Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli Atık Beyanı

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında WalkMan tarafından paylaşıldı.

1. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

g) (Değişik:RG-30/3/2010-27537) (1) Atık beyan formunu her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan web tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak ve çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla,

Benim buradan anladığım ( bu sene için konuşursak ) Bu ayın sonuna kadar girilecek olan atıkların
    1 Ocak 2011 - 31 Aralık 2011 tarihleri arasında stok veya gönderilmiş atıkların bildiriminin yapılması gerektiği.

Ancak 2 farklı arkadaş 2 farklı yorum yaptı. Birisi diyor ki
    1 Ocak 2011 - 31 Mart 2012 arasındakiler.
    Diğeri de
    1 Nisan 2011 - 31 Mart 2012 arasındakiler.

2011 yılını beyan ettiğimizi düşününce ben 1 Ocak 2011 - 31 Aralık 2011 arasının beyan edilmesi gerekiyor diye biliyorum. Yanılıyor muyum ?

2. N. Nazlı Ergun

N. Nazlı Ergun CMNet Üyesi

Evet sistem sizin dediğiniz gibi. Bende 2012 ocak ayında verdiğim tehlikeli atıkları stok olarak gösterdim mesela. Zaten İl çevre de o şekilde yönlendirdi.

3. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Bana mantıklı gelen de o. Danışmanlığını yaptığım bir yer 2011 Şubat'ta verdiği atığı 1 ay sonra Mart'ta verdik yazmış. İl Çevre böyle söyledi deyince bir araştırayım dedim. Sonra fikir sorduğum başka bir arkadaş da diğer seçeneği söyledi :D

4. mnemonic

mnemonic CMNet Üyesi

Atık Beyan Sisteminin çalışma şekli şu şekildedir; 01.01.2011 tarihi ile 31.12.2011 tarihinde UATF ile çıkışını yapmış olduğunuz atıklar 31.03.2012 tarihine kadar beyan sistemine girilir. Atıklarınızı göndermiş olduğunuz bertaraf/geri kazanım firmaları 3 ayda bir kütle balans tablosu hazırlayarak UATF'larının birer nüshasını Bakanlığa gönderir. Bu kütle balans tabloları ile atık üreticisi tarafından beyan sistemine girilen bilgiler uyuşmalıdır. 2012 yılında çıkışını yaptığınız hiç bir atık beyan sisteminde gösterilmez. Stok gösterme durumu ise şu şekilde olur. Tesiste üretilen atık miktarı 1000 kg/ay'dan daha az ise maksimum 180 günde bir çıkış yapması gerekir. Beyan sistemine giriş yapıldığı tarihde 2011 yılına ait atıklar henüz tesis dışına çıkartılmamış ve 31 Mart tarihinden önce çıkış yapılmayacaksa bu atıklar stok olarak gösterilir.

WalkMan bunu beğendi.
  5. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

31 Mart'a kadar çıkmayanlar mı yoksa 31 Aralık'a kadar çıkmayanlar mı ? Diyelim 10 Ocak 2012 de atık gönderdim. Ben bunu sisteme stok olarak gşrmeyi mantıklı bulurum, çünkü bu 2012 'de gönderiliyor neticede.

Gülfem Polat bunu beğendi.
  6. mnemonic

mnemonic CMNet Üyesi

Stok göstermenin nedeni olası denetim sırasında beyan etmemiş olduğunuz bir atığın tesisde bulunmasından dolayı atık üreticisini cezai yaptırımdan korumak içindir. Dolayısıyla siz 31 marttan önce atıklarınızı gönderdiyseniz elinizde UATF formu da vardır ve bu atıklarınızı 2013'de beyan sistemine gireceksinizdir. O nedenle 2011 için stok da göstermenize gerek yoktur.

KaanDogukan bunu beğendi.
  7. Murat Gülen

Murat Gülen CMNet Üyesi

Tehlikeli Atık Beyan Sistemi

Mart 29, 2012
    Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği gereği atık beyanları 1 Ocak-31 Mart tarihleri arasında yapılması zorunludur.
    Ancak altyapı çalışmaları nedeniyle 2011 yılına ait atık beyanlarının tamamlanabilmesi amacı ile sistem ileriki bir tarihte tekrar kullanıma açılacaktır.
    http://atikyonetimi.cevreorman.gov....9/Tehlikeli_Atık_Beyan_Sistemi.aspx?sflang=tr

KaanDogukan bunu beğendi.
  8. N. Nazlı Ergun

N. Nazlı Ergun CMNet Üyesi

2011 de stokda gösterdiğimiz tüm atıkları da 2013 beyanında bildirmeyecek miyiz zaten? yani 31 marttan önce verip de stokda beyan etmemiz neyi değiştirir ki 2013 beyanında çıktı olarak gösterilmeyecek mi zaten?

9. Özlem BAKİ

Özlem BAKİ CMNet Üyesi

tehlikeli atık beyanında da ambalaj gibi süre uzatımı olacak mı acaba?

10. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Çevre Yönetimi sayfasında ileri bir tarihte tekrar açılacağı bilgisi var. Duyurular bölümünde.

11. yakamoz_yakamoz

yakamoz_yakamoz CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar. tehlikeli atık beyanını ocak-mart arasın mı yapıyoruz. bide tehlikeli atık yoksa yine beyanda bulunuyor muyuz

12. Evrem Yeşil

Evrem Yeşil CMNet Üyesi

@yakamoz_yakamoz evet marta sonuna kadar beyan.atık yoksa boş beyan verebilirsiniz

13. yakamoz_yakamoz

yakamoz_yakamoz CMNet Üyesi

@Evrem Yeşil teşekkürler. bu konuda ilk defa işlem yapacağım için pek bilgim yok. sisteme girdiğimde 2015 yılı beyan günelle tıkladığımda tesis kodu (nace) bilgileri çıkıyor. ondan sonrasında ne yapacağım bilmiyorum. bu konuda da yardımcı olabilecek misiniz

14. Evrem Yeşil

Evrem Yeşil CMNet Üyesi

@yakamoz_yakamoz nace kodunu tesisine uygun olanı seç ve işleme devam et. tamamen il müdürlüğüne göndermediğin sürece sistem üzerinde güncelleme yapabılırsınız

yakamoz_yakamoz bunu beğendi.
Tehlikeli Atık Beyanı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  2. Atık beyanı

Ben yeni bir çevre görevlisi sayılırım. atık beyanları hakkında hiçbir bilgim yok. Bu yüzden hiçbir beyan yapamıyorum. Şu konuyu anlatacak yada anlatan bir döküman paylaşacak bir hayır sever varmı? :)
  3. Atık yağ karıştırılması ve atık beyanı

Merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İşe başlama sürem öncesinden bir atık yağ biriktirilmesi var. Yanlız bu atık yağa diğer atık yağlarla karıştırılmış ve ben şuan bir kod belirleyemiyorum. Bu kodu öğrenmem için analiz yaptırmam yeterlimidir? Bir diğer sorunumda geçmiş yıllarda yapılan atık beyanlarında yanlışlık olmuş bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim. Bu yıl beyan...
  4. Firma kurulurken yanlış yapılan tehlikeli atık beyanı

merhabalar... firma kurulurken aliminyum atıkları tehlikeli atık olarak beyan edilmiş . biz bu beyanı nasıl değştiririz. atıklarımızı tehlikesiz atık olarak beyan etmek için yapılacak işlemler nelerdir. şimdiden çok teşekkür ederim.
  5. Tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri

merhabalar tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri hakkında ödevim var. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim