Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tecrübe dönemi kapandı, yetenek dönemi başladı..

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  yetenek.jpg


  İş görüşmelerinde adayların önündeki en büyük engellerden biri deneyim. Pek çok yetenekli kişinin yüzüne sırf deneyimi olmadığı için kapılar kapatılıyor. Ancak son dönemde iş verenler deneyime değil yeteneğe odaklanmaya başladı. HR dergi tarafından geçtiğimiz hafta düzenlenen ve Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün (DBE) resmi sponsorluğunda gerçekleştirilen “8. Seçme ve Yerleştirme Zirvesi”ne “İşe Alımda Ezber Bozan Trendler” başlıklı sunumuyla DBE Proje Yöneticisi ve Eğitmeni Burcu Çanacık damga vurdu.

  İŞE ALIMLARDA DENEYİM OUT, YETENEK İN

  İşe alımda etkili olan ve akademik araştırmalarla kanıtlanmış son trendleri anlatan Çanacık, yetkinlik ve yeteneğe bakılarak yapılan işe alımlarında, deneyim ve referansa göre daha başarılı sonuçlar elde edildiğini belirterek “Artık deneyim ve referans out, yetenek ve yetkinlik in” dedi.

  Eğitimde, işe alım sürecinin zorluğuna değinen Çanacık, revaçta olan referans kontrolü, deneyim gibi işe alım kriterlerinin, çalışanların performanslarıyla ilgili net fikirler vermediğini, hatta bunların en fazla yüzde 10’luk bir etkiye sahip olduğunu dile getirdi. Olumsuzluklara karşı toleranslı ve sosyal girişkenliğe sahip kişilerin daha başarılı olduğunu söyleyen Çanacık, kişilik envanteri uygulamalarında ise yüz yüze görüşmeden önce bu yeteneklerin analiz edilebileceğini ve bu sayede mülakat sürecinin daha verimli hale getirileceğini vurguladı. Yetkinlik analizi için ise mini simülasyonların kullanılmasının davranışı bire bir gözlemleme şansı sağladığını belirtti.

  Kaynak : İşte İnsan

  yetenek.jpg
   
 2. Berkan Tunçludemir

  Berkan Tunçludemir CMNet Üyesi

  Cevap: Tecrübe dönemi kapandı,yetenek dönemi başladı..

  IQ ve EQ testleri ile önden bu yeteneklere bakılacak anlaşılan. Bari CV'lere IQ'larımızı da ekleyelim artık..

  Ve "olumsuzluklara" ne kadar toleranslı olduğumuza dair örnekler verelim..mesela "Saat 7'den akşam 22.00'a kadar çalıştığım olmuştur... pazar günü dahil." gibi şeyler yazılmalı artık.."3 ay maaş almadan çalışabildim" denebilir..Artık ne kadar toleranslıysanız..
   
 3. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: Tecrübe dönemi kapandı,yetenek dönemi başladı..

  Evet bu konu iş ilanlarında sürekli bir deneyim arayışına giren işverenlerin deneyimsiz arkadaşların önünü kapatması açısından kimimizin içini rahatlattı kimimizi de olumsuzluklara karşı tolerans katsayısının ne olacağı yönünde deneyimlerden yola çıkarak düşündürdü.Dedikleriniz doğru Berkan Bey.
  Vaktinde bir iş görüşmesine gitmiştim.İşveren sürekli geç saatlere kadar çalıştırmalarda problemi işverenin kendisinde araması gerektiğini belirtmişti.Konuya bu şekilde yaklaşan işverenler de var.
   
 4. Berkan Tunçludemir

  Berkan Tunçludemir CMNet Üyesi

  Cevap: Tecrübe dönemi kapandı,yetenek dönemi başladı..

  o işverene madalya vermek istiyorum :)
   
 5. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  Cevap: Tecrübe dönemi kapandı,yetenek dönemi başladı..

  Aynen olay artik masa baŞinda ÇÜrÜmÜŞ elaman devrİ deĞİl yeteneklİ neslİn harekete geÇeceĞİ bİr zaman..
   
Tecrübe dönemi kapandı, yetenek dönemi başladı.. konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kadro yapmadan işçileri kiralama dönemi başlıyor

  Kadro yapmadan işçileri kiralama dönemi başlıyor Hükümetin işsizliğe karşı hayata geçireceği Özel İstihdam Büroları tartışma yarattı... Yeni yasa ile bürolar işçilerle geçici iş sözleşmesi yapıp onu rızası olmadan istediği şirkete kiralayacak... İşçi kiralayan işveren, işçiye karşı hiçbir sorumluluk taşımayacak. Muhalefet, Özel İstihdam...
 2. Memursuz bankacılık dönemi başladı..!!

  Ziraat Bankası bir ilke imza atıyor. Dünyada ilk memursuz banka şubesi Bursa'da hizmete giriyor. URSA(İHA)- Yüksek çözünürlüklü video kameralarına sahip kabinlerde, hızlı internet üzerinden İstanbul'daki çağrı merkezine canlı bağlanan müşteriler, kimlik kartlarını taratıp, cama özel kalemle imzalarını attıktan sonra her türlü bankacılık işlemini yapabiliyorlar. Tasarımı Ziraat Bankası Genel...
 3. ÜDS-2011 Bahar Dönemi

  2011-ÜDS’nin birinci uygulanma tarihi 20 Mart 2011’dir. Başvurular 31 Ocak-9 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınava katılmak isteyen adaylar, 2011-ÜDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır....
 4. "Bir Ustalik Dönemi Eseri" Basin Açıklaması 07.07.2011

  [FONT=arial black](Kararnameler Dönemi ve TMMOB’nin İşlevsizleştirilmesi) Seçimler öncesi çıkardıkları torba yasa ile çalışanların haklarını birçok alanda kısıtlayan iktidar bununla yetinmemiş, 6 Nisan 2011 tarihinde TBMM tatile girmeden önce hükümete kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermiştir. “Kamu Hizmetlerini düzenli etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak üzere kamu...
 5. 2013-2014 yaz dönemi erasmus staj / yardım

  Merhabalar, Ben Çukurova Üni. açmış olduğu Erasmus Staj programına katılmaya hak kazandım. Polonya'da staj yapacağım bir işletme arıyorum fakat henüz bulamadım. Daha önce erasmus programı ile staj yapan ya da staj yeri ayarlama konusunda fikir sahibi olan varsa bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.