Sulak alan faaliyet izin belgesi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Özlem Oğuzeş tarafından paylaşıldı.

1. Özlem Oğuzeş

Özlem Oğuzeş

Beğenilen Mesajlar:
    82
    Merhaba..Danışmanlığını yaptığımız hazır beton,kırma eleme tesislerine ve taş ocağına Orman ve Su işleri Müdürlüğünden "Sulak Alan Faaliyeti İzin Belgesi" almaları gerektiğine dair bir yazı gelmiş.Müdürlüğü arayıp sorduklarında çevre danışmanınıza verin onlar alıyor bu izinleri denilmiş ve onlarda bize verdiler yazıyı.Konuyla ilgili daha önce çalışma yapan ya da ne olduğu hakkında bir fikri olan var mı?

2. Arif Doğan

Arif Doğan

Beğenilen Mesajlar:
    0
    sulak alanların kontrolü yönetmeliği Ek-2 başvuru formunu doldurup müdürlüge başvuru yapacaksınız. onlar bakanlığa yazarak izin belgenizi veriyorlar. yaklaşık 1-1,5 ay sürüyor.

3. Özlem Oğuzeş

Özlem Oğuzeş

Beğenilen Mesajlar:
    82
    arif bey teşekkürler..daha önce böyle bir uygulamayla karşılaşmamıştım...başvuru formu ve başvuru ücretinden başka bir şey söz konusu mudur acaba?tesislere bununla ilgili bir problem çıkarırlar mı?

4. Arif Doğan

Arif Doğan

Beğenilen Mesajlar:
    0
    hayır dekont ve başvuru formu yeterli. yalnız formu proje tanıtım dosyasındaki taahhütlere (çalışma alanı koordinatları, atık bertarafı vs.) göre uygun doldurunuz. farklı bir problem çıkacağını sanmıyorum.

5. Özlem Oğuzeş

Özlem Oğuzeş

Beğenilen Mesajlar:
    82
    teşekkürler arif bey...

Arif Doğan bunu beğendi.
  6. radres

radres

Beğenilen Mesajlar:
    1
    dereden malzeme alınan ocaklarda başvuru nasıl yapılır bilğisi olan yardımcı olabilirmi

7. oseflek

oseflek Misafir

Sulak alan faaliyet izin belgesine aralıkta başvuru yaptım şubatta elime geçti. sorun çıkartabilirler çünkü saha denetimine geliyorlar. beton santrali çöktürme havuzu, suyu ne yaptığınız, akarsuya uzaklığınız vb vb önemli şeyler. beton santrali için 2500 tl gibi bir masrafı var. birde formu doldurup santralin diğer çevre izinelrini eklerseniz sorunsuz şekilde alırsınız.

8. gkhn_ozyılmaz

gkhn_ozyılmaz

Beğenilen Mesajlar:
    1
    arkadaşlar ben ek 2 diye başvuru formunu bulamıyorum ? Yardımcı olur musunuz ?

Burak Dumlu bunu beğendi.
  9. Zeynep Bahar

Zeynep Bahar

Beğenilen Mesajlar:
    24
    Başvuru formu dışında tapu,ruhsat,arazi kullanım izin belgesi de isteniyor mu acaba ?

10. Recep Harmandar

Recep Harmandar

Beğenilen Mesajlar:
    51
    Faaliyet yerinin koordinatlı olarak işlendiği renkli 1/25.000 ölçekli topoğrafik harita,**
    Alana ait varsa ruhsat ve izin belgeleri,
    Faaliyet alanına ait güncel fotoğraflar,
    Taahhütname**
    (bence sadece ** 'lılar olsa yeterli ama formun ekinde bunlar belirtilmiş.)

Bunları doldurulan ek-2 formunun ekleri olarak ilgili kuruma gönderiyorsunuz onlar incelemelerini (tesise gelip inceleme yapacaklar) yaptıktan sonra faturayı gönderiyorlar ödemeyi yapıyorsunuz neticede yaklaşık 1,5 - 2 ay içerisinde belgeniz çıkıyor.
    Burda dikkat edilecek hususlar;
    1. http://www2.milliparklar.gov.tr/DKMP/Files/Mevzuat/hukuk/yonetmelik/sulakalanlar/saucret.pdf burdaki tarife artık geçerli değil eskiden tesis ayırmaksızın form ücreti 1500 liraydı . bu ücretlendirme 2012 den itibaren değişerek her sektöre özgü hektar bazlı ücretlendirmeye geçildi 2013 yılı için geçerli tarife ise şöyle http://bolge8.ormansu.gov.tr/8Bolge...2013_YILI_SULAK_ALAN_ÜCRETLERİ.aspx?sflang=tr
    2. ücretlendirme hektar başı olduğu için etki alanı belirlenirken ruhsat alanını baz almayınız yoksa çok ucuk rakamlar çıkar , yani kalkıp şantiye binasını falan hesaba katmayın .

Birde belgeyi daha önce almış 2 yıllık süresi dolmuş tekrardan başvuru yapacak olanlara % 50 indirim sağlıyorlar ücret konusunda.

11. Zeynep Bahar

Zeynep Bahar

Beğenilen Mesajlar:
    24
    Teşekkürler Recep Bey,bilgileriniz için...yalnız -varsa ruhsat- ibaresi aklımı karıştırmıştı...fabrikanın ruhsatı olmadığı için sormuştum.

Ruhsat.tapu,arazi kullanım belgesi vs gibi başka belgeler istemediler mi acaba ?

12. realastala

realastala

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Sulak Alanlanlar ilgili izin belgesi almak için ekteki başvuru formu dolduruluyor ve
    1- Sulak Alan Faaliyeti İzin Belgesi Başvuru Formu (Yukarıda Belirtilen Formata Uygun),
    2- Faaliyet yerinin koordinatlı olarak işlendiği renkli 1/25.000 ölçekli topoğrafik harita,
    3- Alana ait varsa ruhsat ve izin belgeleri,
    4- Faaliyet alanına ait güncel fotoğraflar,
    5- Taahhütname

İsteniyor diye biliyorum

Ekli Dosyalar:

Melih Coşar bunu beğendi.
  13. Zeynep Bahar

Zeynep Bahar

Beğenilen Mesajlar:
    24
    Kaç günde çıkar bu belge acaba,bir fabrikaya Orman Su, bir günde çıkar demişlerde, inanmadım.

14. Recep Harmandar

Recep Harmandar

Beğenilen Mesajlar:
    51

- ilk mesajda da belirttiğim gibi 1,5 - 2 ay sürebilir diye bir bilgi verildi. tabi illerdeki ilgili birimin hassasiyetine göre bu süre değişebilir. ama 1 gün olayı imkansız :)
    - istenilen belgeler konusunda ise Erzurum Orman Su ..
    *Sulak Alan Faaliyeti İzin Belgesi Başvuru Formu
    *Faaliyet yerinin koordinatlı olarak işlendiği renkli 1/25.000 ölçekli topoğrafik harita
    *Taahhütname
    *Dilekçe
    istedi sadece fotoğrag veya ruhsat ile ilgili bir talep olmadı bilginize .

Zeynep Bahar bunu beğendi.
  15. Özgür Anaç

Özgür Anaç

Beğenilen Mesajlar:
    37
    Arkadaşlar yakın süreç içerisinde izin belgesi ile ilgili çalışma yürüten oldu mu acaba?

16. Melis Kara

Melis Kara

Beğenilen Mesajlar:
    375
    Nasıl bir bilgiye ihtiyacınız var, süreç içerisindeyim, belki yardım edebilirim.

17. Özgür Anaç

Özgür Anaç

Beğenilen Mesajlar:
    37
    Asfalt Plent tesisimiz ile ilgili ÇED muaf. görüşü esnasında Sulak Alanlar Yönetmeliğine görüş istedi il çevre müd. ve buna istinaden de o ilde ki şube müd. ne başvuru yapacağım. Ancak tesis belediye mücavir alan içerisinde kaldığı için bunu belediye verecek diye bir bilgi aldım. Madde şu;
    "Mevsimsel ve daimi akarsuların belediye mücavir alanı içerisinde kalan bölümlerinde Genel Müdürlük uygun görüşü alınarak tüm faaliyetlerin izni ve kontrolü ilgili belediyelerce gerçekleştirilir."
    Bu noktadan sonra ki süreç nasıl oluyor acaba?

18. Melis Kara

Melis Kara

Beğenilen Mesajlar:
    375
    Şöyle bir şey yapabilirsiniz: Bölge müdürlüğüne yazılı olarak başvuru yapıp, belirtmiş oldukları şekilde yazacakları yanıt ile ilgili belediyeye belge için başvuruda bulunursunuz.

19. Özgür Anaç

Özgür Anaç

Beğenilen Mesajlar:
    37
    Peki diğer durumda süreç nasıl işliyor?

20. Melis Kara

Melis Kara

Beğenilen Mesajlar:
    375
    Bölge müdürlüğüne başvuru formu ile başvuruda bulunduğunuzda, tesisinizi genel olarak incelemek adına bir ziyaret gerçekleşiyor. Evraklarda herhangi bir problem yok ise başvurunuz değerlendirmek üzere bakanlığa gönderiliyor. Başvuru değerlendirme süreci online olarak yürütülüyor(bölge müdürlüğü tarafından).

Sayfayı Paylaş