Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tavukçuluk sektöründe koku problemi

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında erman tarafından paylaşıldı.

 1. erman

  erman CMNet Üyesi

  Özellikle tavukçuluk vb. hayvancılık alanlarında, sektörden kaynaklanan koku problemi için ne önerirsiniz ?
  Ayrıca oluşan katı atıkların bertarafı için nasıl bir yol izlemeliyiz ?

  Selamlar...
   
 2. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Cevap: Tavukçuluk sektöründe koku problemi

  Koku için,

  Koku indirgeme sistemi dedikleri bir sistem var, kümesin içinden hava davlumbazla çekilir. Çekilen hava su perdesine verilerek sıvı fazına alınır. Böylelikle sıvı hava arıtımı yapılabilir. Devir daim yapılan su, kirliliğine göre belirli periyotlarla değiştirilir.

  Ayrıca,
  bu adresi de bi ziyaret edin.
  http://www.cansabiokimya.com/koku-notralizator-grb/kumes-ahirlar-icin-koku-giderici.html


  Katı atıklar için ise,
  Depolama yapmadan yöre halkının tarla, bağ ve bahçelerinde kullanmaları için izin verilebilir.
   
 3. erman

  erman CMNet Üyesi

  Cevap: Tavukçuluk sektöründe koku problemi

  Ölü hayvan atıkları genel olarak depolanarak mı bertaraf edilir ?
  Depolama hususunda ADD yönetmeliği mi baz alınıyor ?
  Bunu şundan soruyorum : Yerleşim bölgesi olmayan yerlerde gelişigüzel araziye gömüp kireçle üstünü örtme şeklinde uygulanabiliyor. Bunun geçerliliği nedir ? Cezai uygulamayı gerektirir mi ?
   
 4. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Cevap: Tavukçuluk sektöründe koku problemi

  isterseniz www.kokukontrol.com isimli siteye bir göz gezdirin. orada çeşitli alanlar için koku notralizasyon ve koku ürünlerini görebilirsiniz.
   
 5. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Cevap: Tavukçuluk sektöründe koku problemi

  antalyada bir danışmanlık şirketinde çalıştığım için diğer bir branşımızda koku giderici ürünler üzerine. bu konuyla ilgili tavukçuluk ve buna benzer et kokuları için çalışmalarımız mevcuttur. bunun için daha detaylı bilgi de verebilirlim..
   
 6. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Cevap: Tavukçuluk sektöründe koku problemi

  Koku problemi için Tarık Can'ın söylediği sistem kullanılabilir. Katı atıktan kastınız gübresi oluyor galiba. Tavukçuluk ve besicilik sektörünün en büyük probleme hayvan gübresidir. O kadar fazladır ki köylünün tarlasına sermesi için vermekle bitmez. Bu sektörde bulunan bütün işletmelerin şuan başına bela durumdadır. Şöyle bir durumda var bu gübre aslında bu gübre müthiş bir ekonomik değere sahiptir. Bununla ilgili bir yatırım yapmak istiyoruz diyorsanız, önerim ya gübre kurutma tesisi yada biogaz tesisi. Gübre kurutmada içindeki su ihtivasını aldıktan sonra paketleyip satabilirsiniz. Biogaz ile metan üretimi yapıp bunu elektrik enerjisine çevirebilirsiniz.
   
 7. dilek kaya

  dilek kaya CMNet Üyesi

  Cevap: Tavukçuluk sektöründe koku problemi

  bununla ilgili yönetmelik yok mu
   
 8. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

  Cevap: Tavukçuluk sektöründe koku problemi

  Bunlara ek olarak, Binaların çatılarında genellikle oluşan yabani güvercin gübreside bayağı bir ailenin geçim kaynagı durumunda şuanda tabi bunları toplayan bireylerdede bir takım sağlık sorunları oluşmuyor değil ..
   
 9. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  Cevap: Tavukçuluk sektöründe koku problemi

  2012 DE Yürürlüğe girecek olan Kokuya sebep olan emisyonların kontrolü yönetmeliği var fakat ahır ve kümesler,kesimhaneler bu yönetmeliğin kapsamı dışında sayılıyor.kümes vb hayvan üretim tesisleri S.K.H.K.K.Yönetmeliği kapsamında. EK-5 T bendi.
   
 10. hasanhaskul

  hasanhaskul CMNet Üyesi

 11. hasanhaskul

  hasanhaskul CMNet Üyesi

  yönetmelik 01.01.2011 tarihinde uygulamaya girmesi beklenmektedir.
   
Tavukçuluk sektöründe koku problemi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Koku problemi

  arkadaslar gıda üretimi yapılan firmalarda koku önleyici tedbir almak için bildiğiniz aktif karbon filtreleri yapan firmalar var mı? ben netten araştırdım biraz ama hep atıksu için firmalar çıkıyo daha önce bu öalışmayı apan arkadaslar yardımcı olabilir mi acaba?
 2. Rendering Koku Filtreleri

  Merhaba arkadaşlar, elinde koku filtreleriyle ilgili dökümanı olan var mı? Filtrem 25000 m3/saat hava temizleme kapasiteli fakat detaylı bir açıklama yapamıyorum. Elinde koku filtrelerinin çalışma prensibi ile ilgili döküman olan arkadaşlar paylaşabilirse çok sevinirim.
 3. Kanalizasyondan gelen koku problemi

  Merhaba; ben çevre mühendisliği öğrencisiyim.Oturduğum yerde sokaktaki kanalizasyon sisteminden geldiğini düşündüğüm bir koku problemi var.Belediyeyi aradığımda koku için yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler. Bu kokunun giderilmesi belediyede görevli çevre mühendisinin sorumluluğumudur?Koku giderimi için neler yapılabilir?bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler..
 4. Arıtma tesisi koku sorunu

  Arkadaşlar ofis binasının yanına biyolojik arıtma tesisi kurulmuş. Arıtma tesisinde blower çalıştığı zaman ofise kötü koku yayılıyor. Arıtma tesisi kapalı olarak yeraltında. binaya nerden bu koku yayılıyor anlayamıyoruz. Koku konusunu nasıl engelleyebiliriz yardımcı olabilirmisiniz?
 5. Koku ölçümü

  arkadaşlar, gıda firması (sebze ve meyve haşlama) için koku şikayeti üzerine bir koku ölçümü yapıldı, çıkan değere göre (6020 kb/m3) bir kontrol tedbiri alınması sonucu çıktı. Konu ile ilgili şuan sadece bir firmayla görüştüm sprey sistemi gibi birşey kuruyolarmış, buda 5000 eurolara kadar çıkıyor fiyatı. bu konu ile ilgili bir bilgisi olan nasıl bir sistem kurulması gerektiği konusunda...