• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taksim gezi parkındaki ağaçlar kesiliyor..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Çevreye duyarlı bütün İstanbul halkı Gezi Parkı'na koşmuştu. Bir ağaç kesilmesin diye... Limon ve su aldılar yanlarına. Biber gazına karşı direnişe geçtiler bir tek dal kırılmasın diye... Tam 7 ağaç söküldü yerinden... Tam 7 can... Bir eylemci kadın şöyle bağırıyordu o kalabalıkta; "Evlat acısı çekin inşallah..."

Oysa o küçük ağaç, yanındaki koca gövdeli ağacın evladıydı belli ki, kadın o yüzden o ağacı kökünden sökenler böyle sesleniyordu ağlayarak.

Eylemciler el birliğiyle diktiler ağaçları yerlerine... Ya tutarsa diye...

Polis eylemcilere yine sert şekilde müdahale etti, sanki savaş vardı, oysa direniş doğa içindi...

Polis tazyikli su sıkıyor, biber gazını dayıyordu yine eylemcilere...

Tam o sırada deklanşöre basan Reuters muhabiri Osman Örsal bu unutulmaz resmi kaydetti hafızalara...

Ve sosyal medyada "Fön çeken polis" ismiyle başladı paylaşılmaya...

İşte o resim..

polis_müsveddesi.jpg

Kaynak :
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Beyoğlu'nda Gezi Parkı'nı bahane ederek olay çıkaran eylemciler, belediyeye ait bir plastik konteynır ve bir binanın balkonunu ateşe verdi. Göstericiler, Beyoğlu Tarlabaşı Bulvarı'nda bulunan ve belediyeye ait olan bir konteynırı ateşe verdi. Eylemciler ve polis arasında yaşanan çatışmalarda bir evin balkonu da alev aldı. Polis eylemcilere gazla müdahale ederken, göstericiler de kaldırım taşlarıyla karşılık verdi. Bazı göstericiler de polise ses bombası attı. Beyoğlu'nda gerginlik devam ederken, bir çok noktada polisle eylemciler arasında çatışmalar devam ediyor. ışte bu gezi parkindan bir habere ait kesit. Soruyorum size bu gostericiler ses bombası ni nerden bulmuşlar. Peki ortalığı yakıp yıkmak haklı isen bile seni haksız duruma düşürmez mi. Doğayı korumanın yolu bu olmamalı bence.

@Yasemin Aslantürk
Peki Yasemin Hanım bir şey sormak istiyorum.Siz burada çok demokratik bir şekilde görüşlerinizi söylemişsiniz.Size birileri gelip bunu söylediniz diye sopalarla saldırsa,biber gazı sıksa,tazikli su dayatması yapsa sizin tepkiniz nasıl değişir?

Arkadaşlar yurt dışında olduğum için üzülerek bu eylemlere katılamadığımı bildirmek isterim. Tüm yayın organlarında yasak olduğu için gelişmeleri takip edemiyoruz facebook 'tan gördüklerimizle yetiniyoruz. Sizlerden ricam lütfen sıcak haberleri paylaşır mısınız bu başlık altında.

Arkadaşlar dünden beridir medya sessiz durumda. Ankara dün polisin gazı ile sis altındaydı. Yurdun büyük bir bölümü destek için eylemdeydi. Ancak dün gece haberlerinde konu neydi biliyor musunuz?

Ntv: İnci kefalinin serüveni
CNN Türk: Sürdürülebilir yaşam
Bazı kanallarda sayın Başbakanımızın yaptığı iyi şeyle-güzel şeyler anlatılıyordu.

Dün yabancı basın:

@orkunmumcu

Samimi bulmuyor musunuz?!

Her zaman karşıt görüşleri, karşıt takımları savunan insanlar siyasi görüşünü, kökenini, takımını vs. bir kenara bırakıp, memleketimin pek çok ilinden toplanıp destek olmak için oraya gidiyor hem de oradakilerin yaşadıklarını bile bile.. Belki de sözde büyük(!)lerimizin o çok sevdiği biber gazından ya da halkının güvenliğini sağlayan(!) polisinin jopundan yediği darbelerle ağır hasara uğrayacaklarını bile bile.. Gidemeyenler bulundukları yerlerde toplanıp destek olmaya çalışıyorlar elden geldiği kadarıyla..

Ağır yaralılar var, ölenler var, ya da işini kaybedenler var.. (Her ne kadar medya bu konunun üstünde çok fazla durmasa da -bazıları dışında- aldığımız duyumlar bu yönde..)

Ve siz bu olayları samimi bulmuyorsunuz öyle mi?
Başka ne yapılabilir mesela daha samimi görünmek için?

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki ne zaman büyük bir olay olsa bir bakmışsınız ki küçük olaylar ülke gündemine oturmuş.

Örneğin bu ülkede bir gecede 12 bankanın kasası boşaltıldı ama ertesi gün bütün Türkiye yazar kasa atan adamı konusuyordu.

Taksim parkında 1000 ağaç mı var? 2000 mi yoksa 5000 mi?

3. köprü yapılırken kaç ağaç kesilecek?

3. köprü tamda gündemdeyken bu olayların olması tesadüf mü?

Merak etmeyin taksim parkına bişey olmayacak, zaten asıl mesele gündemden düştü buda onlara yeter. Sonra birileri cıkar ''bakın gördünüz mü taksim parkını kurtardık'' der diğerleride istediğini elde etmenin mutluluğuyla kıs kıs güler.

Bu zamana kadar bu hep böyle oldu ve bizde bunu hep yedik.

.

@CMNet Okuru

İsyanlar her zaman hatırlanır. O yazar kasa atan adamın isyanıydı bu soygunlar.

Maksat küçük olayların büyütülmesi falan değildir kardeşim maksat bütün otoritenin,"ileri demokrasi" aldatmacasının, baskının kırılma noktasıdır.

Ha demişsin ki küçük olaylar büyükleri unutturur. E peki kardeşim bundan sonra da sen ben unutturmazsın, yazarsın, çizersin, konuşursun, bilgilendirirsin. Çok mu zor? Hemen her gün iş için yaptığını, forumda yaptığın bilgilendirmeyi, önce kendine, sonra çevrene yaparsın böylece de tarih tekerrür etmez. Olmaz mı canım kardeşim?

Arkadaşlar, orada sabaha kadar olayın canlı bir şahidi olarak yazıyorum. Mışlı, mişli cümleler kullanmayacağım. Dün iş çıkışı mecidiye köyle indim. Taksim tarafında bir şeyler yiyemem diye burda yemek yedim. Ama taksime çıkmak ne mümkün, metro dahil hiç bir hat çalışmıyor. Polis bir grubu kovalaya kovalaya Cevahir'in önüke kadar geldi. Sis bombaları haklın içine atıldı burda. İnsanlar çoluğunu çocuğunu zar zor en yakın dükkanlara yetiştirdi. Hepimiz ilkin oralara sığındık. O an yuhh dedim burası istanbulun göbeği ve halka futursuzca saldıran bu insan müsveddeleri polis olamaz. Halk ıslıklarla tepki gösterip, bağırıp çağırınca dağıldılar. Panzerler cevahirin önündeki taksileri çekti, ancak yol kenarlarındaki babalar sayesinde cevahir önüne giremediler.
Cep telefonumda inanılmaz görüntüler var, taksime giriş çıkışların hepsi tutulmuştu, taksiler bile oraya müşteri almıyorlardı. İnsanlar evlerine, turistler otellerine gidemediler. Bir kaç turistin konuşmasını kaydettim hatta. Metrobüsle Perpa'ya gittim ordan Dolapdere'den şişhane yakınlarına gelebildim taksiyle. İstiklal'in girişine geldiğimde orayı hiç bu kadar kalabalık görmemiştim. Galatasaray Lisesi'nin ilersinde polis panzerleri cekmiş yol tamamiyle kapalı. Burda panzerlerin arkasından gaz bombaları yağıyordu kalabalığa. Bu noktada zaten internet ve telefon bağlantılarına hoşçakal diyorsunuz.

Polis eğitimlerinde gaz bombası atma tekniği bellidir, yere sektirerek atarsınız, ve gaz bombasının fişeti gideceği yere böyle gider. Tıpkı suda taş sektirir gibi. Ama dün direk insanlar hedef alındı. Bu yüzden ölen ve yaralananlar oldu. Ben hayatımda böyle bir sahne görmedim. Tıpkı büyük bir kursun gibi geliyor o fişekler üstünüze. Hatta binalara çarpanlar binadan parça koparıyorlardı. Amaç sanki insanları dağıtmak değil öldürmekti.. Gezi parkının orası görülmüyordu bile, sesi duysanız sanki yoğun bir havai fişek gösterisi yapılıyor sanırsınız. Ardı ardına ellerindeki tüm gaz bombalarını yağdırıyorlar. İnsanları nefes alamaz hale getiriyorlardı. Tüm esnaflar örnek bir davranış sergiledi, polisden kaçan herkes buralara sığındı. İnsanların bazıları Tv'den takip ediyorlardı ama ilginçtir Halk Tv ve Ulusal kanal hariç diğerleri tek bir kare göstermiyorlardı. Taksim ortadoğu gibiydi, sanki israil askerleri filistin halkına saldırıyor. Bu kadar olurdu yani.. Polis helikopterleri havada kaçan grupların yerini söylüyordu, devamlı takviye çevik kuvvet geldiği haberleri geliyordu. Zaten kargaşanın ağırlaşmasından belli oluyordu. Gece 12'ye doğru ÇARŞI taraftar grubu barıkatları yıkıp gezi parkına girdi. Hakın peşine düşen polislerde meydana yöneldi. Eczaneler kapılarını aktılar sağolsunlar yaralılarla ilgilendiler. AKUT geldi. Yine yaralılara yardım etti. Bu sırada Nasuh Mahruki yaralandı. Bazen kan revan içinde bir kaç kişinin kollarına aldığı insanlar geçiyordu önümüzden. Gece 2 den sonra bölgenin tüm elektrikleride kesildi. Ama kalabalık hiç eksilmedi adeta katlandı. Bazıları yüzlerini kapatıyorlar sanıyor insanları kardeşim insanlar su yada limonla ıslattıkları mendilleri doluyorlar ağızlarına yüzlerine nasıl ayakta durabilir ki bir insan. Tek bir kare gösterebilir misiniz molotof atan ?? Bu insalar TERÖRİST değil.. Polis teröristlere yapmadığı yada yapamadığı muameleyi halkına karşı yaptı dün ve hala da devam ediyor. Dün orada, TEMA vardı AKUT vardı, Şehit aileleri vardı hiç birisi TERÖRİST değildi.. Zaten dayanışma o kadar üst saftaydı ki içeriye böyle biri sızsa kendileri parçalardı. Fener, Galatasaray, Beşiktaş formalı taraftarlar kolkolaydı. Hükümet istifa ve Erdoğan aleyhine sloganlar atılıyordu. Ben sabah işe gelirken hala devam ediyordu bombalama ama nispeten azalmıştı. İstiklal girişi falan bom boştu, Beyoğlu Belediyesi ara sokakları temizliyordu. Ama boğaz içi köprüsünden insanlar geliyordu.

Dünkü protesto benim görüşüme göre siyasi değildi yada kuru bir doğa protestosu değildi. Bunu söylemek hoş değil ama bir zamanlar bende bu partinin çok defa savunuculuğunu yapmıştım :( İnsanlar artık bıkmış, Dediğim dedik çaldığım düdük gibi bir diktatörlük havasını istemiyor, EMEK SİNEMASI gözlerinin önünde yerle bir edilmiş, Daha düne kadar TC sözcükleri kaldırılmıştı resmi kurumlardan, Akil insanlar vs.. derken insanlar gerçekten dolmuş..

İnşallah bir hükümet yetkisisi çıkarda dur der bu olaylara, yoksa bu işler halkla inatlaşarak olmaz. Halkın kendi arazisi, halk ne isterse o olur. Bundan daha doğal ne olabilir. Demokrasi dediğiniz tam da bu değil mi ??

Dünya Gezi Parkı olaylarını konuşuyor
Taksim'de meydana gelen olaylar dünya medyasında da birinci gündem maddesi oldu.

The Guardian, Gezi Parkı protestolarının sağcı-solcu, genç-yaşlı herkesi bir araya getirdiğine dikkat çekerken, Financial Times ve France 24 gibi gazete ve televizyon kanalları çevreci protestoların hükümet karşıtı protestolara dönüştüğüne dikkat çekti.

Rus Televizyonu: Türkiye'de ayaklanmalar, barikatlar, sokak savaşları yaşanıyor.

BBC: Mahkeme ağaçların sökülmesini geçici olarak durdurdu, ancak gösteriler Erdoğan'a karşı öfkeye dönüştü.

The Guardian: Bu gösteriler Türkiye için alışılmadık, çünkü genç yaşlı, sağcı solcu, Kürtçü Türkçü herkesi bir araya getirdi.

Financial Times: Alışveriş merkezi protestosu olarak başlayan gösteriler Erdoğan iktidarına karşı bugüne kadarki en büyük gösterilere dönüştü.

Al Monitor: Ilımlı siyasi İslam Türkiye'yi ılımlı şeriata götürüyor.

France24: Gösteriler Taksim Meydanı'nın tahrip edilmesini protestodan AKP iktidarını protestoya dönüştü. Hükümetin hesabı ters tepti.

CNN: Gösteriler giderek büyüyor. Polis müdahalesi halkı daha çok parka çekiyor.

Kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Bunca olaya ve bunca tepkiye rağmen hala bir açıklama yapılmadı, hala vazgeçmiyorlar. Aslında ben bunları haklı görenlerin demokrasi anlayışına şaşıyorum. Hadi demokrasiden anlamıyorsunuz, be kardeşim adalete de mi saygınız yok, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı almadı mı ?? Şimdi kim zorba, siz mi, yoksa onuruyla direnen arkadaşlarımız mı ? Yazıklar olsun diyorum sadece, köprüden gelen binlerce kişiye oldukça sert müdahaleler başladı. Esad'ın kimayasl silah kullandığını tesbit etmişler, peki dün Tayyib'bin kullandığı neydi, parfüm mü ?? Esad haklına zulm ediyormuş, bizim ki napıyor anlayamıyorum ?

TRT-1 Sigara sağlığa zararlıdır. Dumansız hava sahası
CNN-Türk: Manisa incik kebabı nasıl yenir?
NTV: Aynalı sazanın akıl almaz yolculuğu

Tarih sizi hatırlayacak. Ben hatırlayacağım, çocuklarım hatırlayacak, çevrem hatırlayacak. Unutmayacağım, unutturmayacağım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...