• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sinav iptal şimdi sira verilmiş belgelerin iptalinde :)

serdaralkan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TUKAŞ A.Ş
MESLEĞİMİZİ YOK SAYAN "SINAVI" İPTAL ETTİRDİK!
Değerli Meslektaşlarımız,
Hepinizin bildiği üzere, 22.10.2009 tarihinde yayımlanan Çevre Denetim Yönetmeliği‘nde yapılan değişiklik ile Çevre Kanunu‘ndan gelen "Çevre Görevlisi" tanımı somutlaştırılmış ve "Çevre Görevlisi Belgesi" alma koşullarında Çevre Mühendislerine "sınav" şartı getirilmişti. Değişikliğe dayanılarak, meslektaşlarımız yüksek ücretlerle eğitimlere ve ardından da bilim dışı sınavlara katılmak zorunda bırakılmıştı.
Odamızın yönetim kadrolarında görev almamızla birlikte, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın yok sayılmasına neden olan bu talihsiz, bilim dışı uygulamaya karşı derhal mücadele yürütülmüş ve çevre mühendislerine sınav uygulamasının kaldırtılması, çevre görevlisi belgesi alacak meslek alanlarının daraltılması ve danışmanlık firmalarında 2/3 oranında çevre mühendisi çalıştırılması zorunluluğu getirtilmesi sağlanmıştır.
Hiç kuşkusuz, bu mücadeleler yürütülürken, uygulanan bilim dışı yönetmelik, tebliğ, eğitim ve sınavlara karşı da hukuki mücadelemiz sürdürülmüştür.
27.06.2010 tarihinde gerçekleştirilen ve çevre mühendislerinin de katılmak zorunda bırakıldığı "çevre görevlisi sınavı"nın iptali için Çevre ve Orman Bakanlığı‘na (şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) Odamız tarafında dava açılmıştı. Oda Yönetim Kurulumuz tarafından her duruşması ve hazırlık aşaması titizlikle takip edilen dava nihayet sonuçlanmış ve karar 24.01.2013 tarihinde tarafımıza tebliğ edilmiştir.
Mahkeme tarafından verilen kararda; "...görmüş oldukları öğrenim itibariyle çevre görevlisi olabilmek için ayrıca bir eğitime katılıp sınava girmelerine gerek olmayan çevre mühendisliği mezunlarına yönelik olarak sınav muafiyeti tanımayan dava konusu sınav işleminde hukuka uyarlık görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline (sınavın) "oy birliği" ile karar verilmiştir." denilmektedir.
Odamızın meslektaşlarımızdan gelen destek ile elde ettiği bu kazanım önümüzdeki sürece ışık tutacak niteliktedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan "Çevre Görevlisi ve Danışmanlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik Taslağı" da bu mahkeme kararı ile tekrar ele alınmalı, Bakanlığı zayıflatan çevre mühendisliği disiplinini yok saymayı amaçlayan "manevralardan" artık vaz geçilmelidir. Bilim, teknik, hukuk ve kamu yararı; çevre mühendisliğinin, ülkemizdeki çevre sorunlarının çözümündeki öneminin artık vaz geçilemez ve göz ardı edilemez olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
SINAVA GİREN MESLEKTAŞLARIMIZI HAKLARINI GERİ ALMAYA DAVET EDİYORUZ!
27.06.2010 tarihinde gerçekleştirilen "Çevre Görevlisi Sınavı"na katılan ve maddi ve manevi anlamda zarara uğratılan meslektaşlarımızı, eğitim ve sınav ücretlerinin iadesini Bakanlıktan talep ederek istemeleri, olumsuz cevap alırlarsa hukuki yollara başvurarak haklarını aramaya davet ediyoruz. Maddi ve manevi zararının karşılanması adına meslektaşlarımız tarafından açılacak davalara Odamız tarafından her türlü hukuki destek sağlanacaktır.
Mevcut yönetmelikte çevre mühendislerine sınav şartının kalkması nedeniyle, bahsi geçen sınava girerek belge alan meslektaşlarımızın belgelerinin iptal edilmesinin söz konusu olmadığını belirtmek isteriz.
"KERVAN YOLDA DİZİLİR" YAKLAŞIMINDAN VAZ GECİLMELİDİR!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "Kervan Yolda Dizilir" hesabıyla hazırlanan yönetmelik, tebliğ ve genelgeler, kamu kaynaklarını zarara uğratmakta, çevre kirliliğini kronikleştirmekte, çevre alanında faaliyet yürüten firmaları, kişileri, kurumları ve meslektaşlarımızı mağdur etmektedir.
Bu "bilim dışı" algı ve uygulamaya biran önce son verilmeli, mevzuat hazırlıkları bilimsel-teknik temellerle, Bakanlığın varlık nedeni olan "çevre sorunlarının çözümü" amacıyla hazırlanmalıdır.
Değerli Meslektaşlarımız,
Odamız, mesleki sorunların toplumsal sorunlardan bağımsız olmadığının bilinciyle, mevzuat hatalarına karşı çaba harcamaya devam edecektir. Sizlerin katkıları bu çabaları daha da büyütecek, mesleğimizin önündeki engeller kaldırılacaktır.
Mesleğimize kazandırdığımız bu önemli başarıyı sizlerle paylaşmaktan ve hep birlikte geleceğe dair yeni hayaller kurmaktan mutluluk duyuyoruz.
Saygılarımızla,
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
11. Dönem Yönetim Kurulu

Okumuş insana değer vermeyen toplumlar, at gözlüğünün dışındaki teknolojiyi görmeden yaşarlar.
Eğer at hızlı ise bir şey görmeden kaybolur giderler.
Sorun var, çözüm de var ise; üzerimizdeki ölü toprağını niye boşuna taşıyoruz.
Gelin, gerçek manada mürekkep yalamış insanlar olarak bu tür olumsuzluklara karşı yıkılmaz kale olalım.
Karınca taşıdığı suyun gök delen yangınını söndürmeyeceğini bilmesine rağmen; Benim tarafım belli olsun , benim taşıdığım su ile bu yangın zaten sönmez, demiş.
Bu noktada , birlikten kuvvet doğar , demekten fazla söz söylemeye gerek yok sanırım.

Diğer meslek dallarındaki arkadasların belgelerinin iptali yazmıyor ki verilmiş belgeler nasıl iptal edilecek.Esas orası önemli.Adam cevre mühendisi çalıştırmaz hem odanın belirlediği asgari fiyatı odemekten kurtulur kafasına göre çalıştırır hemde bizlerin piyasasını düşürür.Diğer meslek dallarının önü kapatılmalı onada bastırmalı oda

Çevre Görevlisi tanımını kaldırısak bütün bu belgelerde iptal olacak ve boş yere belge parası vermeyeceğiz 5 yılda bir. Bunun için odaların tekrar bastırması gerekir.

Gerçekten 1000 tl ne ya komik rakamlara çalıştırılıyoruz.Tat firmalarında çalışan personel bile bizden fazla para alıyor.Bide bu tmmob un yaptıgı protokole göre mühendisleri odaların belirttiği fiyattanm çalıştırmamak için mühendislik dısı arkadasları çalıştırırlar.O zaman biz 4 yıl niye okuduk.Oda daha benim firmama cevre mühendisi çalıştırdıgınız tespit edilmiştir yazısını gönderemedi.Tam 1 hafta oldu .Oda nereye ses çıkarıyor.Başkana koltuk sıcak geliyor galiba.Bu yeni çıkacak yönetmeliğe karşı niçin meydana inmiyor?İllahi abartı bir gösteri olmak zorunda değil.Mantıklı anlamlı bir mesaj verilecek sekilde diğer sivil toıplum kuruluşlarınında desteğini alarak bu saçma yönetmeliğe dur diyebilmeli.Sadece yönetmeliğe yorum isteyerek ne olabilir.Adamlar zaten istediğini yapıyor ÇMO anca dava açıyor çevre mühendislerine sınav sartını kaldırıyor.Daha öncede yazmıstım.Hizmetin kalitesi,denetimi konusunda bir görüş yok.
Denetime gittiğim firmalardaki müdürler kötü bişey yazarsan imzalamam diyor.Ama ağır metalleri sauya verdiği açık.Tutanaga geciyorum imzalamam diyor çıkıyor.Şirket sahibini arıyor oda bana yazma diyor.Yani vicdan ile cep arasında sıkışıp kalıyorsun.Çevreciden çok cevreci olmayın diyor bana :)Bunlarda diğer sorunlar