

  Artık kot kumlama işlemi yasal mevzuatımızda da yasaklanmıştır. Dolayısıyla birçok büyük firma bu anlamda denetlenmiştir. Tabi merdiven altı işletmelerde durum nedir bilmiyorum...

  Kumlama işlemindeki görüntüyü elde etmek isteyen işveren ister istemez lazer tekolojisine yönlenmek durumundadır. Lazer ile şekillendirme işlemi hem hızlı hem de kolay bir yöntemdir. Ayrıca insan sağlığına zararlı bir etkisi bulunmamaktadır.

  Ulusal olduğu kadar uluslararası medyada da takip edilen bir konu haline gelmiştir. Uluslararası kuruluşlar tarafından da yapılan denetimlerde sorulan en önemli sorulardan birisi "Kumlama işlemi var mı?" Yani işimi yapmak istiyorum bende bu piyasada varım diyenler lazeri kullanmak zorunda... :)