• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

TAT tesislerinde atık beyanı (TABS) nasıl yapılır.

gmzgamzee

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÖZALTIN
Arkadaşlar Merhaba,
TAT tesisi olan firmanın kapasite raporu yok malesef..MOTAT sisteminden beyan edilecek atığı yok 2016 yılı için.( BEYAN EDİLECEK ATIK YOK) diye onay vericem fakat Kapasitesini girmeden onay veremiyorum. Kafamda deli sorular ..:):) Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler... :)

@Serhat Mehmet Kar :) beyan yapılırken ambalaj atıgı tat da kapasıteye dıkkat edılmelı demı ? tat da beyana dıkkat edılmez denılmıs cunku ve .tat tesisleri kapasite den muaf denılmıs .bu kapasıte beyan ıcın onemlı bır durum degılmı .

NACE kodları gırılırken ıstenılen kapasıte ayrı . onu normal kapasıteyle karıstıranlar var .ya da yanlıs anlatmıslar demek ıstedıklerını

@mahsunGS Bu konuda makine, tesisat, işçi sayısı, yıllık üretim kapasitesi gibi bilgileri gösteren kapasite raporundan bahsettim ben. Diğer arkadaşlarda aynı şekilde. Sanıyorum sen yanlış anladın. Beyanlar için bahsettiğin kapasite konusunu hala anlamadım. Belgelendirme konusu ile mi karıştırıyorsun acaba ?

tesısın uretım kapasıtesınden bahsettım dedıgınız gıbı . zaten konu başlıgıcıda tesısın kapasıte raporuyla ılgı acıldı .fakat MOTATA da yapılan beyanlarda fili üretım kapasıttesı ıle normal tesısın kapasıtesı karıstırılmamalı .
ben yanlıs anlamıs olabılırım dedıgınız gıbı fakat beyan yapılırken fıılı uretım kapasıtesı gırılmesı gerekmıyor mu ? eger gerekıyorsa bu fıılı uretım kapasıtesı OSB den veya esnaf ve sanatkalar odasından alınan kapasıte ıla aynı anlamda degıl ve fıılı uretım kapasıtesı bunu asmamalı tat ıcın muafıyet lık bır durum soz konusu degılkı bu konuda .ambalaj atıgı tat ıcın muafıyet yok .tehlıkesız tat ıcın var olabılır .tat yazılırken bu hangı tat onun acıklanması gerekır .benım sıkayetım sadece TAT dan bahsedıyorsak tehlıkesız mı yoksa ambalaj atıgı mı oldugu acıklanarak yazılmalı bence ıkısı aynı olsa zaten belgesı farklı olmazdı.mesaj yazmadan okuyup ıslerını halletmeye gıden , yanlıs yonelen cok arkadaslarımız vardır .

Merhaba Arkadaşlar,
Ambalaj Atığı TAT tesisinde çalışıyorum 2 tane sorum olucak ;
1-Yemekler tesiste yapılıyor oluşan bitkisel atık yağlar biriktiriliyor bunun için boş beyan vermem gerekiyo mu , bu bitkisel atık yağı aynı zamanda kütle denge sisteminde göstermem gerekiyo mu, gerekiyosa nasıl yapmam gerekiyo?
2-Ambalaj atığı toplama ayırma yapıldığından dolayı ambalaj atığının içinden atık piller çıkmakta bunlar ayrıştırma bandında çalışanlar tarafından ayrıştırılıp biriktiriliyor ve 2016 haziran ayından itibaren biriken atık piller belediyeye tutanak ile verildi. Bunu kütle denge sisteminde göstericekmiyim?
Kütle denge sistemi ile atık beyanı hakkında bilgi verir misiniz ?

@B.yalçın
Kardeşim merhaba, 1-) tesiste yemekten kaynaklanan atık yağları biriktirdiginde lisansli firmaya vermen gerekir. Bu atık yağlar bitkisel kaynaklı olduğu için lisansli firmaya 200126 atık koduyla vereceksin ve ulusal atik tasima formu duzenlenerek 2 nusha sende digerleri lisansli firmada kalacak ve sen bunu bir sonraki yılın mart ayi sonuna kadar bir önceki yil verdigin miktari tabs sistemine gireceksin. Eğer 2016 yilinda atik yag vermediysen ve proses sonucu oluşan tehlikeli atigin yok ise boş beyan yapacaksin. Ama atik yaglari bir an önce lisansli firmaya vermelisin. Tehlikelu ve tehlikesiz atiklar 6 aydan fazla depolanmamali. 2-) atik pilleri belediyeye verdiysen bunu tabs sistemine yapmalisin. Tabs senin prosesin sonucu olusan tehlikeli ve tehlikesiz atiklari girdigin sistem. Kds ise senin ureticilerden almis oldugun tehlikesiz atiklari lisansli firmalara verip beyan yaptigin sistemdir. Ikisini karistirma. Biri prosesinde olusuyor digerini disardan alıyorsun

@mahsunGS

Ben arkadaşın hangi tesisi kast ettiğini anladığım için direkt olarak yazdım. TAT: Tehlikesiz Atık Toplama -Ayırma Belgesi olan firma kastımız buydu . Ambalaj atığı toplama ayırma tesisinde press işlemi olduğu için kapasite den mauftır gibi bir şey olamaz. saygılar.

@mahsunGS

Bak senin işin kapasite raporunun tarihi bitince onu yenilettirmek.
ikincisi kapasite 1/3 oranında artarsa izin lisans yenilemeye gerektirir.

Kapasite bilgisi aklımı karıştırdı? sistemde sıkça sorular sorularda şöyle belirtiliyor:

(TABS) NACE yanındaki kapasite kısmına ne girmeliyim?NACE kodunuzu seçtikten sonra kapasite kısmına fiili kapasite girilmelidir.
Örnek olarak alım satım yapan yerler (akaryakıt istasyonları vb.) beyan yılında yaptığı satışların toplam miktarını, hastaneler, ASM ler vb. beyan yılında hizmet verdiği hasta sayısını, üretim yapan yerler beyan yılında yaptığı üretim miktarını girebilir.

Şimdi ben Ambalaj atığı toplama ayırma tesisi iken 2016 yılında tesise aldığım ambalaj atıklarının toplam miktarını mı gireceğim, yoksa tesisten geri kazanıma gönderilen çıkışını yaptığım atıkların toplam miktarını mı?

@Naz*
Üstadım merhaba, şimdi biz tabs beyanı yaparken kapasite raporunu baz alarak miktarlarını giriyoruz ama bazı firmalarda kapasite raporu olmayabilir. Örnek olarak tehikesiz atık toplama ayirma yapan birinin kapasite raporu yok. Yani muaf ama tesisinde tehlikeli atık çıkıyor. Tabsa beyan yaparken miktarları nasıl girebilir. Satış miktarını baz alarak girecek. Bunu anlatmış.

Merhaba.04-05-06 Temmuz tarihinde bakanlık tarafından motat eğitimi ile ilgili duyurular bölümünden duyuru yapıldı. ancak saatleri belirtilmemiş bilgisi olan var mı?

Merhaba Arkadaşlar ;
Plastik firmama ait motatta prosesleri girerken ekran görüntüsündeki hata ile karşılaşıyorum.Firmamın lisansının süresi daha var ,yakın zamanda Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi aldı.Ama sistemde r3 kodu ile işlem yapılamamaktadır diye uyarı veriyor.Bu hatanın sebebi ne olabilir? Ya da ne yapılabilir ?

Ekli dosyalar

• Çevre Bilgi Sistemi Hata.jpg
    Çevre Bilgi Sistemi Hata.jpg
    67.1 KB · Görüntüleme: 33