Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Soğutma suları kalitesi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında veysel tarafından paylaşıldı.

 1. veysel

  veysel CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bitirme çalışmamda kullanmak üzere soğutma suları kalite parametreleri ve sınır değerleri hakkında bilgiye ihtiyacım var.Yardımcı olursanız çok sevinirim...
   
 2. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Parametreler istediğin sektör ve beslediğin kazan, hat vs.. gibi faktörler nedeniyle değişkenlik gösterir.. Yani iski deşarj yönetmeliği gibi bi standardı yok. Hattaki suyun iletkenliği az sürede yüksek değerlere çıkar blöf ile attığın suyun yerine iletkenliği düşük deminaralize su koyarsın önemli olan sisteme verdiğin suyla karışan hattaki suyun konsantrasyonunun sistem içinde tolere edilebilirliği..
   
 3. veysel

  veysel CMNet Üyesi

  Öncelikle teşekkür ederim, kimyasal ve biyolojik arıtmadan geçmiş bi atıksuyu doğalgaz çevrim santrali soğutma suyu olarak kullanmak için Mikro Filtrasyon' dan geçirmek yeterli olurmu yoksa nano filtrasyon işlemine mi tabi tutmak gerekir? Fikrinizi öğrenebilirmiyim?
   
 4. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Şu şekilde söyleyeyim genel olarak neredeyse hiç bir soğutma suyu için Mikrofiltrasyon ve Nanofiltrasyon yeterli olmaz kaldı ki doğalgaz çevrim santralinden bahsediyoruz. Buradaki türibünler yüksek saflıkta suya ihtiyac duyar.. Soğutma sularında asıl sorunumuz iletkenliktir, Mikrofiltrasyonun iletkenlik üzerinde zaten bi etkisi yoktur. Sadece fiziksel bir filtredir. Nanofiltasyon ise demineralizasyonda fazla etkili bir sistem değildir. Uygun olanı mümkünse çift geçişli bir RO yada reçineli demineralizasyon sistemleridir..
   
  cevcev bunu beğendi.
 5. veysel

  veysel CMNet Üyesi

  Bilgileriniz için çok teşekkür ederim Murat bey, çok yardımcı oldunuz..
   
 6. cevcev

  cevcev CMNet Üyesi

  Genel olarak soğutma suyu kalitesini 1-AKM askıda katı madde 2- TDS toplam çözünmüş katı 3- TDG toplam çözünmüş gazlar 4- mikrobiyolojik faaliyetler bakteriler. bunlar en temel soğutma suyu kalitesini belirlemede kullanılan parametrelerdir.Bu parametreleri tek tek açmak baya uzun sürer.
  kullanacağın sistemde tribünler varsa mutlaka Sio2 (silikat) değerine bakman gerekir özellikle tribün kanatlarında MgSiO2 olarak birikerek çok sert kışıra neden olur giderimi için demineralizasyon sistemi kullanamlı yada suda tutulması için kimyasal kullanmalısın.Silika , R.O. sistemlerinde membranlarda birikmeye neden olacaktır. eğer suda silikat yoksa r.o. kullanılabilir. yazdıklarım açık çevrim sistemler içindir.
   
Soğutma suları kalitesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. 1. Yeraltı Suları Ulusal Sempozyumu

  1. Yeraltı Suları Ulusal Sempozyumu 2004 yılında Konya 'da yapılan 1. Yeraltı Suları Ulusal Sempozyumunun bildiriler kitabı.
 2. İçme Suları (Genel Bilgiler)

  İnsanların ve tüm canlıların temel ihtiyacı olan içme suyunun bugünkü kalitesine ulaşması, insanlığın uzun yıllar boyunca içme suyundan kaynaklı birçok sağlık problemiyle mücadelesi sonucu olmuştur. Halk sağlığını yakından ilgilendiren içme suyunun bazı kriterlere sahip olması istenir. Bu kriterler suyun kullanım yeri ve şekline göre değişiklik gösterir. Çelik borularla taşınan korozif bir su...
 3. Hastane atık suları

  Arkadaşlar merhaba, Hastane atıksularının karakterizasyonu ve arıtımı ile ilgili araştırma yapıyorum ve açıkçası pek bir bilgim yok. Üstelik birkaç makaleden başka herhangi bir döküman bulamadım. Bu konu ile ilgili elinde döküman olan varsa paylaşabilirmi?
 4. Sintine suları

  İzmir bölgesinde sintine sularını alabilen ve taşıyabilen firmalar hakkında bilgisi olan varsa sevinirim (Çimentaş hariç)
 5. Soğutma kulesi blof suları, yağmur suyu ve drenaj(kuyu) suyu arıtma projesi

  merhaba arkadaşlar, çalıştığım firmada başlıkta belirttiğim gibi, 1.soğutma kulesi blöf suları (Kullanılan kimyasallar- Depozit önleyici, pH düzenleyici, Biosit kullanılmaktadır.) 2.yağmur suyu 3drenaj (kuyu) suları arıtılarak tekrardan kullanma suyu olarak (lavabo suyu) olarak kullanmak istiyoruz. teknik şartnamede; -SİSTEM TEMELİ- Ön Kimyasal Dozajlar, UF & CEB ünitesi Filtrelenmiş...