Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tam zamanlı isg uzmanı çalıştıran firma isgb kurmak zorunda mı?

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

1. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

tam zamanlı isg uzmanı çalıştıran firma isgb kurmak zorunda mı? tam zamanlı çalıştırma zorunluluğu yok ama çalıştırıyor.

2. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

İşyeri sağlık ve güvenlik birimi
    MADDE 8 – (1) Devamlı olarak en az 50 işçi çalıştırılan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği
    hizmetlerini yerine getirmek üzere işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurulur. İşyeri sağlık ve güvenlik
    birimi; en az bir işyeri hekimi ile sanayiden sayılan işlerin yapıldığı işyerlerinde en az bir iş güvenliği
    uzmanından ve yapılacak çalışmalara yardımcı olmak için gerektiğinde diğer personelden oluşur. Bu
    yükümlülük, Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmetin
    tamamı veya bir kısmı alınarak da yerine getirilebilir.
    (2) İşyeri sağlık ve güvenlik birimi; önleyici ve koruyucu hizmetleri, işyerinin yer aldığı tehlike
    sınıfına ve işçi sayısına göre, 31 ve 36 ncı maddelerde belirtilen sürelerden az olmamak kaydı ile
    yürütür.
    İlgili yönetmelik ektedir.
    İşinize yarayabilir.

Ekli Dosyalar:

3. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Aslında şunu sormak istemiştim, tam sorumu değil de genel birşey kullanayım dedim, yanlış bir ifade oldu sanırım. Biz hekim hizmetini dışarıdan alıyoruz. İSGB' de diğer sağlık personeli diyor ya, ayrıca onunla da sözleşmemiz olması gerekiyor mu?

4. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

İşyeri sağlık ve güvenlik birimi; en az bir işyeri hekimi ile sanayiden sayılan işlerin yapıldığı işyerlerinde en az bir iş güvenliği uzmanından ve yapılacak çalışmalara yardımcı olmak için gerektiğinde diğer personelden oluşur.
    Hekim ve iş güvenliği uzmanı için böyle bir sözleşme gerekiyor. Bahsi geçen diğer personel gerekli olduğu durumlardadır.

5. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

Funda Saltık bunu beğendi.
  6. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Ya o da yazıyormuş zaten yönetmelikte:)

Melis Kara bunu beğendi.
  7. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Artık yeni kanuna göre sağlık personelide zorunlu kılınıyor..Sanırım tam zamanlı hekim istihdamında sağlık personeli istihdamı zorunlu değildi

8. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

Evet sağlık personeli 6331 de zorunlu gibi. Ama isggm deki, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yön taslağında sağlık personelini yine işyeri gerekli görürse şeklinde esnetilmiş. bence zorunlu olması yararlı olur

9. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmelik taslağında, kanundan farklı birşey belirtmiyor.Yani aşağıdaki maddede belirtildiği gibi, sağlık personeli ancak tam süreli uzman ve hekim istihdamı olduğunda işverenin insiyatifinde sağlık personeli görevlendirilir.Diğer bir deyişle de, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurulduğunda bu mümkün.

İSG YÖN. TASLAĞI
    MADDE 10 – (1) İşyerinde tam zamanlı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerektiği durumlarda İSGB kurulur. Bu birimde işveren tarafından istendiği durumlarda diğer sağlık personeli görevlendirilebilir.

10. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Sağlık personeli konusunda da şu an bir handikap var ;Uzman hekim ve sağlk personeli yetkilendirilmiş olmalı diye belirtiliyor bu taslak yönetmelikte,şu anda sağlık personeli istihdamı ( ATT )acil tıp teknisyenlerinden oluyor,yetkilendirme durumu da ÇSGB nin yetkilendirdiği eğitim kurumlarından eğitim almaları durumunda mümkün olabilir,bu eğitim de şu an yok.Ocağa kadar 30 a yakın yönetmelik,tebliğ vb. çıkacağından dolayı Ocak ayına bazı konular oturmuş olarak gireceğiz gibi görünüyor.

Funda Saltık bunu beğendi.
  11. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

20 ye yakın yönetmelik bekleniyor. İşler biraz daha karışabilir :)))

Tam zamanlı isg uzmanı çalıştıran firma isgb kurmak zorunda mı? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. İş görüşmesinde her soruya yanıt vermek zorunda değilsiniz..

Söyleşiyi yapan kişinin röntgen bakışının sınırları olmalıdır. İş görüşmesinde yöneltilen sorular çalışma performansı veya iş ilişkisi ile bağlantılı olmalıdır. Özel alana giren soruları yanıtlamak zorunda değilsiniz. 'Kabul edilemez soru'larda gerçek niyetlerinizi gizlediğinizde veya kısaca gerçeği söylemediğinizde sizi kimse suçlayamaz. Aşağıda belirtilen konulara ilişkin sorular...
  2. İSGB'mi, OSGB'mi yoksa

Yeni İSG Yasasına göre 50 kişiden az çalışanı olan işletmelerin OSGB'den hizmet alması zorunlu mu? Yoksa kendi bünyesinde bulunduracağı İSG Uzmanı yeterlimidir? Konuyla alakalı bilgisi olan fikir belirtebilir mi?
  3. Kimler isg uzmanı veya isg uzmanı olmak istiyor?

Güncel iş ilanlarında İSG uzmanlığı sertifikası aranır olmuş. İş yerlerinin İSG uzmanı talepleri yaygınlaşacak gibi görünüyor. 18 Ağustos 2013 'de bir sınav var. Bu sınava yetiştirilmek üzere bir kursa başladım. İSG uzmanı olmak revaçta dediler bizde olalım dedik. :) (Tabi ki son cümle espriydi.) İSG uzmanı olup ta başlı başına İSG danışmanlığı yapan var mı acaba?
  4. Fabrikalarda tam zamanlı çevre görevlisi olarak çalışmak

Arkadaşlar bir hususta bildiklerinizi öğrenmek istiyorum. Ek-2 kapsamında bulunan bir fabrikada çevre yönetim birimi kurulmadan tam zamanlı çevre görevlisi olarak çalışabiliyor muyuz? Yeni yönetmeliğe baktım fakat net bir karara varamadım. Konu hakkındaki bilgileriniz paylaşırsanız sevinirim.