• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tat firmasında çalışan arkadaşlar...

Alper Karadeniz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Hayat Geri Dönüşüm San. Tic. Ltd. Şti
Arkadaşlar Merhaba,
Ben bir TAT firmasında çevre mühendisi olarak çalışmaktayım. Bulunduğum şehirde büyük bir belediye çalışmaktayız. Sıkıntım şu, kaçak depolar kaçak toplayıcılara karşı acaba diğer TAT firmaları çalıştıkları belediyelerde bu konu için nasıl bir çalışma yapıyosunuz. Yönetmelikte belirli sorumluluk sahipleri var burda kendilerini tekrar anımsatmak gerekmez ama nası bir çalışma yapıldığını cidden merak ediyorum. Fikirlerinizi veya yaptıklarınızı sözlerseniz sevinirim. :)

Alpercim bir ara şöyle bir şey konuşulmuştu Belediye' de. Sonuçta kaçak toplayıcılar ordan para kazanıyorlar ve evine ekme götürüyorlar. Başka bir işte yapamayolar. Tat firmaları bu kaçak toplayanları bünyelerine alınması konusunda Belediye bir fikir sunmuştu. Çünkü sonuçta onlar bundan ekmek kazanıyorlar ve onları tamamen ortadan kaldırırsak işlerinden olacağı söylenmişti. Her iki tarafı düşünerekten tat firmaları bünyelerine alsın hem kaçak toplamalar ortadan kalkar hem de kaçak toplayacılar ekmeklerinden olmaz demişlerdi.

Zaten bu insanları istesende ortadan kaldıramazsın ama mesela bi kaçak depo var ve kapattırmak istiyorum. İl çevreye ve belediyeye ayrı ayrı dilekçe yazıyorum gidip kontrol ediyolar ama bi sonuca ulaşamıyoruz. Bu depolar gidip her yere fiyat veriyolar insanlarda ambalaj atıkları satacaklarını düşünüp bu sefer bizim sistemimize aykırı şeyler yapıyolar. Şikayet ediyoruz bi sonuca ulaşamıyoruz bnm sorunum bu :) yoksa sokak toplayıcısı bizim gibi firmaların sistemi için çok önemli yer tutuyolar yani farkındayım :)

aynı sıkıntı bizde de var size önerim bu şekilde çalışanları kendiniz için çalışmaya ikna etmek olsun Tuğçe Hanım ın da dediği gibi herkes ekmeğinin peşinde ve sizden sigorta istemiyor yakıt parası istemiyor araç bakımı istemiyor çöpsüz üzüm demek eğer kendinize bağlayabilirseniz faydası dokunur.Ama illa da sorunsa Belediyelerin zabıtalarına bildireceksiniz yakaladıklarında ceza kesecekler o da takip ederlerse :)

Belediyenin ceza kestiği daha görmedim, her zaman şikayetlerimizi bildiriyoruz yani o konuda kesinlikle geri durmuyoruz. İşte çeşitli kaygılar oluyo belediye tarafından. Bizde aktarma merkezimizi kurduk sokak toplayıcılarını oraya toplamaya çalışıyoruz gerekirse fiyat veriyoruz ama istediğimiz verim olmuyo malesef..

belediye zabıtaları para cezası mı ihtar mı tam emin değilim ama şikayet edildiğinde gidip bakmak zorundalar keyfi karar veremezler dilekçe olduğunda ama onlar da nemanalıyorsa o işten yorumsuz ;)

şöyle bir durum sergılıyoruz bız ama bazı beledıyeler bunu uygulamıyor.
sözleşmemizde zabıta vereceklerını belırtıyoruz zaten ve boyle bır durumla karsılasınca beledıye zabıtalarıyla ıletısıme gecıyoruz. yalnız su var kı beledıyeelrın cogu umursamıyor. Sokak toplayıcıları 2012 yılının en basından berı yasak gıder pusulaları bunlar ıcın vardı mesela ama ne bakanlık ne il çevre ne beledıye bunlar ıcın bır caba ıcerısınde. Bu yuzden TAT lısanslı fırma olarak sızınde yapacagınız seyler kısıtlı kalıyor. Ayrıca karsımızda olan kısılerde bu durumu pek umursamayıp toplmaya devam edıyorlar.

biz bu konuda şöle br yol izliyoruz belediye olatrak şirketle beraber hareket edip, yaklaşık 600 sokak toplayıcılarını kimliklendirdik, her sokak toplayıcısının tanıtım kartı mevcut, her bölgeye bir sorumlu verdik kendi içlerinden başı çeken söz sahibi olan birini, kimse kimsenin bölgeye giremiyor, yaka tanıma kartlarıyla şirket için topluyorlar atıkları. ayrıca zabıta birimleri çok sıkı bir çalışma yapıyor ve saat 12:00 den önce tanıtım kartı olmayan hiç bir sokak toplayıcısı sahaya çıkamıyor. yaklaşık 2 yıldır bu şekilde çalışılıyor ve güzel sonuçlar alıyoruz..

600 kişiyi kaç tat firması üstlendi maaşlarını kim veriyor anlamadım açıkçası. çünkü tat tesislerinde o kadar çalışan görmedim en fazla 15 kişi çalışıyor. 600/20 firma var desek 30 kişi firma başına düşüyor. nasıl paylaştılar acaba belediyenin çalışanı mı bu kişiler?

Ambalaj Atıkları Toplama-Ayırma Tesisinde tam zamanlı çevre görevlisi olarak istihdam edilmek üzere; Çevre Mühendisi ( Çevre Görevlisi) aranıyor. Mersin/Erdemli

@Dilan Seycan
bu konuda tam sistem işleyişini alıp sizi bilgilendireceğim, kabaca bildiğim benden önceki dönemde 2008de yapılmış bu sistem, tam detaylarını öğrenip paylaşacağım, hatta belediye sosyal sorumluluk projesi olarak belirlenen 200 sokak toplayıcısına sosyal konut yapıp evlerine yerleştirdi şu anda bu projede ilavelerle devam ediyor.

Kayseri'de Melikgazi böyle bişe yapıyor ama sizde ordamı çalışıyorsunuz bilmiyorum. Orda zaten belediye ambalaj atıkları kendi topladığı için ister istemez zabıtası ve diğer birimleri çalışıyolar. Sorun zaten belediyeler ile anlaşmalı olan TAT firmalarının belediyeye iş yaptırtma da sıkıntı yaşıyor.

arkadaşlar OSB de TAT firması kurmayı düşünüyoruz onun için belediyeyle herhangi bir sözleşme yada bir şey yapmamız gerekiyor mu?Teşekkürler

@Alper Karadeniz
alper bey evt dediğiniz gibi melikgazide çalışıyorum. haklısınız aslında belediyelere iş yaptırma konusunda şirketler sıkıntı yaşıyorlarsa, böyle bir sıkıntı varsa bizim sistem benzeri sistemleri işletmek hayata geçirmek oldukça zor olur.

hiç bir yerde çalışmamış dumanı üstünde mezunsa asgari ücretten kapıyı açarlar zamanla öğrenirsin artar derler hım kım dersin 900 1000 e kadar yolu var.şansın yaver giderse 1300 e de bulursun.bunun üstünde alanları tebrik ediyorum :)