• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

TAT tesisleri hakkında

Mustafa Eren Sabuncu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ABECE GRUP ÇEVRE
Halihazırda çalışmakta olduğum TAT tesisinde gelen atıkların boyutlarını küçültmek için bir kırıcı ekipman almamız için GDT lisansımızın olması şartmıdır arkadaşlar. Şimdiden teşekkürler :)

biliyorum çok soru sordum ama yönetmeliği okudumda orada her yıl subat ayı sonuna kadar bildirimden bahsediyor cok anlayamadım ya

o, bir önceki yılın bildirimleri oluyor. sanırım bir yıl içinde hiç bildirim yapılmazsa o yapılmayan bildirimler şubat ayı sonuna kadar yapılıyor. yani sen zaten her ay bildirim yapacağın için şubat ayı falan kafanı bulandırmasın.

bende ole dusundum sız kurumunuzda tek muhendıs mısınız baska bır muhendıs daha var mı sıze yardımcı falan olan yanı ınsan zorlanıyor cunku

tekim ama zaten bu TAT' larda zorlayan bir konu yok. yani tek mühendis yeterlidir. TAT' da ayrıca öğrenebileceğin şeyler sınırlıdır.

Aslinda danismanlik daha iyi de napalim ya isg sinav sonucunu bekliyorum ben zaten alirsam tat da calismam diye dusunuyorum hayirlisi artik

Arkadaşlar TAt tesislerinde yapılan 7c çıkışlarında lisansız firmalara yapılan satışlarda sisteme girilmeli mi?Girilecekse firma verildiği yer kısmından diğer seçeneği girilerek mi yapılacak.Yada sisteme girilmeyecekse 7c bildirimlerinde verildiğiyer kısmındaki diğer ne oluyor...

@Isagur53

Diğer seçeneğinden firmayı manuel giriyorsun lisanslı olsaydı türünü seçtiğinde (TAT,GDT...) firmanın ünvanı çıkardı.

arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım bende tat tesisisin de yaklaşık 10 gun dur çalışıyorum ve ilk bildirimim yapıcam size sorum su 7b tesise gelen 7c tesisten çıkan bırde orda 7c1 7c2 yazıyor onu anlayamadım lütfen yardımcı olur musunuz

hayırlı olsun :) 7B sanayi ve kaynakta ayrı toplama faaliyetleri sonunda kesilen fatura, alındı makbuzu ve irsaliyeler için yani girişler.7C sizin GDT, TAT vb. yerler çıkış yaptığınız da kestiğiniz faturaların yapıldığı girişler. 7C1:fire miktarı tesise gelen her malzeme geri dönüşüme gitmez bu miktarları girebilirsiniz.ayda 100 ton geliyosa ve 99 ton çıkışım varsa 1 ton fireye gidiyor siz bunu aya bölerek girebilirsiniz fire miktarını :) 7C2 stok maldır, her ay düzenli çıkışınız varsa yıl sonunda bir giren çıkan tablosu yaparsanız örnek 1000 ton giriş 980 ton çıkış 20 ton stok malzeme kalır.Ben bunu da girmiyorum sonuç itibariyle önceki yıllardan devreden stoklar var ve eninde sonunda çıkışı yapılacak çok oyalanmaya gerek yok.

@Ezgi Günebakan

şubat ayı sonuna kadar yapacak olanlar piyasaya sürenler dediğimiz yerler yani sanayi tesisleri. Bunlar yılda bir defa yaparlar ama TAT ve GDT' leri her ay ayın 15'ine kadar bir önceki ayın bildirimini yapmak zorunda. Bknz: Amb. Atıkları Kontrol Yönetmeliği Mad.27/6 ayrıca geçen yıl yayınlanan belgeleme usul esaslar da var

teşekkürler tat de çalışan çevre mühendisi arkadaşlar ilk kez calısan arkadaşları düşünerek nasıl bır calısma ızledıklerını hangı bıldırımlerı yaptıklarını yıllık aylık neler yaptıklarını yazsa keşke inanın çok zorlanıyor ınsan yanlısmı doğrumu yaptım yoksa yapmam gereken cok sey var mı bunları bılmedıgım ıçin lütfen yeni çalışma hayatına atılan arkadaşları düşünelim...

@Dilara Meriç

sıkıntı yapma. TAT'larda istesen de fazla bir şey yapamıyorsun zaten. herşey çok kolay. ayda bir bildirim yapıyorsun o kadar. bir de yılda bir iç tetkik raporu hazırlanıyor galiba ama ona daha çok var