Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Su yönetimi genel müdürlüğü-evsel atıksu arıtma tesisleri için tasarım ve norm rehberi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Tolga Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Tolga Gül

  Tolga Gül CMNet Üyesi

  Evsel Atıksu Arıtma Tesisleri İçin Tasarım ve Norm Rehberi

  Aralık 05, 2012
  Türkiye’de atıksuların uygun şekilde bertarafının sağlanabilmesi için çeşitli ölçeklerde çok sayıda atıksu arıtma tesisi yapılmıştır. Ancak tasarımda yapılan hatalar, normlara uyulmaması ve bilgi eksikliğinden dolayı birçok tesis verimli şekilde çalıştırılamamış neticede ülkemiz adeta bir arıtma tesisi mezarlığı haline gelmiştir. Bu durum alıcı ortam su kalitesinin istenilen seviyelere ulaşamaması, doğal kaynakların tahrip olması ve milli gelir kaybı gibi olumsuz neticeler meydana getirmiştir.

  Bütün bu olumsuzlukların aşılabilmesine katkı sağlamak maksadıyla Bakanlığımız tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi’ne atıksu arıtma tesislerinin tasarımı, normları ve kriterlerini ihtiva eden Atıksu Arıtma Tesisleri Tasarımı Rehber kitabı hazırlatılmıştır. Bu rehber kitabın; başta alıcı ortam kirliliğinin önlenmesi, yeni kurulacak atıksu arıtma tesislerinin ulusal/uluslararası standart ve normlara uygun olarak boyutlandırılarak inşa edilmesi ve akabinde kurulan tesislerin işletilmesi açısından önemli bir başvuru kaynağı olacağı beklenmektedir.

  Atıksu Arıtma Tesisleri Tasarım Rehberi’nde yer alan bölümler; “Atıksu Arıtma Tesislerinin Planlama, Tasarım ve İnşaatı ile İlgili Genel İhtiyaçlar ve Şartlar”, “Atıksu Arıtma Tesislerinin Tasarımı İçin Gerekli Veriler”, “Atıksu Arıtımında Sistem Seçimi Esasları”, “Birinci Kademe (Ön) Arıtma”, “Biyolojik Arıtma”, “Kimyasal Çöktürme ile Fosfor Giderimi”, “Atıksu Filtrasyonu”, “Dezenfeksiyon”, “Çamur Arıtma ve Uzaklaştırma”, “Tesis Yerleşimi ve Yardımcı Tesisler”, “Atıksu Arıtma Sistemlerinde Borulama”, “Proses Kontrolü ve Otomasyon”, “Atıksu Arıtma Tesislerinde Koku Kontrolü”, “Atıksu Arıtma Sistemlerinde Güvenlik Kuralları”, “Küçük Arıtma Sistemleri”dir.

  Bu rehberin hazırlanmasında başlıca; ilgili ulusal/uluslararası norm ve standartlar (Alman DIN normları, Alman ATV Standartları, ABD 10 Eyalet Atıksu Arıtma Tesisi Tasarım Kılavuzu, TSE standartları, Malezya Su Birliği Atıksu Arıtma Tesisleri Tasarımı Kılavuzu), temel teknik kitaplar (Metcalf ve Eddy (2003), Muslu (1996), Qasım (1999), Henze v.d. (2002), Eroğlu (2002), Öztürk (2007), Filibeli (1998), Samsunlu (2006), WEF (2009)) ve ilgili ulusal mevzuattan yararlanılmıştır.

  Ekte sunulan işbu rehber kitabın, evsel atıksu arıtma tesislerinin sistem seçiminden inşaatının tamamlanmasına kadar önemli bir kaynak olacağı beklenmektedir.


  Arkadaşlar Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yukarıdaki metin ile birlikte eklenen rehberin linki aşağıdaki gibidir;

  http://suyonetimi.ormansu.gov.tr/Libraries/su/aattasarımrehberi.sflb.ashx
   

  Ekli Dosyalar:

  Fatma Sena, Melis Kara ve Fatih Özcan bunu beğendi.
Su yönetimi genel müdürlüğü-evsel atıksu arıtma tesisleri için tasarım ve norm rehberi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Atıksu arıtma tesisleri için deşarj izni

  paket arıtma tesisleri tasarımı yapıldıktan sonra deşarj izni almak için danışman firmayla anlaşmak mı gerekir yoksa arıtma tesisini yapan firma deşarj iznini alabilir mi? deşarj iznini almak için, çevre izin ve lisanları yönetmeliği kapsamına giren yada girmeyen tesisler için ,ne yapılması gerektiği hakkında bilgisi olan var mı?(danışman firma olmak gerekir mi?)
 2. Çevre yönetimi genel müdürlüğü.

  İyi günler.arkadaşlar verdiğim link kullanıcı adı ve şifresi istenmekte.bununla ilgili bilgisi olan varmı.? http://www.cevresehircilik.gov.tr/gm/cygm/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=1306
 3. Çevre yönetimi genel müdürlüğü telefon rehberi

  Merhaba arkadaşlar; ekli dosyada çevre yönetimi genel müdürlüğünün telefon rehberi mevcut. Bilginize...
 4. Endüstriyel atiksu aritma sistemlerinin tasarim esaslari-deri endüstrisi için örnek bir tasarim

  Arkadaşlar merhaba, Deri endüstrisinde atık suların arıtılması ile ilgili bir proje hazırlıyorum. Konu ile ilgili elinizde proje vs. varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
 5. Atiksu arıtma tesisleri için gfb başvurusu

  Arkadaşlar merhaba, Bakanlığa atıksu arıtma tesisimiz için gfb başvurusunda bulunduk.Ancak başvurumuz bazı eksikliklerden dolayı kabul edilmedi. Bakanlık tarafımıza eksiklik konusunda net bir bilgi vermemiş. Kendilerine de ulaşamıyoruz. Daha önce atıksu arıtma tesisi için gfb başvurusu onaylanan birileri var ise bana yardımcı olabilir mi ? Tesis iş akış şeması ve proses özeti örneği gerekli...