Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli atık alanı nasıl olmalı?

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Cansu Alikalfa tarafından paylaşıldı.

1. Cansu Alikalfa

Cansu Alikalfa CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar, tehlikeli atıkların tesiste toplanması için kullanılan alan (sızdırmazlık özelliği dışında) nasıl ve ne kadar büyüklükte olmalı ? Tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğinde bununla ilgili birşey bulamadım. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

2. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

Benim tecrübelerime göre, tesis dışında(esas olarak tesis içinde olması lazım ancak yer sıkıntısı her firmada vardır), etrafı ve üstü kapalı olmalı. Kapısı kilitli olmalı ve her atık ayrı bölmede depolanmalı.(Bölme derken varilde olur konteynırda olur) Valilikten izin alınmaksızın 180 gün depolama izni var 6 tona kadar. Yalnız bir sorumlu belirleyip valiliğe iletişim bilgilerini iletmek gerek. Tehlikeli atık geçici depolama alanının anahtarı bu kişide olması lazım. Eğitimde verilebilir bu kişiye.

Cansu Alikalfa bunu beğendi.
  3. Erkan Karakaya

Erkan Karakaya CMNet Üyesi

Tehlikeli atığın oluşması halinde atıkların türlerine göre farklı depolama alanlarında üstü kapalı, zemin geçirimsizliği, beton veya benzeri malzeme ile sağlanarak, yağmur ve yüzey sularının drenajı için tedbirler alınmış, etrafı çevrili ve yanında yangın söndürme tüpleri ile olası bir kaza sırasında dökülen kimyasalların yayılmasını önlemek üzere taşma havuzları, absorban malzemelerin ve talimatların bulunacağı depolama alanları oluşturularak 6 ayı geçmemek süresiyle lisanslı tesislere Ulusal atık taşıma formu düzenlenerek verilmesi gerektiği ve atıkların depolanacağı miktar 1 tonu geçemez 6 aylık sürede ;

Cansu Alikalfa bunu beğendi.
  4. Cansu Alikalfa

peki bir de ara depolama dışında tehlikeli atık bulaşmış malzemelerin yıkama işlemi yapılabilmesi için gerekli alan nasıl olmalı?

5. Erkan Karakaya

fotograflar ektedir

IMG_0011.jpg

IMG_0012.jpg

Kadriye Yıldız ve Fatih Özcan bunu beğendi.
  6. Erkan Karakaya

tanker temizleme tebliğine bakman gerecektir.

7. Erkan Karakaya

" IBC yıkayacaksanız bu yönetmelik çerçevesinde nozullu yıkama, sıcak buhar , kimyasallar, geçirimsiz zemin atıksu arıtma tesisin, KTTD derneğine üyelik , sistem üzerinden yıkama belgesi çıkaracaksın, Çed gerekli değildir alacaksınız aynı zamanda

8. Cansu Alikalfa

çok teşekkür ederim :)

9. Cansu Alikalfa

hmmm peki anladım tekrar teşekkürler..

Tehlikeli atık alanı nasıl olmalı? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tehlikeli atık geçici depolama alanı belgesi

Bu belgeyi almak için çevre orman'a bir dilekçe yazmak istiyorum. Kendim bir dilekçe hazırladım fakat bunu bir prosedürü varmıdır yada örnek dilekçesi diyeyim varsa paylaşırsanız sevinirim teşekkürler.
  2. Tehlikeli atık gecici ara depolama alanı işletme talimatı

Arkadaşlar merhaba fabrikamızda bulunan tehlikeli atık geçici ara depolama sahasına tabela olarak asmak için işletme talimatı hazırlamam gerekiyor. elinde örnek işletme talimatı olan varsa paylaşabilirmi ?
  3. tehlikeli atık geçici depolama alanı

Merhabalar, Tehlikeli atıklar ile ilgili olarak hazırlayacağım sunuma yönetmeliğe uygun Tehlikeli atık geçici depolama alan resimleri de koymak istiyorum, netten araştırdım ama uygun alanlar ile ilgili görsel pek bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
  4. Tehlikeli atık alanı oluşturma !?

Arkadaşlar tehlikeli atık alanının oluşturulmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Ne gibi azaltıcı yada önleyici tedbirler alabiliriz ?
  5. Tehlikeli atık alanı sorumlusu

Tehlikeli atıkların geçici depolanması durumunda tehlikeli atık sorumlusu belirlememiz gerekiyor mu? Gerekiyor ise bu sorumlu kişiyi valiliğe bildirmemiz gerekiyor mu? Gerekiyor ise nasıl bildiriyoruz, örnekleri var ise paylaşabilirseniz sevinirim. Belirli bir dilekçe formatı var ise paylaşırsanız memnun olurum.