Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Suda sararma

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında Ebru Uysal tarafından paylaşıldı.

1. Ebru Uysal

Ebru Uysal CMNet Üyesi

Merhabalar,
    suda gözlemlenen sararmanın nedeni ne olabilir? deiyonize su cihazından çıkan su bir su tankına gönderiliyor. deiyonize su cihazının çıkışındaki su gayet normal ancak tank çıkışında suda bir sararma mevcut. su tankının içi aside dayanıklı boya ile kaplanmış durumda. bu koşullar göz önüne alındığında sararmanın nedeni ne olabilir ? boru içindeki paslanmadan dolayı demir olabilir diye düşünüyorum. başka bir şeyden de kaynaklı olabilir mi ya da mikrobiyolojik faktörlerden kaynaklı bir sorun olabilir mi ? yardımcı olurssanız sevinirim..

2. putperest

putperest CMNet Üyesi

Cevap: Suda sararma

bence de pas olma ihtimali yüksek. suda koku var mı?

3. Ebru Uysal

Ebru Uysal CMNet Üyesi

hayır koku yok, sadece hafif bir sarımsılık var

4. putperest

putperest CMNet Üyesi

tankın alıkoyma süresi ne kadar? anlattıklarınızdan pas dışında bir sonuca varamadım. yine de mikrobiyolojik analiz yaptırmanızda fayda görüyorum.

5. Ebru Uysal

Ebru Uysal CMNet Üyesi

teşekkür ederim ilginiz için..

6. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Demir ve Mangan problemi olabilir. Suda bu maddeleri araştırın..

7. Serhat Güler

Serhat Güler CMNet Üyesi

giriş ve çıkış suyunu analiz ettirirseniz sizi sonuca götürür. koku yok sadece rengi varsa mikrobiyolojik bir faaliyet yok, Fatih Beyin söylediği gibi maddeler karışmış olabilir. su içerisinde çözünmüş demir, mangan gibi metaller suya renk verirler. tank içini tank borularını imkanınız varsa kontrol edin ve değiştirin derim.

Birde bu tank daha önce başka bir iş için kullanıldı mı merak ettim? asite dayanıklı boya var diyorsunuz çünkü. eğer daha öncesinde asit kullanıldıysa boruları korozyona uğratmış olabilir. bu sebeple su buradaki pası bünyesine alıyor olabilir.

8. Serhat Güler

Serhat Güler CMNet Üyesi

ayrıca suyun boya ile temas etmesi doğru gelmiyor bana.

9. Fatih Közen

Fatih Közen CMNet Üyesi

arıtma konusunda başıma gelen bir olay... tankın tahliye vanasını bi boşaltın derim

Suda sararma konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Suda koliform bakteri

Arkadaşlar merhaba, köy yakınında kurulmuş olan bir otomotiv yan sanayi firmasında çevre ve isg sorumlusu olarak çalışmaktayım. Suyumuz kuyu suyu olup kuyulardan çekildikten sonra buyuksehir su ve kanalizasyon idaresinin şebekelerinden bizlere ve köye dağıtılmaktadır. Köydeki söylentiye göre sular kanalizasyon sularıyla karışıyormuş idareye göre öyle birşey yok.. 3 ayda bir sularımızı halk...