Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sizce sorun olur mu?

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Organize Sanayi Bölgesinde bir Tekstil Fabrikası var.

Aynı şekilde Organize Sanayi Bölgesinde kimyasal üretim yapan bir fabrika var.

Tekstil Fabrikası, Kimyasal Fabrikasından HİDROSÜLFİT alıyor. HİDROSÜLFİTİN BOŞ METAL TENEKELERİ Tekstil Fabrikasında kalıyor.

Kimyasal Fabrika BUNDAN SONRA GETİRDİKLERİ ÜRÜNLERİN BOŞLARINI DA ALIP GİDECEKLER AMA LİSANSLARI YOK SADECE İADE FATURASI KESECEKLER.

Bi sorun olur mu sizce?

2. Büşra Mülayim

Büşra Mülayim CMNet Üyesi

01.01.2015 itibari ile ''Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği'' gereğince bu tür atıklarda lisanslı firmalara gönderilmelidir. Diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen

3. Uğur Can

Uğur Can CMNet Üyesi

sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü firma size bir ürün getiriyor kullandıktan sonra boşunu geri alıyor yani o tenekeler sizin atığınız olmuyor

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Büşra Hanım bende Uğur Bey gibi düşündüm ama tecrübeli arkadaşlarla da fikir alışverişi yapmak istedim. Yanlış düşünüyorsam da en azından düzeltmiş oluruz.

5. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

Bence sorun olur çünkü tekstil fabrikası boş tenekeleri lisanslı firmaya vermelidir. Birde kimyasal fabrikada lisans var mı? Şöyle düşün lisansa gerek olmayan iki firma alışveriş yapıyor ve ambalaj atığı çıkıyor ve karşı firma bunu geri almak istiyor. Aynı hesap.

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Kimyasal Fabrikanın lisansı yok ama sonuçta adam boş tenekelerini geri alacak tekrar dolum yapacak... Yani kendi tenekelerini tekrar kullanacak.

7. Uğur Can

Uğur Can CMNet Üyesi

yani bunu depozito olarak düşünün aldım kullandım geri verdim ayrıca fabrikanın hangi lisansa sahip olması gerekiyor onu anlamadım

8. Olgaç Sürmelihindi

Tehlikeli atık lisansına sahip olması gerekir diye düşünüyorum.

9. deniz giray

deniz giray CMNet Üyesi

İki firma aralarında depozito sözleşmesi yapsınlar. Boş tenekeler alındığında ve teslim edilirken irsaliye olursa sıkıntı olmaz. Sonuçta depozitolu üretim ve satış yapılabilir.

bll_2081 ve Gülfem Polat bunu beğendi.
  10. Uğur Can

Uğur Can CMNet Üyesi

anladığım kadarıyla firma bertarafçı değil yani kimyasal ürün üreten bir firma. örneğin hastanelere medikal gaz satan firmaları düşünün adam tüpü getiriyor bitince boşu alıp dolusunun getiriyor yani sizin düşüncenize göre o tüplerin basınçlı kap atığı olarak değerlendirmek gerekiyor

11. Badem Ağacı...

Badem Ağacı... CMNet Üyesi

deniz bey irsaliye kesilirse faturada kesilmesi gerekmez mi

12. deniz giray

deniz giray CMNet Üyesi

Dediğim gibi depozitolu alım ve iade sözleşmesi yaparsa iki firma sıkıntı olmaz.

13. Badem Ağacı...

14. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Depozito sözleşmesi şart mı peki?İade edildiğine dair fatura kesilecek normalde.

15. Olgaç Sürmelihindi

Bence bu her iki yönlüde olabilir.

16. deniz giray

deniz giray CMNet Üyesi

İrsaliye kesilen her şey için fatura kesilmesine gerek yoktur. Fatura kesilen bir mala da irsaliye kesilmesine gerek yoktur.

Olgaç Sürmelihindi bunu beğendi.
  17. Badem Ağacı...

olurmu siz bir yere irsaliye keserseniz en geç bir haftaya fatura kesmeniz gerekiyor

sevk irsaliyesi bir yere bir atık veya malzeme taşınacagı zaman genelde firmalar sevk irsaliyesinden sonra en geç 1 hafta içinde fatura kesmek zorunda deniz bey

Olgaç Sürmelihindi bunu beğendi.
  18. deniz giray

deniz giray CMNet Üyesi

Sözleşmenin avantajı şudur; il çevre veya bakanlıktan denetime gelindiğinde sözleşme gösterilir ve sizin o firmayla aranızdaki resmiyet somutlaşmış olur. Yoksa sadece iadeyle alakalı irsaliye olursa alıcı firma benim bundan haberim yoktur diyebilir.

19. Olgaç Sürmelihindi

Eğer numune gönderiyorsanız sadece sevk irsaliyesi kesmek yeterlidir. Bazen firmalar irsaliyeli fatura kesebilir. Bunda irsaliye kesilmesine gerek yoktur.

Badem Ağacı... bunu beğendi.
  20. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Anladım, teşekkür ederim