• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

TAT'dan TAT'a ambalaj atığı satışı mümkün müdür?

Seda Tokcan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
x
Merhabalar

Yönetmeliği inceledim fakat soruma cevap bulamadım. Yorumlarsanız sevinirim.Toplama ayırma tesisleri ambalaj atığını geri dönüşüm tesisine vermek yerine toplama ayırma lisansı olan başka bir firmaya verebilir mi? Yönetmelik de aksini söyleyen bir ibare göremedim.

@Uğur Özalp Yönetmelikte var mıdır yok mudur bilemiyorum ama normal şartlardada il müdürlükleri tattan tata atık çıkışını zaten uygun bulmuyordu. Ancak Bakanlığın "Yeni Ambalaj Bilgi Sisteminin Kullanıma Açılması'na" dair gelen yazıda açık bir şekilde - lisanslı topla ayırma tesislerinin toplama ayırma tesislerine, lisanslı geri dönüşüm tesislerinin başka bir geri dönüşüm tesisine atıklarını Bakanlık onayı olmadan gönderemeyeceği- yazıyor.

Bakanlık neyi onaylayacak onu anlayabilmiş değilim. Sizin varmı bir düşünceniz konuyla ilgili

Tattan sadece geri dönüşüm ve geri kazanım tesisine çıkış olur.Piyasadan sadece tat atık alır. Geri kazanım geri dönüşüm sadece tatdan atık alımı yapar, sistem böyle gerisi gayri resmi olur.
Aksi bri durum gerçekleşirse kütle denge yaparken ve ek 8 ek 7 beyanları yaparken sıkıntı olur.olmaz hatta.

@Seda Tokcan
veremezsin ancak proses sonucu oluşan atıklarını verirsin normal atık çıkışı diye. eğer verirsen atık beyan sisteminde bildirim yapman lazım.

@Uğur Özalp Toplama ayırma tesisi toplama ayırma tesisine atık gönderiyorsa. Bunu şu şekilde yapar proses sonucu atık oluştu ve bu atık atık yönetim planında ve tat sisteminde girilmesi lazım , bu olay sadece bir kez yada istisnayi durumda olur. Toplama ayırma atık toplam geri kazanım tesisine gönderir. olay ve mantık budur.

arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama kafama takılan bi soru var,

tat-tat arası ambalaj atığı satışı mı yasak yoksa hem tehlikesiz ( hurda ) atık hem de ambalaj atığı satışı mı yasak ?

anlaşılan kimsenin bu konu hakkında tam olarak net bir bilgisi yok.

Gökhan Bey,

Ambalaj atıkları alım satımı yasak fakat bakanlık onayı ile alınabiliyor (gdt tedarikçisi olarak) . Tehlikesiz atıklarda herhangi bir engel yok.

@mahsunGS tattan tata bakanlık onayı çok ekstrem durumlarda mümkün herhangi bir tat tesisinde yangın, taşınma veya tesisin kapanması durumda izin veriliyor.

bizim atık sattıgımız bir tat fırmasının belgesı vardı .tatlardan atık alımı yapıyorlar cogunlukla .alınırken neler gereklı onları bılemedgım ıcın sormustum .onlara ızın nasıl verılıyor pekı acaba baska br durum daha mı var .onlara sormadan burdan sormak ıstedım .baska bır durum yok demı ? sadece atık satısı ıcın alınamaz mı kesın @kubiay DUMAN

@mahsunGS benim bildiğim başka bir durum yok ancak o tat firmasının aynı zamanda gdt lisansı olursa ilgili atıkları satabilir. Mesela benim hem tat hem plastik konusunda gdt var şimdi başka bir tat firmasından plastik ambalaj atığı alabiliyorum. Başkada türlü nasıl olur bilemiyorum.

@L.Nergiz
@L.Nergiz
nergis hanım çok teşekkürler paylaşımınız için sadece şunu sormak istedim, bu durum sadece ambalaj atıkları için mi geçerli yoksa tüm atık grupları için mi(tehlikesiz atık, tehlikeli atık). Bilginiz var mı bu konuda.