• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Süt endüstrisinde atıksu yönetimi hk. makale

Celal Çığır

Kayıtlı Kullanıcı
Süt endüstrisinde atıksu yönetimiyle ilgili elinde arşivinde bilimsel makale olan var mı arkadaşlar. Google'dan topladım ama tatmin etmedi..

@Hüseyin Hanlı Teşekkür ederim bilgilendirme için :)

Merhaba, @Celal Çığır elimde bilimsel makale yok ama Süt end. AAT işletiyoruz. Tesisimizde anaerobik arıtım ve aerobik arıtım mevcut. Sistemin işleyişi ve yaşanan problemler hakkında bilgiye ihtiyacınız olursa yardımcı olabilirim. Kısaca,Kapasitemiz günlük 3500 m3 ve giren suyun KOİ değeri 8000-9000 mg/lt zaten arıtımın %80-85 'ini anaerobik reaktörde gerçekleştiriyoruz. Oluşan gazı da biyoscrubber ünitesinden geçirip H2S arıtımını sağlıyoruz. ve çift membranlı gaz balonuna gönderiliyor. Buradan da kolektör ve GM ileterek biyogaz enerjisi elde ediyoruz. Arıtılan suda SKKY 5.3 değerlere göre değerlendirilip deşarj ediliyor. Burada dikkat edilmesi gereken PAS(peynir altı suyu) yoğun geldiği zamanlarda reaktör PH ı kontrolü düşüş olduğunda yani 6,8 altına düştüğünde kostik müdahalesi şart. Reaktör içinde sıcaklık ,karıştırıcı çalışması, suyun seviyesi ayrıca PH oldukça önemli parametreler. Benim kısaca bahseteceğim şeyler bunlar sorunuz olursa da seve seve yardımcı olurum :)

Sn. s_zen, çok teşekkür ederim. bu güzel paylaşımınız faydalı olacak. çevre son sınıf öğrencisi olarak süt endüstrisi sunumumuz için değerlendireceğim. tekrar teşekkür ederim.

DAF ünitesi yok @Çağatay Atay Bey, kaba ızgara ,dengeleme, nötrolizasyon ünitesi sonrasında eşanjör ve anaerobik reaktör şeklinde gidiyor. Sizin tesisiniz gelen su KOİ si nedir ?

Bizim tesisimizin de değerleri sizinkiyle aynı @s_zen hnm. Fakat şu an anaerobik reaktör devrede değil. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.