Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tat için risk değerlendirmesi

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Samet Acar tarafından paylaşıldı.

1. Samet Acar

Samet Acar CMNet Üyesi

Herkese Merhabalar. Sorularımı madde madde yazıyorum. Acil olarak cevabınızı bekliyorum.
    1. Ambalaj Atığı Ayırma ve toplama Tesisi (TAT) için Risk Değerlendirmesi zorunlu mudur?
    2. Risk değerlendirmesini İSG uzmanına yaptırma mecburiyeti var mıdır ?
    3. Risk değerlendirmesini tesiste çalışan çevre mühendisleri (İSG belgesine sahip olmayan) de yapabilir mi?
    4. Örnek bir (TAT için) risk değerlendirmesi olan varsa bizimle paylaşabilir mi?
    Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum...

2. edakandemir

edakandemir CMNet Üyesi

Risk değerlendirmesini İSG uzmanının yapması zorunlu değildir diye biliyorum.İşveren kendisi de yapabilir.

Samet Acar bunu beğendi.
  3. Nazlı Şahutoğlu

Nazlı Şahutoğlu CMNet Üyesi

Risk değerlendirmesi, iş yerine iş yeri sahibi kendi bakiyorsa durumu hariç her yer için geçerli ve yaptirilmasi zorunludur. Tatlar tehlike sinifi tebliğine göre az tehlikeli sinifta yer aliyorlar. Siz kendinizde bu yil risk değerlendirmesini hazirlayabilirsiniz. Temmuz 2014' ten itibaren risk değerlendirmesini iş sağliği güvenliği uzmanlari hazirlayacaklar. Eğer on kişi altinda çalişaniniz varsa devlet iş sağliği güveniliği uzmanının ödemesini karşılayacak.

Samet Acar bunu beğendi.
  4. Samet Acar

Samet Acar CMNet Üyesi

"Eda Kandemir" ve "Nazlı Şahutoğlu" arkadaşlara teşekkür ediyorum.
    4. Soruma da cevap verilirse çok memnun olurum.

5. Dilan Seycan

Dilan Seycan CMNet Üyesi

TAT lar biraz karışık kapasite raporunuzdaki meslek grup no ya bakmanız lazım.
    Eğer 38.11.01 ise tehlikesiz atıkların toplanması tehlikeli sınıfta yer almaktadır.
    Ama eğer 46.77.02 Atık ve hurda toptan ticareti metal hariç ise az tehlikeli
    46.77.01 Atık ve hurda toptan ticareti metal (cam, kağıt, plastik, ikincil hammadde hariç) ise tehlikeli
    sınıfta yer almaktadır.
    Benim de bir sorum olacak hem metal toplama hem diğer atıkların toplanması varsa ne olmalı birden fazla kod numara alınabiliyor mu acaba?

6. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

peki hangi aralıklarda yapılıyor risk değerlendirmesi? ben de yapayım

7. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Ticaret ve sanayi odasında Nace kodunuz neyse ona göre tehlıke sınıfını belırleyıp daha sonra kaç kişi çalıştırıyorsunuz ve kanuna göre hangı tarıhler arasında İSG hızmetı almak durumundasınız bunları belırleyın oncelıkle derim

8. Habibe Gözde Karayel

Habibe Gözde Karayel CMNet Üyesi

bizim kapasite raporunda meslek gr. no. 383200 hangi sınıftayız?

9. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Risk değerlendirmesi yapılması şöyle ;
    yeni bir makina eklendığinde
    yada yeni bir sistem geldiğinde
    ramak kala olduğunda yada herhangi bir kaza olduğunda
    tehlıke sınıflarına göre 2 4 6 yılda bir olmak üzere risk analizi yapılır.
    her değişen durum için risk faktörü değiştiyse risk analizi yapılmalıdır

10. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Burdan bakabilirsiniz

Ekli Dosyalar:

11. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Ama sanırsam yanlış Nace kodunuz çünkü listede yok

12. Habibe Gözde Karayel

hem tehlikeli hem az tehlike sınıfta buluyoruz bu durumda tehlikeli olrak sınıflanırız değil mi?

13. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

38.32 Tasnif edilmiş materyallerin geri kazanımı
    38.32.01 Tasnif edilmiş metal atıklar, hurdalar ve diğer parçaların genellikle mekanik veya kimyasal değişim işlemleri ile geri kazanılması Çok Tehlikeli
    38.32.02 Tasnif edilmiş metal dışı atıklar, hurdalar ve diğer parçaların genellikle mekanik veya kimyasal değişim işlemleri ile geri kazanılması Çok Tehlikeli

14. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

gayet açıklayıcı teşekkürler

15. gülay

gülay CMNet Üyesi

Tasnif edilmiş materyallerin geri kazanımı
    Çok tehlikeli geçmiş olsun :)

16. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Her firmanın bir tane Nace kodu vardır. eğer bir tesis üzerinde iki firma varsa ona göre risk analizi yapmanız gerekir tehlikeli ve tehlikesiz ise Tehlikeli sınıfa göre yapmalısnız.

17. Habibe Gözde Karayel

nace kodu meslek gr. nosu mu?

çok tehlikeliye girmesi çok saçma ama nice çok tehlikeli tekstil gurupları tehlikeli sınıfta yer ayırken toplama ayırma tesisinin çok tehlikeli olması saçma geldi banao_O

Dilan Seycan bunu beğendi.
  18. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Öylede diyebiliriz Sanayi ve Ticaret odasından öğrenebilirsiniz hatta sitesindede yayınlıyorlar bildiğim kadarıyla

Habibe Gözde Karayel bunu beğendi.
  19. gülay

gülay CMNet Üyesi

Nace kodu hatalı çünkü ama basit muhasebecinize bildiriyorsunuz İş yeri SSK Nonuzu değiştiriyor 38.11.01 ile başvuruyor ve tehlikeli grubuna geçiyorsunuz.

20. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

4.soruna cevap olarak.format örnegı aşağıda bu sekılde yapılabılır sen genısletebılırsın detaylandırabılırsın.

Ekli Dosyalar:

Ümit Ant ve Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
Tat için risk değerlendirmesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Risk Değerlendirmesi Rehberi

RİSK DEĞERLENDİRMESİ REHBERİ Amaç Madde1- Bu Rehber iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak bu güne kadar yayımlanmış çeşitli mevzuatlarda geçen risk değerlendirilmesinin gerçekleştirilmesini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Tanımlar Madde 2- Bu Rehber’de geçen; Tehlike: Bir zarar, hasar veya yaralanma oluşturabilme potansiyelini, Risk: Belirli bir tehlikeli olayın meydana...
  2. Ergonomi, Risk, Risk Değerlendirmesi ve Risk Algılama

Doç. Dr. Ö. Faruk TEKBAŞ tarafından hazırlanan Ergonomi, Risk, Risk Değerlendirmesi ve Risk Algılama isimli sunuma ekten ulaşabilirsiniz.
  3. Madenlerde Risk Değerlendirmesi

-RİSKDEĞERLENDİRMESİ/DERECELENDİRMESİ -MADENLERDE RİSK DEĞERLENDİRMESİ A.Murat Tekin Maden Yüksek Mühendisi Ankara / 2009 ( A ) SERTİKALI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
  4. 5 Adımda Risk Değerlendirmesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi sitesinde yer alan kaynaktır.
  5. Risk değerlendirmesi

Yeni mezun çevre mühendisiyim aynı zamanda da mayıs ayı İSG sınavına hazırlamaktayım işverenim risk değerlendirmesi yapmamı istedi henüz belgem yok 2 -3 ay da süre verdi şimdi yap belgeni alınca imzalarsın gibi bir durum oldu ben merak ediyorum bu tecrübesizlikle risk degerlendirmesi yapılabilir mi yapılabilirse nasıl bir yol izlenir yardımcı olursanız sevinirim