• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Soğutma kulesi blof suları, yağmur suyu ve drenaj(kuyu) suyu arıtma projesi

Volkan Azak

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar,

çalıştığım firmada başlıkta belirttiğim gibi,
1.soğutma kulesi blöf suları (Kullanılan kimyasallar- Depozit önleyici, pH düzenleyici, Biosit kullanılmaktadır.)
2.yağmur suyu
3drenaj (kuyu) suları arıtılarak tekrardan kullanma suyu olarak (lavabo suyu) olarak kullanmak istiyoruz.
teknik şartnamede;

-SİSTEM TEMELİ-
Ön Kimyasal Dozajlar,
UF & CEB ünitesi
Filtrelenmiş su deposu
NF & MEMBRAN YIKAMA ÜNİTESİ 'den mevcuttur.

yukarıdaki 1,2 ve 3 maddelerde İSKİ parametreleri baz alınarak sistem tasarlanacaktır..
blöf sularında bakteriyolojik kirlilik olacağından KLOR DOZAJI, ORP kontrollü olarak yapılacaktır.
Kullanılacak kimyasallar,
ÖN ARITIM İÇİN,
Ön klor dozaj ünitesi, koagulant dozaj ünitesi, asit dozaj ünitesi olacaktır.
UF KİMYASAL DOZAJ ÜNİTELERİ
asit & kostik& klor dozaj üniteleri
NF İÇİN
antiskalanat dozaj üniteleri
sodyum metabisülfit dozaj ünitleri
kartuş filtre
UF SİSTEM VERİMİ % 90
NF SİSTEM VERİMİ %70

BU VERİLER IŞIĞINDA,
sonuç itibari ile kaba pislikleri olacağından bir ince ızgara mekanik olması gerekiyor diye düşünüyorum,
kimyasal dozlama olduğu için çıkacak olan geri yıkama suları kimyasal bakımından tehlikli atık olarak değerlendiriceği yönünde bir fikrim var,

acaba siz değerli arkadaşlarım sizlerin bu fikirleriniz nedir?

ilginiz için teşekkür eder,
iyi çalışmalar dilerim,

Ters Ozmoz suyunu tablo 20.7 ye göre bir analizini yaptırmanı tavsiye ederim.Birde Blöf suları kaç saatte bir blöf yapıyor ve her blöfte kaç litre su oluşuyor bunlara baktırmanı tavsiye ederim.

yaklaşık 2 saatte bir blöf yapmakta olup tahmini su miktarı 4 m3 civarındadır?
fakat benim anlamadığım bunun nasıl bir etkisi olacağı yönünde sonuç itibari ile bakteri oluşumu olsa bile sistemde ön arıtma da klor ilave edilerek su içinde ki zararlı maddeler yok olacaktır ama ?
teşekkür ederim ilgilendiğiniz için

arkadaşlar tekrardan konu açmak istemedim onun için buraya yazdım,

yukarıda belirttiği gibi 4 yerden atıksu alınacak olup bunların arıtımı yapılacaktır. bunun için firma öneresinde bulunabileceğiniz varmıdır?

acaba sadece nano ve ultra filtrasyonlamı atıksuyu arıtabiliriz ? merak ettim de başka şekildede olabilir gibi beliyor bana ama ?
yinede sizlerden bilgi almak istedim paylaşmak istedim?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Nedir?

Su soğutma kuleleri, sistemden gelen sıcak suyun dolgu üzerine püskürtülmesi ile ısının atmosfere verilerek ortamdan uzaklaşması ile soğuma sağlar.

Soğutma kulesi bir ısı uzaklaştırma ünitesidir. İçinden geçen suyun bir kısmının buharlaşmasını sağlayarak sistemdeki istenmeyen ısıyı atmosfere verir. Kalan su ise istenilen derecede soğur. Sıcak bir nesnenin üzerine su dökülerek soğuduğunu düşünün. Islak bir yüzeyin soğuması kuruya oranla çok daha hızlıdır. Aynı şekilde, su soğutma kulesi de, kuru tip ısı uzaklaştırma ünitelerinden çok daha etkilidir. Su soğutma kulelerinin yaygın kullanım alanları arasında klima sistemleri, üretim tesisleri ve enerji santralleri vardır.

Sogutma kulesi ve yağmur sulari aritmas8nda kimyasalsiz ve efektif sistemlerimiz ile sorunsuz cozumler sunabiliriz. Irtibata gecmeniz yeterli

mehmet bey merhaba, eski tarihli bir msj ama bu konuda halen çalışmakta iseniz yardımınızı rica edebilirmiyim.
@Mehmet Gülener