• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Suda sararma

Ebru Uysal

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,
suda gözlemlenen sararmanın nedeni ne olabilir? deiyonize su cihazından çıkan su bir su tankına gönderiliyor. deiyonize su cihazının çıkışındaki su gayet normal ancak tank çıkışında suda bir sararma mevcut. su tankının içi aside dayanıklı boya ile kaplanmış durumda. bu koşullar göz önüne alındığında sararmanın nedeni ne olabilir ? boru içindeki paslanmadan dolayı demir olabilir diye düşünüyorum. başka bir şeyden de kaynaklı olabilir mi ya da mikrobiyolojik faktörlerden kaynaklı bir sorun olabilir mi ? yardımcı olurssanız sevinirim..

Cevap: Suda sararma

tankın alıkoyma süresi ne kadar? anlattıklarınızdan pas dışında bir sonuca varamadım. yine de mikrobiyolojik analiz yaptırmanızda fayda görüyorum.

Cevap: Suda sararma

giriş ve çıkış suyunu analiz ettirirseniz sizi sonuca götürür. koku yok sadece rengi varsa mikrobiyolojik bir faaliyet yok, Fatih Beyin söylediği gibi maddeler karışmış olabilir. su içerisinde çözünmüş demir, mangan gibi metaller suya renk verirler. tank içini tank borularını imkanınız varsa kontrol edin ve değiştirin derim.

Birde bu tank daha önce başka bir iş için kullanıldı mı merak ettim? asite dayanıklı boya var diyorsunuz çünkü. eğer daha öncesinde asit kullanıldıysa boruları korozyona uğratmış olabilir. bu sebeple su buradaki pası bünyesine alıyor olabilir.