• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Son sınıf öğrencisiyim. tavsiyelerinizi bekliyorum.

sefakopan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Mühendisliği
Merhaba ben çevre mühendisi son sınıf öğrencisiyim. Bu sene inşallah mezun olacağım. Mezun olduktan sonra ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz ?

Kendi düşüncem önce yüksek lisans yapabilirsem sonra 3-5 yıl düşük maaşta tecrübe edinip belgeler almak için uğraşmak iayiyorum. Önümde askerlik engeli bulunmuyor. Direk özel düşünüyorum. Kpss düşünmüyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

kesinlikle kpss çalış.. özel firmada çalışmak öyle çok kolay olmuyor malesef.. belgeler diyosun belgelere harcayacağın parayı dershaneye ver daha iyi.. eğer kendine hiç güvenmiyorsan kpss konusunda o zaman dediğin gibi yaparsın..

@sefakopan

Sayın @sefakopan ;

Özel sektörde çalışıyorum, diğer arkadaşlarımın da dediği gibi özel sektör sıkıntılı fakat ben o kadar sıkıntıya rağmen açıkçası hiç pişman olmadım özel sektörü seçtiğime zira üniversitenin ilk yıllarından itibaren hep özel sektör dedim ben. (Tabii; patrona kızıp "Hayy başlıycam işine, ben de kpssye girip memur olucam artık bee!!" diye aniden celallenip de söylenmelerimi saymıyorum ;) )

Fakat; sizin açınızdan düşünüyorum şimdi. Son sınıfsınız, bizim atamalarımızın olacağı bir yılda mezun oluyorsunuz. Ev geçindirme, acilen iş bulma gibi sıkıntılarınız yok; sonuç olarak hala öğrencisiniz. Okul derslerinizi yetiştirmeye çalışırken -ki son sınıf olduğunuz için sizi çok zorlayacaklarını sanmıyorum- KPSS'ye zaman ayırın derim ben de. Çünkü; eğer özel sektöre başlayıp da o zorluğu gördükten sonra geri dönüş yapıp memur olmaya karar verirseniz şu zamanki kadar rahat bir ders çalışma ortamı bulamayacaksınız. Neden diyeceksiniz? Hem iş hem KPSS/ders çalışmak insana ağır geliyor, işten çıkıp kursa gitmek (o da giderseniz..) yorucu oluyor. Hadi diyelim işten ayrılıp sınava hazırlanacaksınız; o zaman da o kursun/dershanenin parası nasıl ödenecek? Bir de belli bir yaştan/zamandan sonra aileden para da istenmiyor, insan onun manevi ağırlığının altında da eziliyor açıkçası.

Demem o ki; siz yine memurluk düşünmezseniz düşünmeyin ama önümüzdeki ilk sınava muhakkak girin, ama çalışıp da girin. Hatta önünüze bir puan hedefi koyup da girin ki başarabileceğinizin en iyisi olsun. Sonra da o puan bir kenarda dursun. Hiç belli olmaz, belki atamayla bir yere yerleşemezsiniz ama iyi bir belediye kadro açar ya da karşınıza hiç beklemediğiniz bir fırsat çıkar, KPSS puanı gerekir; sonra keşke elimde puanım olsaydı demezsiniz.

Kaldı ki zaten o sınava her gireni de memur yapmıyorlar ne yazık ki, siz sadece şansınız deneyeceksiniz.. ;)

O nedenle; bol şans diliyorum size :)

@Fatma Gül Es

Teşekkürler bilgileriniz için. Ama zaten hocalarımız bize mezun olunca direk 2.5 3 milyar gibi hazır iş olmucak diyor zaten. Bizi o ortama hazırlıyorlar ama önerinizi dikkate alıp kpss ye giricem. Ancak fikrim halen özel sektörde

@mine_4891

güvenmeme değil de açılan kadro az 40 kişi ve puan çok yüksek en az 85-87 o da en az yani