• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık beyanları

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Sistem Eylül ayında yeniden açılacak deniyordu ancak henüz bir haber yok. Bilgisi olan var mı ?

@bekir gündoğdu

Bekir Bey,

Yemeği farklı firmada yapsa sizin tesisinizde yapıldığı için bunun bertarafı/geri dönüşümü kısmından siz birinci dereceden sorumlusunuz. UATF formunu da tesis yetkilisinin doldurması gerekiyor. Sonuçta o yemekler sizin için yapılıyor. bitkisel atık yağ sözleşmesini de siz ve geri dönüşüm firması yapmak zorundasınız. Yemek firması ile yaptığınız ayrı yemek yapma sözleşmesine de Çevresel Sorumluluk adı altında bir başlık açarsınız, sorumluluk maddelerini yazarsınız. Herhangi bir cezai durumda size kesilen cezayı onlara rücu etme şansınız olur böylece. Selamlar.

Bekir Bey,

Tekirdağ bölgesinde uzun zamandır çalışıyorum ve buradaki uygulamalar bahsettiğim şekilde yapılıyor ve sorun oluşmuyor. Amaç atığın yasal ve mevzuata uygun şekilde geri kazanımı olduğu için sizin veya firmanın UATF doldurması çok önemli değil, her iki taraf da bunu yapabilir. Eğer karşı tarafa yüklediyseniz düzenli ve mevzuata uygun yapıp yapmadıklarını denetlemekle yükümlüsünüz. Kolay gelsin...

@Şenay Kırhan Sesler
Karşı tarafa yüklediyseniz kendi aranızda ikili bir sözleşme gibi yükümlülüklerin karşı tarafa ait olduğunu belirten bir yazı ile halledebilirsiniz. Takip etmek biraz zor olabilir. Yine de karar yüce milletimizindir :)

Tehlikeli atık beyanı yaparken, o yıla ait tüm atıkların UATF miktarlarını gireceğim sisteme (burası kesin); ama buna artı olarak tehlikeli atık sahasında bekleyenleri de yazmam gerekir mi?

Yani sadece bertarafa/geridönüşüme gönderilen mi, yoksa tüm yıl boyunca üretilen (bekleyen+gönderilen) mi?

@Gülin Ç. geçen seneki beyanımıza baktığımda stok diye bi ibare göremiyorum, sistemde giriş yapılırken stok kısmı ayrı mı? yoksa uatfdeki miktarlara stoğu ekleyip toplu giriş mi yapılıyor?

@hersanlioglu
Merhaba,
TABS'ta karşınıza bertaraf işlemleri kısmında üç seçenek çıkar: "tesis içi" - "tesis dışı" - "stok". Bertarafa gönderdiklerinizi "tesis dışı" ibaresini seçerek; stok miktarlarınızı da "stok" ibaresini seçerek beyan yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Arkadaşlar 2015 yılı tabs beyanını yapan ve atık yağ bildiren var mı? 130208 kodu ile sisteme giriş yaptığımız zaman ihracatçı tayraş çıkmıyor. Petder ile görüştüm Bakanlık ile görüşülmüş 130205 ile giriş yapılcak dendi. Ama bakanlık ile görüşemedim ve bana mantıksız geldi :S

Online çevre sayfası açılmıyor varmı aynı sorun ile karşılaşan

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    5.3 KB · Görüntüleme: 43
@Elmas Maden
Bu şekilde yapıldığında kaydet dediğinizde tayraş ismi çıkıyor.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    10 KB · Görüntüleme: 50
Günaydın,

Çevre Bilgi Sistemine girdiğimde otomatik olarak tesis bilgilerini güncelle sayfasına yönlendiriliyorum ve bu sayfada tesis koordinatlarının girmem isteniyor. Fakat "haritada getir" dediğimde harita sayfası açılmıyor. Bilgisi olan var mı? Şimdiden teşekkürler

Bende "haritada getir" dediğimde harita sayfası açılıyor, tesisi haritada bulup konum işaretini seçip nokta işaretleyince koordinatları otomatik olarak getirdi ve güncelleyebildik.

Arkadaşlar şimdi bakanlıkla görüştüm. Bana dediği şu; Bazı tehlikesiz atıkların kazanımı tebliğine göre beyanınızı yapın. Ama sistemde ambalaj atıklarının da dahil edilme ihtimali olduğu için 15 01 01, 15 01 02 vb. kodlar sistemde var ama tam net bir şey yok daha. Dahil edilecek gibi duruyor bunu netleştirmek için de sorun bildir kısmından bize yazın dedi.