Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TAT tesisleri hakkında

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Mustafa Eren Sabuncu tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Eren Sabuncu

Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

Halihazırda çalışmakta olduğum TAT tesisinde gelen atıkların boyutlarını küçültmek için bir kırıcı ekipman almamız için GDT lisansımızın olması şartmıdır arkadaşlar. Şimdiden teşekkürler :)

2. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

merak ettim hangi tür malzemenin boyutunu hangi amaçla küçültüyorsunuz

3. Alper Karadeniz

Alper Karadeniz CMNet Üyesi

TAT tesislerinin bazıları plastik kasaları kırmak için makine alabiliyorlar, hem malzemenin fazla yer kaplamasını da önlüyolar. Bunun için GDT lisansı gerekmez ama kapasite raporu için incelemeye geldiklerinde makineyi rapora işlemek isterler bilginiz olsun.

4. Neşat Ören

Neşat Ören CMNet Üyesi

boyutlarını küçültmek derken , kuru kırma mı yapıcaksınız ?

5. Fatih Közen

Fatih Közen CMNet Üyesi

yaptığınız işlem kırma ve geri dönüşüm olarak geçer .. lisans almanız lazım

Yasemin Karadiş bunu beğendi.
  6. Yasemin Karadiş

Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

kesinlikle katılıyorum. toplama ayırmada işlem olarak atığın gerçekteki boyutunu değiştirmeden sadece preslenip sıkıştırılması olabilir.

7. Mustafa Eren Sabuncu

Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

Geri dönüşüm/geri kazanım tesislerinin sağlaması gereken kriterler
    MADDE 29 – (1) Ambalaj atıklarını bir üretim süreci içerisinde orijinal amacı veya başka bir amaç için parçalayan, kıran, presleme hariç boyutlarını küçültmek suretiyle kalitesini ve yoğunluğunu arttıran, organik geri dönüşüm dâhil enerji geri kazanımı hariç olmak üzere yeniden işleme yapan ve benzeri işlemleri uygulayan geri dönüşüm ve/veya geri kazanım tesislerinin;

ambalaj atıkları kontrol yönetmeliğindeki bu tanıma istinaden GDT lisanslı olmak şart görünüyor. Boyutları küçültmek için kuru kırıcı almamız dahi buna dahilmi demek istedim. :) Yeni olduğumdan dolayı tam olarak bunu yorumlayamadım. Yorumlar için teşekkürler.

8. Alper Karadeniz

Alper Karadeniz CMNet Üyesi

Plastik meyve sebze kasaları kırma makinesi olan birçok TAT tesisi gördüm ve hepside sadece TAT lisansı ile çalışmakta, genelde yönetmelik yazıldığı gibi değil anlaşıldığı gibi uygulanıyo. Eğer bu tesisler lisans alıp çalışabiliyosa yorum sana ait :)

9. Dilan Seycan

Dilan Seycan CMNet Üyesi

geri dönüşüm sadece ahşap geri dönüşüm için lisans almak için ambalaj geri dönüşüm lisansı mı almak gerekiyor

10. Fatih Közen

Fatih Közen CMNet Üyesi

TAT (Toplama Ayırma Tesisi)
    Yani sadece Toplama ve Ayırma işlemi yapılan işletmedir. Kırma - Elemeye sahip bir tesis kontrol sonrası idari yaptırıma uğrar.

11. Dilan Seycan

Dilan Seycan CMNet Üyesi

toplama ayırma tesisleri skhkk yönetmeliğine göre
    Fabrika, satış noktası ve benzeri üniteler içerisinde yapılan biriktirmeler hariç, ambalaj atıklarının toplandığı ve cinslerine göre sınıflandırılarak ayrıldığı toplama-ayırma tesislerinin;
    Geri Dönüşüm Tesisleri ise
    Ambalaj atıklarını bir üretim süreci içerisinde orijinal amacı veya başka bir amaç için parçalayan, kıran, presleme hariç boyutlarını küçültmek suretiyle kalitesini ve yoğunluğunu arttıran, organik geri dönüşüm dâhil enerji geri kazanımı hariç olmak üzere yeniden işleme yapan ve benzeri işlemleri uygulayan geri dönüşüm ve/veya geri kazanım tesisleri

şeklindedir. Geri dönüşüm lisansı alınmalıdır.

Fatih Közen bunu beğendi.
  12. Isagur53

Isagur53 CMNet Üyesi

Arkadaşlar benim bir sorum olacaktı...Tat firmaları isg açısından hangi sınıfa girmektedirler..Tehlike sınıfındaki kodları tam olarak nedir?

13. Dilan Seycan

Dilan Seycan CMNet Üyesi

Her ay giriş çıkış olarak doldurulan 7b 7c için herhangi bir süre var mıdır ?
    gönder demediğimiz halde bildirimler otomatik olarak bir sürede gönderiliyor mu bilgisi olan var mı?

14. edakandemir

edakandemir CMNet Üyesi

Hayır siz onaylamadan gönderilmiyor.
    Ayrıca belli bir süre yok diye biliyorum ama burada bir arkadaşın
    iki aydan fazla geciktirmemek gerektiğini yazdığını hatırlıyorum.:)

Bir de aman diyeyim il müdürlüğünden firma lisansınızın tarihini güncelletmeyi unutmayın.
    Benim başıma dert oldu:)

15. gülay

gülay CMNet Üyesi

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130329-4.htm

38.11.01 Tehlikesiz atıkların toplanması (çöpler, geri dönüştürülebilir maddeler, tekstil atıkları, vb.) (inşaat ve yıkım atıkları, çalı, çırpı, moloz gibi enkazlar hariç) Tehlikeli

16. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

bizimkinin tarihi bir hafta geçmiş gözüküyor. ne yapacağım ?

17. Dilan Seycan

Dilan Seycan CMNet Üyesi

firma lisans tarihi derken anlamadım nerden baktınız

18. edakandemir

edakandemir CMNet Üyesi

Nerede geçmiş gözüküyor.
    sistemin anasayfasında duyuruda da yazıyor. birde firma bilgileri firma güncelle gibi bir butondan lisans tarihlerinin güncel olup olmadığına bakabilirsiniz

19. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

firma kapasite bilgilerinden olması lazım da ben de yapmadım . nasıl yapılıyor bilmiyorum
    ya orda firma güncelle var ona mı basacağız

20. edakandemir

edakandemir CMNet Üyesi

Arkadaşlar lisans tarihleriniz güncelse kapasite bilgilerinizi girebiliyorsunuz galiba.
    Ama değilse güncelleme için il müdürlüğüne yazı yazmanız gerekiyor.

TAT tesisleri hakkında konusuna benzer içeriklerimiz
  1. LPG depolama tesisleri

merhaba ek 1 kapsamındaki bir LPG/LNG depolama tesisi için alınacak çevre izin ve lisanslar,yapılacak bildirimler ile ilgili bir plan yapmam gerekiyor bu konu hakkında daha önce çalışma yapan var mı ???
  2. Su tesisleri (Amed) ppt

Staj yapacak arkadaşlara ışık tutacak bir sunum
  3. Entegre Et ve Süt Tesisleri

Merhabalar arkadaşlar, Çalıştığım fabrikanın iş akım şeması ve proses özetini hazırlamam gerekiyor. Elinde '' Entegre Et ve Süt Tesisleri '' ile ilgili ÇED raporu veya iş akım şeması proses özeti olan varsa bana yardımcı olabilir mi?
  4. Geri dönüşüm tesisleri hakkında bilgi

Arkadaşlar sitenize yeni üye oldum. Kendim mühendis değilim. Elektrik malzemeleri üretimi yapan orta ölçekli bir tesisim var. Fakat son 1 yıldır sektör değiştirmeyi ve geri dönüşüm üzerine yatırım araştırması yapıyorum. Gerçeği söylemek gerekirse 2 ana konu üzerine çalıştım. Biri ÖTL ile gazlaştırma teknolojisi ve elektrik üretimi diğeri de atık yağ dönüşüm tesisi. ÖTL için fazla tesis...
  5. Tat tesisleri

Tat tesisleri elindeki malları lisansı olmayan tesislere verebilir mi bunun yasal bir sakıncası var mı?