Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Su sıfır derecede donar" yalan çıktı!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Bilim insanları, saf suyun sıfırın altında 48 derecede donduğunu buldu.

Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada yer alan, Utah Üniversitesi fizikçilerinden Valeria Molinero ve meslektaşı Emily Moore, geliştirdikleri bilgisayar programı yardımıyla su moleküllerinin ancak sıfırın altında 48 santigrat derecede küçük kümecikler oluşturduklarını, bu kümeciklerin oluşumundan sonra suyun donabildiğini tespit etti.

Suyun donabilmesi için, su moleküllerinin etrafına tutunabileceği partiküller olması gerekiyor. Ancak gerçek saf suda hiçbir yabancı madde bulunmadığı için su moleküllerinin, etrafına toplanacakları ilk adacığı kendilerinin oluşturması gerekiyor. Molinero’ya göre, sıfırın altında 48 santigrat derecede dört su molekülü, diğer bir molekülün etrafında toplanarak, donma için gerekli ilk iskeleti oluşturuyor.

AA

su can avsar.jpg

2. Orkun Mumcu

Orkun Mumcu CMNet Üyesi

araştırılmış mı bilmiyorum ama bu araştırmaya göre diğer saf sıvıların da donma sıcaklığı farklılıklar gösterebilir
    yanılıyormuyum...

3. Serhat Güler

Serhat Güler CMNet Üyesi

-48 pek inandırıcı gelmedi bana açıkçası denemek gerekir.

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

anadolu ajansının bilim haberlerini sunuş biçimi kötü. suyun 0 santigrat derecenin çok altında donmadan kalabilmesi anormal bir olay değil. aşırı soğuk su (türkçeye aynen çevirilmişi super cold water) 1 atm'de "olağan" 0 santigrat sıcaklıktan daha düşüğünde sıvı halde kalabiliyor. habere konu olan bilimciler bu sıcaklığın en alt sınırını bulmuşlar galiba. aşırı soğuk su kabına bir fiske vurunca ani bir kristallenmeyle saniyeler içinde buz kesiyor.

şuradaki gibi:
    http://www.youtube.com/watch?v=9V5gLPIbE2g

videodaki deneyi yapan amatörler abd deniz piyadeleri. lakapları jar head. onlar bile bunu keşfedebilmiş kendi imkanlarıyla ama anlaşılan anadolu ajansı onlardan bile daha kavanoz kafa.

bu arada kışın buzlanmayı engellemek için yolları tuzlayıp suyun "saflığını" azaltmaya çalışan belediye ekiplerinin çabasının boşuna olduğunu da anadolu ajansı haberinden öğreniyoruz. belediyelerin tuzlayarak suya safsızlık katacaklarına suyu saflaştırmaya çalışmaları gerekiyor bu haberden anladığımız kadarıyla. (pratikte bunun böyle olmadığını biliyoruz). ajansın haberini okuduktan sonra çelişkilerimizle baş başa kalıyoruz.

anadolu ajansının yapacağı bilim haberi bu kadar olur.

"Su sıfır derecede donar" yalan çıktı! konusuna benzer içeriklerimiz
  1. sıfır atık (zero waste)

Sıfır atıklarla ilgili bildiklerimizi burada paylaşalım arkadaşlar.Önemli bir konu bu konuda yapılan çalışmalar makaleler varsa ekleyelim. bazı siteler ekliyorum ilgilenen arkadaşlar için; http://www.ecocycle.org/ZeroWaste/climate/index.cfm http://www.zerowaste.co.nz/ http://zerowasteinstitute.org/
  2. GDO'ya izin çıktı !

Genetiği değiştirilmiş 3 çeşit soya fasülyesinin Türkiye'de "hayvan" yemlerinde kullanılması için izin çıktı.... Biyo Güvenlik Kurulu, GDO yani genetiği değiştirilmiş organizma içeren ürünler konusunda yeni bir karar aldı. Kurul genetiği değiştirilmiş 3 çeşit soya fasülyesinin Türkiye'de "hayvan" yemlerinde kullanılmasına izin verdi. Genetiği değiştirilmiş...
  3. 1. ve 2. kategori sıfır yağın 3. kategoriye dönüşmesi

Arkadaşlar merhaba, Daha önce yağlarla ilgili konu açmıştım. Talaşlı imalat sektöründe çalışıyorum. Yağlar sürekli kullanılıyor azaldıkça üzerine yağ eklenen bir sistemimiz mevcut. Sürekli kullandıgımız yağdan 5 ay önce analiz yaptırmıştım ve sonuc 3. kategori çıkmıştı. Eskiden x firmasından yağ alıyorduk 8 ay önce x firmasından ayrılarak y firmasından yağlarımızı satın almaya başladık....
  4. Dünyanın ilk sıfır emisyonlu şehrinde Siemens imzası

Azalan kaynaklar, çölün ortasında yeni bir fikrin ve şehrin doğmasını sağlıyor. Abu Dabi’de yapımı devam eden Masdar; sıfır karbon ve sıfır atık hedefleriyle adeta geleceği temsil ediyor. Şehirler, sahip oldukları özelliklerle farklılaşır. Genelde farklılaşan şehirler arasında benzerlikler bulunsa da, Siemens’in uzun dönemli stratejik ortak olarak yer aldığı Masdar, dünyanın hiç bir şehrine...
  5. Intouch 2 satışta çıktı

Avea A.Ş., kendine has markasını içeren 2'nci akıllıtelefonu "Intouch 2"yi kullanıcılara sundu. Mobil alanında smartphone un tek adresi olan intouch2 vasıtasıyla TC'deki smartphone meraklılarının sayısını yaymayı amaçlamaktadır. inTouch 2, 4" ekran ayrıca 1 GHz işlemci barındırmasının yanında 5 Mega Piksel fotoğraf kamerası ve üç boyutlu Avea teması ve ön yüklü...