• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tat için risk değerlendirmesi

Bülent Acar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güngör Elektrik San. ve tic. Ltd. Şti.
Herkese Merhabalar. Sorularımı madde madde yazıyorum. Acil olarak cevabınızı bekliyorum.
1. Ambalaj Atığı Ayırma ve toplama Tesisi (TAT) için Risk Değerlendirmesi zorunlu mudur?
2. Risk değerlendirmesini İSG uzmanına yaptırma mecburiyeti var mıdır ?
3. Risk değerlendirmesini tesiste çalışan çevre mühendisleri (İSG belgesine sahip olmayan) de yapabilir mi?
4. Örnek bir (TAT için) risk değerlendirmesi olan varsa bizimle paylaşabilir mi?
Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum...
http://www.anadoluisg.com.tr/acil_toplanma_yeri.jpg

Risk değerlendirmesi, iş yerine iş yeri sahibi kendi bakiyorsa durumu hariç her yer için geçerli ve yaptirilmasi zorunludur. Tatlar tehlike sinifi tebliğine göre az tehlikeli sinifta yer aliyorlar. Siz kendinizde bu yil risk değerlendirmesini hazirlayabilirsiniz. Temmuz 2014' ten itibaren risk değerlendirmesini iş sağliği güvenliği uzmanlari hazirlayacaklar. Eğer on kişi altinda çalişaniniz varsa devlet iş sağliği güveniliği uzmanının ödemesini karşılayacak.

"Eda Kandemir" ve "Nazlı Şahutoğlu" arkadaşlara teşekkür ediyorum.
4. Soruma da cevap verilirse çok memnun olurum.

TAT lar biraz karışık kapasite raporunuzdaki meslek grup no ya bakmanız lazım.
Eğer 38.11.01 ise tehlikesiz atıkların toplanması tehlikeli sınıfta yer almaktadır.
Ama eğer 46.77.02 Atık ve hurda toptan ticareti metal hariç ise az tehlikeli
46.77.01 Atık ve hurda toptan ticareti metal (cam, kağıt, plastik, ikincil hammadde hariç) ise tehlikeli
sınıfta yer almaktadır.
Benim de bir sorum olacak hem metal toplama hem diğer atıkların toplanması varsa ne olmalı birden fazla kod numara alınabiliyor mu acaba?

@Dilan Seycan
Ticaret ve sanayi odasında Nace kodunuz neyse ona göre tehlıke sınıfını belırleyıp daha sonra kaç kişi çalıştırıyorsunuz ve kanuna göre hangı tarıhler arasında İSG hızmetı almak durumundasınız bunları belırleyın oncelıkle derim

@Burak Bilen
Risk değerlendirmesi yapılması şöyle ;
yeni bir makina eklendığinde
yada yeni bir sistem geldiğinde
ramak kala olduğunda yada herhangi bir kaza olduğunda
tehlıke sınıflarına göre 2 4 6 yılda bir olmak üzere risk analizi yapılır.
her değişen durum için risk faktörü değiştiyse risk analizi yapılmalıdır

38.32 Tasnif edilmiş materyallerin geri kazanımı
38.32.01 Tasnif edilmiş metal atıklar, hurdalar ve diğer parçaların genellikle mekanik veya kimyasal değişim işlemleri ile geri kazanılması Çok Tehlikeli
38.32.02 Tasnif edilmiş metal dışı atıklar, hurdalar ve diğer parçaların genellikle mekanik veya kimyasal değişim işlemleri ile geri kazanılması Çok Tehlikeli

@habibe gözde karayel
Tasnif edilmiş materyallerin geri kazanımı
Çok tehlikeli geçmiş olsun :)

@habibe gözde karayel
Her firmanın bir tane Nace kodu vardır. eğer bir tesis üzerinde iki firma varsa ona göre risk analizi yapmanız gerekir tehlikeli ve tehlikesiz ise Tehlikeli sınıfa göre yapmalısnız.

nace kodu meslek gr. nosu mu?

@Gülay Kudret Birdal

çok tehlikeliye girmesi çok saçma ama nice çok tehlikeli tekstil gurupları tehlikeli sınıfta yer ayırken toplama ayırma tesisinin çok tehlikeli olması saçma geldi banao_O