• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tebliğ taslağı: kentsel atıksu arıtma tesislerinde çalışan teknik personele ilişkin tebliğ taslağı

İrem Bengisu Erol

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çanakkale Belediyesi
Merhaba,

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
linkinde en altta Kentsel Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ Taslağı bulunmakta. Çalıştığım kuruma gelen yazıda 14.04.2017 tarihine kadar resmi yazı ile görüş bildirilmesi istenmiş. (Ayrıca Mail de atılması için 2 Bakanlık Personelinin mail adresleri de verilmiş.)

Şimdilik kabaca inceleme şansım oldu, sizlerle paylaşmak istedim. Detaylı incelemem hakkında da yazacağım sonra. Yönetmelik çıktıktan sonra ah vah etmemizin hiçbir yararı olmuyor çünkü.

Bizler "Çevre Görevlisi" ünvanını sindirememişken; şimdi de eğitime gidip sınavı geçemeden Tesis Sorumlusu olamıyoruz, bu yönetmeliğe göre... Yeterlilik Eğitimine gidip sınavı geçen tesis sorumlusu adaylarına 5 yıl geçerli belge veriliyor.

Personel sayıları hakkında da kafamı kurcalayan sorular var.

Yönetmelik taslağı hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Düşüncelerimizi görüş olarak bildirmemiz gerektiğinin altını çizmek isterim. Kolay gelsin

Buna göre biyolojik arıtmaysa B sınıfına giriyor. Sadece ön arıtma olduğunda C sınıfı.

Tekrar baktım da sanırım C sınıfı oluyor.

elektroflokülasyon prosesli atıksu arıtma tesisi

(2) B sınıfı KAAT’de asgari bir (1) tesis sorumlusu, bir (1) mühendis, bir (1) elektrik teknikeri, bir (1) makine teknikeri ve bir (1) laborantın çalıştırılması zorunludur. İhtiyaca göre bu sayılar arttırılabilir.

7000 nüfuslu bir belediye bu kadar teknik personeli nasıl karşılayacak saçmalık ben çevre teknikeriyim bizim mesleğin adı bile anılmamış :)

ben bakanlıktaki elif hanımla görüştüm eğer orda tesis sorumlusu olmak istiyorsanız alırsınız diyor ama çevre mühendisi olarak çalışacaksanız bi yükümlülüğünüz yok diyor bakanlıktakiler.

Bizim kurumumuza yazı gelmedi ama ben yinede doldurup gönderiyorum taslak önerilerimi çokda dinleyeceklerini sanmıyorum ama :)

Varmı taslak doldurup gönderen ne gibi deişikliklerde bulundunuz göndermeyi planlayan arkadaşlar varmı fikir alışverişinde bulunalım.

Sayın ilgili
Bu tebliğde Çevre mühendislerinin 4 yıllık almış oldukları eğitimler yetersiz midir ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı KAAT Yeterlilik Eğitimi veriyor
Üstelik bu eğitim belgesi 5 yıl geçerli oluyor 5 yıl sonra tekrar para yatırıp belgemizi yeniliyoruz tekrardan eğitim alıyorsun herhalde çevre mühendisleri gerzek olsa gerek ki diye düşünüyor tekrar eğitim veriyor.
5 yılın sonunda ne değişiyor ki sen tekrardan bana eğitim veriyorsun 5 yıllık deneyimim bi anlam ifade etmiyor mu

Bakanlık yetkilileri çevre mühendislerini ne zaman yolunmuş kaz görmekten vazgeçecekler ve Çevre Görevlisi belgesi rezaletinden sonra ikinci bir KAAT Yeterlilik Eğitimi rezaleti yeni bir tebliğle ortaya konmak isteniyor.

Bu tebliğde ki KAAT Yeterlilik Eğitimi ve Sertifakası maddelerini kaldırtın. lütfen ikinci bir çevre görevlisi eğitimi ve sertifikası rezaleti bizlere yaşatmayın.

Saygılarımla