Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Su alma yapıları yardım..

Konu, 'Arıtma ve Altyapı Sistemleri Tasarımı' kısmında erva tarafından paylaşıldı.

1. erva

erva CMNet Üyesi

Merhaba ;
    Suların arıtılması dersi projesinde nehirden su alma yapılarında emme kuyusunun sayısına ve cidar kalınlığına neye göre karar vereceğim. Aralıkları biliyorum ama neye göre seçeceğimi bilmiyorum kafama göre bir şey almak istemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.
    Teşekkürler. Sorduğum sorulara kimse cevap vermiyor çok kötü hissediyorum kendimi :(

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Nehirden su alıyorsun boru çapı ile ilgili sorun var sanırım dogrumu

3. erva

erva CMNet Üyesi

nehirden su alıyorum evet.su alma kuyusunun sayısına ve cidar kalınlığına karar veremedim.

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Nehirden ham su alınırken genellikle regulator İnşaa edilir su seviyesi yükseltilir daha sonra debi hesaplarına, yük kayıplarına göre boru çapı tayin edilir.emme kuyusu diye birsey ile hiç karşılaşmadım.bir yerde eksiklik olmasın!

5. erva

erva CMNet Üyesi

pardon ilk başa yanlış yazmışım su alma kuyusu sayısı ve kuyuların cidar kalınlığına nasıl karar verdiğimizi sormak istemiştim.

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

İlk önce su ihtiyacınızı bilmeniz gerekmektedir daha sonra kuyu açacağınız yerde zeminin genel özelliklerini, dinamik ve statik su seviyelerini bilmeniz gerekmektedir.sert zeminlerde açılan kuyular ve yeraltı su seviyelerinin düşük olduğu yerlerde kuyu çapı küçük 15" inch gibi çaplar kullanılır.Aluvyon özellikli zeminlerde açılan kuyular daha büyük çaplıdır 19" inch gibi.pompa tecrübesi ile bir kuyudan ne kadar su alacağınızı görürsünüz, su ihtiyacınız bellidir buna göre kuyu sayısını belirlersiniz. Kısaca bu sekilde özetleyebilirim.daha spesifik sorular olursa yardımcı olmaya çalışırım.

7. erva

erva CMNet Üyesi

Merhaba ;
    Bir konuda daha yardım isteyeceğim .Su alma yapısı -terfi merkezi örnek autocad çizimi varsa paylaşabilir misiniz.? Sitede ki örnek projelerde bulamadım.
    Teşekkürler...

8. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Genellikle nehir ve deniz suyu arıtım sistemlerine alınan ham su direk olarak pompa ile çekilmek istenmez. Su alma yapısından ziyade daha basit ve maliyetsiz olan keson kuyular kullanılır. Keson kuyuların en büyük avantajı maliyetinden öte, kuyuya süzülen suların doğal bir filtrasyona uğramasıdır. Bir nevi doğal bir ön arıtım görevi görürür.

Kuyu sayısına gelince, bu büyük oranda zeminin geçirimliliğiyle alakalı bir durum. Eğer açılacak kuyular nehir yada denize paralel olmayacaksa çok fazla kuyu açmak = daha büyük debiler anlamına gelmez. Çünkü açılacak diğer kuyular öncekilerin debisinden yiyecektir.

Su alma yapıları yardım.. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ruhsat alma

Arkadaşlar Merhaba; Ruhsat yenilemesi yapıyoruz.İstenen belgelerden biri de portör muayenesi. Bu belge sadece aşçımız için mi gerekli? Hastanede hangi bölümden randevu almamız gerekiyor bunun için?? Bu konularda fikri olan arkadaslar paylaşırlarsa çok sevinirim..Şimdiden Tesekkür ediyorum..
  2. Kanalizasyon Yapıları ve Projeleri dersinden bir soru?

soru su L:60 L. 50 L:60m O-----------O------------O-----------O 90m 94m 91m 84.5m jmin:0.0033 jmax:0.066 hmin:2.7m hmax:5.5m iç sirt kotlarini ayri ayri hesaplayarak yani 1-2 2-3 3-4 diye bulup hattin boy kesitini cizecegiz fakat ben daha 1-2 de jc yi j max la esit buldum bu gibi durumda ne yapmam gerektigini bilmiyorum boyle...
  3. Giriş ve çıkış savak yapıları (çöktürme tankı)

Çöktürme Tankı giriş ve çıkış yapılarının hesaplamasına ekten ulaşabilirsiniz.
  4. Kanalizasyon yapıları ve projeleri

Merhaba arkadaslar, kanalizasyon yapıları ve projeleri ile ilgili ders notları ya da önereceğiniz kitap var mıdır?