• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Su arıtma cihazları

hayati karaca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
dsi
Merhaba arkadaşlar çevre mühendisliğinde okuyorum dediğimde bana su arıtma cihazları güvenli mi ne işe yarıyor şeklinde sorularla karşılaşıyorum. Daha 2. sınıf olduğum için bilmiyorum ve cevap veremiyorum. Siz cevaplayabilirmisiniz.

Maalesef piyasa da bizi ya su arıtma cihazlarını satan olarak ya da çevre düzenleyicisi olarak bildikleri için ilk etapta normal karşıla. Su arıtma cihazlarının ne kadar verimli olduğuyla alakalı literatür veya teknik eğitim gerektiren bir dersimizin olmadığını söyle. Ardından genel kültür manasında, arıtma cihazlarının ve giriş/çıkış su kalitelerinin firmaların misyonlarında saklı olduğundan bahset. Halen bu açıklamalardan sonra bile anlamak istemezler ise, eline bir kalem al ve "sen bu satırları okurken.." ile başlayan bir mektup ve devamında küfür literatürüne bağlı olarak dolaylama yap. Mektubu ilgili arkadaş bırak ve ortamı terket. :)

soru doğrudur. membran prosesi ve aktif karbon ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. ben kişisel fikrim şöyle :
öncelikle bu aletler 50 yaş üstü insanların çoğunlukta olduğu bir ortamda "musluk suyu kötüdür, kum içiyorsunuz" denerek ve bazı saçma sapan deneyler yaparak (örnek olarak; su dolu bir kapa anot ve katot daldırıp suyun siyahlaşmasıyla "aha bunu için abla" gibi(bu suda mineral olduğunu gösterir doğaldır)...) adeta bir gösteri şeklinde sürüp giden bir pazarlama ürünüdür. bilimsel veri olmadan pazarlanır. dolayısıyla ayrıntılı bilgi sahibi olunmayan bir ürünü kim ne kadar kullanır o ayrı meseledir. Sonuçta organ kaybına giden tedavisi olmayan durumla karşılaşmak gözardı edilemeyecek bir olasılıktır.

@hayati karaca
üstteki yazımda da belirttiğim gibi bilimsel bir açıklık yok. örnek olarak ; neyi ne ölçüde arıtıyor?eğer varsa içindeki aktif karbonun etkinliği azaldığında ne olacak?eğer içinde membran varsa bunun temizlenmesi gerektiğinde nasıl temizlenecek?(geri yıkama yapılamaz çünkü geri yıkama için basınçlı su gerekir). ayrıca bu ürünün arıttığı sudaki değerler nelerdir?arıtılmayan su ile farkları nelerdir? bu soruların cevaplarını veremeyen, satışı adeta oldu bittiye getiren satıcıya ne kadar güvenebilirsiniz bunu sorgulamak lazım.

Evet bizlere okullarda bunlarla alakalı hiç bir şey gösterilmiyor ama bu bizlerin işinin bir parçası ben okul döneminde arıtma firmalarında çalıştım pratiğini da gördüm.eğer bu alanda çalışacaksan pratik bence daha ön planda olmalı.okuldaki bir bbazı hocalar kendileri bu işleri bizzat yapıyorlar ama emin olun bir çoğunun pratiğiyok .iyi ttanıdığımbir.dic. var yyaptığıtesislerin bir çogu çalışmıyor.