Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli atık bertaraf yöntemleri

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Adem Taş tarafından paylaşıldı.

1. Adem Taş

Adem Taş CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar, işletmemiz için atık yönetim planı hazırlıyorum. daha önce elimizde stok olarak bulunan atıklar var. bu atıkların geri kazanım/bertaraf tesislerine gönderilmiş değil. aşağıda kodları verilen atıkların bertaraf/geri kazanım yöntemi ne olabilir?
    1. 08 03 17 (Atık tonerler)
    2. 20 01 35 (ıskartaya çıkmış elektronik atıklar)
    3. 16 06 02 (atık piller)
    4. 15 02 02 (kontamine olmuş bezler, üstübüler)
    5. 20 01 21 (florasan lmbalar)

2. 1. 08 03 17 (Atık tonerler).............>D10
    2. 20 01 35 (ıskartaya çıkmış elektronik atıklar)......>D5
    3. 16 06 02 (atık piller)...................>D5, olabilir
    4. 15 02 02 (kontamine olmuş bezler, üstübüler)................>R12 olabilir
    5. 20 01 21 (florasan lmbalar)..........................>R13,D5

3. Adem Taş

Adem Taş CMNet Üyesi

teşekkür ederim yasemin hanım. ilave olarak 13 05 02'yide sorayım bu ne olabilir

4. D5 Özel mühendislik gerektiren düzenli depolama (çevreden ve herbiri ayrı olarak izole edilmiş ve örtülmüş hücresel depolama ve benzeri), olabilir diye düşünüyorum

5. Adem Taş

Adem Taş CMNet Üyesi

hımm D10 yakma olabilirmi peki

6. bilemiyorum atık betaraf firmalarına sormak lazım

7. Adem Taş

Adem Taş CMNet Üyesi

ok. teşekkür ederim.

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  8. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

arkadaşlar birşey soracağım lütfen acil yardımcı olurmusunuz.
    plastik+yağ+su karşımlı bir atıkyağım var. izaydaşa göndereceğim hangi kodla çıkışını yapacağım. analiz yaptrmadan yollayacağım

9. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Didem arkadaşım,

130506 kodu ile gönderebilirsin. Bu kod ile alabiliyorlar. Tabi tekrar görüşüp onay alabilirsin istersen.

Kolay gelsin.

10. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

hımm teşekkür ederim, görmedim ben bu maddeyi.

11. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

Ancak su miktarıda var atığımın içerinde ve 130507 kodlu olarak vermek istediğim zaman izaydaşın bertaraf kod listesinde bulunmamakta. Gelip atığımı aldıkları zaman su miktarınında fazlalığını görünce sorun ederlermi sizce?
    Böyle bir durumla karşılaşmadımda

12. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Sorun etmezler sanırım. Daha önce böyle sizin atığınıza benzer bir atık gönderimi yapmıştım ve sorun olmamıştı. İlgili kişiyle konuşursanız size daha net cevap vereceklerdir. Biz ne kadar yazarsak yazalım sizin içinizi ancak onlar rahatlatabilirler ki, sorun olacağınıda düşünmüyorum :) Firmayı arayın.

13. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

izaydaşın güzel bir tarafı var!!!!! siz bertaraf formunu doldurun teklifi alın sonra sorularınızı sorun dediler birkaç kez bana, oyuzden burada sormak emin olmak istedim. Neyse teklifimizi aldıktan sonra sorularla boğarım artık onları ;)

14. Tolgay Doğan

Tolgay Doğan CMNet Üyesi

Arkadaşlar Günaydın.
    tehlikeli atık bertaraf tesisileri için fiziki koşulların (tesis, alan bölümler vs.) nasıl olması gerekiyor acaba bilgi verebilir misiniz?
    internette bulamadım bir türlü.

15. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Merhaba,
    Aşağıda yer alan linkte, fiziksel şartlar ile ilgili dokümanlar mevcut. Ekte de tehlikeli atık geri kazanım tesisleri için gerekli dokümanı bulabilirsiniz.
    İyi çalışmalar
    http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=sayfaicerikhtml&IcId=664&detId=665&ustId=664

Ekli Dosyalar:

Tolgay Doğan bunu beğendi.
  16. Tolgay Doğan

Tolgay Doğan CMNet Üyesi

17. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Rica ederim, iyi çalışmalar

Tolgay Doğan bunu beğendi.
  18. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

D10 olabilir

Tehlikeli atık bertaraf yöntemleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Bitirme Projem "Tehlikeli Atık Bertaraf Yöntemleri" destek lütfen!

Sayın arkadaşlar, Bitirme projem; "Tehlikeli Atık Bertaraf Yöntemleri" konu hakkında bilgi ve kaynak yardımında bulunabileceklere şimdiden teşekkür ederim. Benim kullandığım kaynaklar: Daha çok Davis'ten (1991) alıntı yapılmış notlar ve TAKY... Farklı kaynak ve sunumları olan, ya da daha önce projelerinde kullanmış olanlar varsa paylaşımlarınızı rica ederim... Saygılarımla,...
  2. tehlikeli atık geri kazanım-bertaraf firmaları

Merhaba arkadaşlar, Danışmanı olarak çalıştığım firmanın atık bertarafı için lisanslı geri dönüşüm firması ile sözleşme imzaladık. Ancak haziran ayından beri hiçbir net bilgi alamadık. Sürekli ertelendi ve başka tarihler söylendi. Bu durumda izlememiz gereken yol ne olmalı. Sonuçta lisansına ve yaptığımız sözleşmeye güvenerek uzun süredir atıkları bekletiyoruz. İlginiz için şimdiden...
  3. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  4. Türkiye'de bertaraf edilemeyen tehlikeli atıklar

Merhabalar Meslektaşlarım... Yurt dışı kaynaklı bir firma ile Türkiye'de bertarafı mümkün olmayan atıkların bertarafı ile alakalı bir anlaşma yapmak üzereyiz. ben bulamadım. Türkiye'de hangi tehlikeli atıklar bertaraf edilemiyor. bu atıkları hangi firmalar üretiyor. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden herkese çok teşekkürlerimi sunuyorum.
  5. Tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri

merhabalar tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri hakkında ödevim var. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim