• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

tat belgelendirme (sanayi-mahalle) atık miktarı sorunu

Gülay

Yönetim Grubu
Firma
Borusan Mannesmann Boru San. ve Tic. A.Ş.
Atık yönetim planlarının online sisteme işlenmesi ve atık karakterizasyonunun bakanlığın sistemi tarafından otomatik hesaplanmasıyla birlikte aşağıdaki sorun ortaya çıkmıştır.

Bilindiği üzere sanayi girişleri (belgelendirme usul esasları) belgelendirilmede kullanılmaktadır.
Sanayilerden toplanan atık miktarları belgelendirilecek atık miktarlarına sistem üzerinde hesaplamada dahil edilmeyip sadece nüfus esaslı hesapla yapılmıştır.
Bunun sonucuyla belgelendirme yapabileceğimiz miktarlar oldukça düşmüştür.

Atık yönetim planları onaylanmadan çözüme kavuşması gereken önemli bir husus gibi görünmektedir.

@Gülay Kudret Birdal
2015 in toplanan ambalaj miktarlarını belediye üzerinden çevre il müdürlüklerine sunduğunuz zaman sistemde düzeltme yapıyorlar.

@Hüseyin Hanlı
biz de bu şekilde yaptık, ambalaj atık oranını 0,2 den 0,4 e çıkarmalarını talep ettik.Siz de bu oranla mı oynadınız?

merhaba arkadaşlar. marangozhane atölyasi için elinde proje özeti olan varmı. çed yönetmelği ek 2 de hammadde olarak ağaç ve ürünleri kullanılan tesisler diye geçiyor.

@Gülay Kudret Birdal
Ambalaj atik oranini degil ambalaj atigi icindeki miktarlari (kagit kompozit ahsap cam vb.) ile oynama yapildi.

@Hüseyin Hanlı
Nüfus(kişi)45.610
Atık miktarı(kg)1,12
Ambalaj Atık(%)0,2
Gün Sayısı365
Toplam Atık(kg)3.729.073,60
PlastikKağıtAhşapCamMetalTekstilKompozit
30%40%12%5%10%1%2%
1.118.722,081.491.629,44447.488,83186.453,68372.907,3637.290,7474.581,47
[TBODY] [/TBODY]

direk miktarları nasıl değiştirdiler?

@Gülay Kudret Birdal
Excel formatinda aylik olarak toplanan ambalaj miktarlarini ve yüzdesini hesaplayip il çevreye sunarsaniz yüzdeleri sizin hesapladiginiza göre degistiriyorlar

@Hüseyin Hanlı
tamam bu şekilde yaptık, ancak oranlarda değişiklik yapıldı, benim amacım oran da değil miktarda değişiklik.
miktar değişikliği de ambalaj atığı yüzdesi arttırılarak oluyor gibi geliyor bana, başka yöntemi var mı onu sorguluyorum.