Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TAT Firması Çıkış Bildirimi HK. Yardım

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında OnurKoç tarafından paylaşıldı.

1. OnurKoç

OnurKoç CMNet Üyesi

iyi günler arkadaşlar,
    Bilindiği üzere TAT firmalarından geri dönüşüm firmalarına ürün gönderirken irsaliye kesiliyor,

İrsaliye tarihi 29,09,2012
    Fatura tarihi 01,10,2012

Böyle bir durumda çıkış bildirimi yaparken eylül ayına mı yapacağız yoksa ekim ayına mı?
    Sonuçta ürünüm elimden eylülde çıktı. Fakat bildirim yaparken de Fatura tarihini bildirmek gerekiyor. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

2. Birgül Bakanoğlu

Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

Ben bu durumlarda her zaman fatura tarihi ile bildirim yaptım.

3. OnurKoç

OnurKoç CMNet Üyesi

Teşekkür ederim bilgilendirmen için

4. Esra Alıç

Esra Alıç CMNet Üyesi

Onur bey,
    Bildiğim kadarıyla 9.aydaki bir irsaliyeyi 10. ayda faturalandıramazsınız. bunu muhasebe danışmanınızla bir görüşün isterseniz. Hem bu durumda 9.ayda çıkış yaptığınız malzemenin faturasını da 9. ayda keserek irsaliye ve fatura tarihinde de bi farklılık da yaşamamış olursunuz.
    Eğer yanlış biliyorsam ben de doğrusunu öğrenmiş olurum sayenizde :)

5. Meltem OSMANOĞLU

Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

ben o konuyu şuan muhasebecimize sordumda herhangi bir sorun olmadıgını söyledi bu durumun :)

ayrıca bana görede Onur Bey sizin fatura tarihini baz almanız dogru olacaktır sanki :)

6. OnurKoç

OnurKoç CMNet Üyesi

Sonuçta araç geri dönüşüm firmasına ulaştığında free düşülüp fatura kesilir bu yüzden fatura başka ayda yazılamaz gibi bir şart olması saçma. Böyle bir durumda ayın son günü kimse dışarıya mal gönderemez. sonuç da bir gün sürüyor malın geri dönüşüm firmasına ulaşması bulunduğum ilden. Sahsi fikrimdir:/

7. OnurKoç

OnurKoç CMNet Üyesi

Bende Fatura tarihine göre beyan ettim. Bir sorun çıkmazsa deneyerek öğrenmiş olucaz:) zaten herşeyi deneme yoluyla öğreniyoruz:/

8. Meltem OSMANOĞLU

:) evet öyle oluyor çünkü gerçekten yetkili her yer sor sorunu onlardanda hep ucu açık bir cevap alıyorsun ;)

9. OnurKoç

OnurKoç CMNet Üyesi

Ben sordum beyan sırasında fatura tarihi istiyor, fatura tarihi neyse o aya bildirim yap dediler:)

10. Meltem OSMANOĞLU

;) pekala kolay gelsin

11. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

benım bıldıgım kadarıyla ırsalıye ıle fatura ayı aynı olmak zorunda. irsalıye ıle fatura arasında 1 haftalık sure olabılır en fazla ama ay degısıklıgınde bu durum olmaz. boyle bır durumun var ıse fatura tarıhını daıma dıkkate almalısın. bazen ırsalıye ıle faturalar aynı tarıhte olmayabılır.

12. mervedidemaksoy

mervedidemaksoy CMNet Üyesi

Onur Bey bende dah aönce tat ta alıstım.bu konuda bıseyler bılıyorum.fatura tarıhı kesınlıkle ırsalıye tarıhınden once olamaz zaten.ırsalıye ıle bı ısınız yok ne gırıste nede cıkısta.sız cıkıslarınızda fatura tarıhını numarasını vs goz onunde bulunduruyosunuz

13. mervedidemaksoy

bu konuda eskı ıs arkadasıma katılıyorum verdıgım bılgıye ek olarak.fatura tarıhı yanı ay kısmı ırsalıye tarıhınden farklı bı ay olamaz..

14. mervedidemaksoy

önemlı olan sızden cıkıs tarıhıdır:)

15. Birgül Bakanoğlu

Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

arkadaşlar ben 2 senedir fatura tarihi neyse onunla bildirim yapıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım. muhasebecimizle konuştuğum zaman irsaliye tarihinden bir haftaydı sanırım bir hafta sonra fatura kesilmiş olsun yeterli demişti.

16. OnurKoç

OnurKoç CMNet Üyesi

Çoğunluk fatura tarihinden yana:) Ayrıca önemli olan bizden çıkış tarihi olsaydı bildirim yaparken irsaliye tarihi istemez miydi? Fatura tarihine göre yaptım sonucu bekliyorum:)

17. mervedidemaksoy

cıkıslar kesınlıkle fatura tarıhıne gore yapılır.belgelendırmede yaptım gecen yıl bıcok fırmanın sıkıntı yok yanı.ırsalıye tarıhı-fatura tarıhı sırket ıcı sıkıntı yaratır.onun ıcın ek bılgı olarak dıkkat edılmesını soyledım

18. msmuhendis

msmuhendis CMNet Üyesi

19. Esra Alıç

Esra Alıç CMNet Üyesi

Sayın Msmuhendis,
    öncelikle şöyle söyleyeyim ben irsaliye tarihi ile fatura tarihi birebir aynı olmalıdır demedim.benim bilgim şu yönde; irsaliye kesildikten sonra 7 gün içerisinde faturalandırılır. ancak ay sonunda kesilen irsaliye de o ay sonunda faturalandırılır.
    Bildirim yaparken de tabiki fatura tarihi dikkate alınır.
    irsaliye-fatura arasındaki durumla ilgili bildiğim yanlış bir şey varsa da doğrusunu öğrenmek isterim :rolleyes:

TAT Firması Çıkış Bildirimi HK. Yardım konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atıkların Bildirimi Hakkında Yardım

Merhabalar, Ben Çevre Mühendisi değilim. Firmamıza il çevreden gelen yetkililer çevre izni kapsamı dışında olduğumuzu ilettiler. ancak atık beyan sistemine kayıt olup bildirim yapmamızı bunların da belli sürelerde olduğunu söylediler. tesisimizde bor yağı, hidrolik yağı, yağlı bezler, bitkisel atık yağlar birde plastik ve kağıt ambalaj oluşmaktadır. bunların tamamını lisanslı firmalara...
  2. Danışmanlık firması, şahıs firması mı yoksa limited şirket mi olmalı?

Merhaba Arkadaşlar, yeni bir danışmanlık firması açılırken şahıs firmasının açılması ve onun üzerinden yeterlilik belgesi alınması yeterli oluyor mu? yoksa ltd. olması şartı var mı ?
  3. Giriş ve çıkış savak yapıları (çöktürme tankı)

Çöktürme Tankı giriş ve çıkış yapılarının hesaplamasına ekten ulaşabilirsiniz.
  4. Note 3'ün piyasaya çıkış tarihi belli oldu

Samsung hayranları, sabırsızlıkla yolu gözlenen Samsung Galaxy Note 3 e, Eylül ortasında Avea bayilerinden önceden sipariş vererek sahip olabilecekler. Avea; ileri düzey teknolojiye sahip akıllı telefonlar gibi cihazları beğenen, cep telefonunun sunduğu teknoloji ve aplikasyondan üstün derecede faydalanmak isteyen bütün teknoloji meraklılarını, Samsung Note 3 ile ilk buluşmaya davet ediyor....
  5. Çöktürme havuzundaki çıkış borusunun eğimi?

Merhaba arkadaşlar, 14 metre capında 3 metre yükseklikliğinde çöktürme havuzu (biz daha çok kum ayırmak için kullanacağız) , tabanı eğimli olan tankın , dipte çöken kumu boru ile almak istiyoruz, ve bu borunun eğimi ne kadarlık bir açı olması lazım? bilgi veya formül herşey olur , ACİL , teşekkürler yardım için