Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Taslak yönetmelikler ve tebliğler

Konu, 'Mevzuat Taslakları' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

1. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Merhabalar arkadaşlar,

Biz hep yönetmelik çıktıktan sonra inceler olduk. bunlar çıkmadan birşeyler yapmamız gerektiğine inanıyorum. Taslakta olan yönetmelikleri eklerden veya http://www.csb.gov.tr/gm/cygm/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=1300 linkinden ulaşabilirsiniz. inceledikten sonra da burada birbirimizle bilgi alışverişinde bulunarak sadece eksikliklerini değil, bak bu yoktu iyi olmuş/ya da bu vardı yanlıştı çıkarmışlar gibi de olumlu yönlerine bakarak tartışmak isteriz.

Herkese iyi haftalar...

2. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

mesela örneğin hepsine göz ucuyla baktığımda, atık yağlardaki değişiklikler iyi olmuş. sınıflandırma yaparak fabrikalardaki oluşan atık yağların özelliklerine göre aynı varil, IBC vs. biriktirilebileceği izni çıkacak. bu zaten istenen birşeydi çünkü fabrikalar çıkan her atık yağı için ayrı ayrı kaplar ayarlamak ve analiz yaptırmak zorundaydı.

3. zuhall

zuhall CMNet Üyesi

Bu yönetmelikte yazan şey o kadar zor ki. Kategorilerine göre ayırmak bile çok zor iken atık koduna göre ayırmak daha zor. Birde yeni yönetmelik 2. kategori yağlar geri kazanım yerine bertaraf edilecek diyor. Ben anlamıyorum nasıl kolaylıkla değiştiriyorlar , yönetmeliğin bu kısmı çok tartışılır.

4. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

anladığım kadarıyla kategoriyi 3'den 2'ye düşürmüşler. yani analiz sonucunda ya geri kazanım (1.kategori) ya bertaraf (2.kategori) orta bir sınıf olmayacak

5. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

"(4) Atık yağ kategori analizleri atık yağ toplayıcıları tarafından atık yağların tesise kabulünde yaptırılır." diye bir madde var. Biz üniversiteye yaptırmıştık, yenilemek istiyorduk. Bekleyelim de atık yağ toplayıcıları yapsın o zaman yönetmelik çıkınca.

Tahminen ne zaman çıkar bu yönetmelikler, çok uzar mı süreç.

"(3) Atık yağlarda %10 üzerinde su veya diğer yabancı maddelerin bulunması durumunda toplayıcıya destekleme yapılmaz."

demek ne demek. %10'dan fazla su içeriyor, nakliye masrafımız var, ödeme yapacaksınız mı demek.

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Anladığım kadarı birlikler veya fonlar oluşturularak buradaki oluşacak payların destek olarak dağıtılması vb gibi bir durum mevcut. Bunu yaparken de Ayrıca atık yağ analizleri yaptırma sorumluluğunu toplayıcılara yıktıkları için %10 dan fazla su içeren atık yağları tesislere kabul etmemeleri için zorlamaya çalışıyorlar. (analizini sana yaptırıyorum yanlış yaparsan desteğini keserim)Yani aslında temiz yağ toplamak için tüm sistemi zorluyorlar diye yorumladım ben.

7. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Bor yağı seyreltmeden nasıl kullanıcaz. O zaman bor yağını kanalizasyona verin de diyorlar sanırım.

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

bilemedim taslağı hazırlayana sormak lazım :D

9. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

bence de yoruma çok açık olmuş.

Dün yaptığım yorum bugün neden tekrar yayınlandı anlamadım.

10. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Bende anlamadım bana da bildirim geldi

11. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Admine sormak lazım sanırım.

12. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Konu "Aktif et" butonu ile aktifleştirilmiş olabilir.

13. Uğurhan Korkmaz

Uğurhan Korkmaz CMNet Üyesi

Merhaba,

Taslak halinde olup, Çevre Mühendisleri Odasından görüş istenen "Gürültü Yönetmeliği", "Sağlık veya Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği Taslağı", "Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Taslağı" ektedir.

Odaya görüşlerini bildirmek isteyenler gorus@cmo.org.tr adresine görüş bildirebilirler.

Ekli Dosyalar:

14. mgules

mgules CMNet Üyesi

çed yeterlik tebliği değişecek diyorlar şartları baya ağırlaştıracaklarmış sanki ağır değilmiş gibi bilgisi olan varmı

Taslak yönetmelikler ve tebliğler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Denetim ve izin tebliği son taslak

ÇEVRE MÜHENDİSLERİNE EĞİTİM VE SINAV KOŞULU ŞOK ŞOK ŞOK!!!! TASLAKTA DİĞER MESLEK GRUPLARININDAN İSO 14000 ŞARTI KALDIRILDI!!!! DİĞER HEYŞEY YENİ TEBLİĞ TASLAĞINDA.. ÇEVRE DENETİMİ YÖNETMELİĞİ VE ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN VE LİSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELİK KAPSAMINDA ÇEVRE DANIŞMANLIK KURUM VE KURULUŞLARINA YETERLİK VERİLMESİ HAKKINDA TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,...
  2. Yönetmelikler

Çevre ile ilgili en son revize edilmiş yönetmelikleri nereden bulabilirim.Bulduklarımın bazıları eski çıkıyorda sorun yaşıyorum.Şimdiden teşekkürler...
  3. "Yönetmelikler"

Sitede sadece Yönetmeliklerin olduğu bir bölüm var mı yada yoksa olması mümkünmü?
  4. Güncel yönetmelikler?

arkadaşlar mrb ben yeni mezun meslektaşınızım ve yardıma ihtiyacım var işe girmek için yönetmeliklere çalışayım dedim fakat baya bir değişiklik var tüm değişiklikleri kapsayan son hallerini nerden bulabilirim bakanlığın sayfasına baktım fakat tüm değişiklikler işlenmemiş sanırım. yardımlarınızı bekliyorum...
  5. Yürürlükte 2872 sayili çevre kanunu uyarinca verilecek idari para cezalarina ilişkin tebliğler

Bugünkü Resmi Gazetede yayımlanmıştır.Bilgilerinize.