• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık geçici depolama mali sorumluluk sigortası (yardım)

Nuri Ünal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gölpazarı Belediyesi
Arkadaşlar mali sorumluluk sigortası yaptıranımız varmı aramızda varsa sigorta bedelinin neye göre belirlendiği hakkında bilgi verebilirmi teşekkürler.

benim bildiğim sigorta bedeli,
tehlikeli atığın çevreye ve insan sağlığına zararlarına istinaden bir fiyat çıkartılabilir,
fakat gerekli önlemler alındığında ve şirketiniz kurumsal ise zaten sigortalıdır. benim eski şirketim 1.500 TL ye yaptırmıştı yanlış hatırlamıyorsam tabi bizden çıkan atık miktarı ve çeşidi biraz fazla idi ama pek dikkate aldıklarını sanmıyorum, bunun BELKİ bakanlık tarafından bir sınır değeri olabilir , emisyon konusunda standart fiyat olduğu gibi,

Ben de şöyle bir durum olmuştu. Bir firmamıza 160 TL' ye yaptırmıştık. Başka firmamıza 9.000 TL. Sigorta şirketiyle görüştüm. Standart değil midir? Ücreti neye göre belirleniyor diye. Şirketin cirosuna bakarak belirleniyor demişlerdi.

Şirket Cirosuna Göre Değer Vermeleri Bence Normal Değil Şirketin Cirosuyla Tehlikeli Atığın Ne Alakası Varki. Bence Kimyasalların Cirosuna Göre Veya Tehlikeli Atık Geçici Depolama Alanının Zarar Verebileceği Miktar Olabilir Bilmiorum Kararsızım Ve Sigortayı Yaptırma Zorunluluğu vAR :kötü:

Sigorta şirketini ne ilgilendirir firmanın cirosu. Onlar da nasıl bir işlem yapacağını bilmiyor ki. Firmanın cirosuna göre 3. bir kişiye gelebilecek zararın ihtimalini ciro belirleyemez ki. Bu konuda ben de çok sıkıntı yaşıyorum.

ciro olarak değerlendirmek yanlış zaten, şöyleki eski çalıştığım yer trilyonluk tesis diyebilirim tabi cirosu nasıl bilmiyroum ama dediğim gibi 1.500 Tl civarinda yaptırılmıştı

Zaten Çoğu Firma Ciroyu Düşük Gösterip Yapıomuş Fakat Buda İleride Sıkıntı Çıkarırmı Çıkarmazmı Kimse Bilmiyor.

Şimdi bu sigortanın ciro ile ne alakası var demeyin. olabilir. ama olmayabilir de. bu sigorta yönetmelik gereği zorunlu eyv. ama sigorta şirketleri bundan haberdar mı o tartışılmalı.
bu sigortayı yaptırıpta kullanan var mı? hiç sanmıyorum. Aynı başlıkta bir konuda daha var forumda ben oraya yazmıştım. kasım 2012 civarında bende yaptırmıştım. sigorta firmaları ciroyu istemişlerdi. ilki 3200 tl sonra 1500 tl sonrada 350 tl lik fiyatlar almıştım. fiyat skalasının geniş olmasının ciro ya da işin risk boyutu hatta tehlikeli atıkların miktarı cinsi ile bir alakası yok. sigorta şirketleri asla kullanılmayaca bir poliçe için 'tutturabildiğine' mantığıyla hareket ediyorlar. benim çalıştığım yer Adi ortaklık ve cirosu baya baya yüksek. dediğim gibi ilk aldığım fiyat 3000 küsürdü. ama 350 tl ye sigorta yaptırdık. şirket genel sigortalarının kime yaptırıyorsa ona yaptırsın. diğer poliçelere ekleme yaptıklarından dolayı czi bir rakam ıkıyor ortaya. gerçi sigortacınız art niyetliyse yüksek rakamda çıkar ya neyse..
ama 9000 küsür gibi bir para vermeyin. aman deyim. araştırın iyi rakamlara bulursunuz.

@oseflek
Benim bir tesisim kimyasal da depoluyor, tehlikeli maddeden ötürü bir teklifim 12000TL diğeri de 25000TL!!! o_O

biz dağ başında şantiyeyiz. mazot pompamızda var envai çeşit kimyasalıda depoluyoruz. sigortacınıza poliçenizden hangi durumlarda faydalanabileceğinizi sorun. sigorta kapsamını arttrmış olabilirler. bizim tek derdimiz yönetmelikte bahsi geçen Zorunlu Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigortası. sigorta şirketleride bunun yasak savmak adına yapıldığını biliyor ama bazen istismar edebiliyor.
ayrıca poliçeye 25000 tl verebilecek bir firm var mı? ben 3000 tl lik poliçeyi sunduğumda olay olmuştu :D

Zaten olay oldu. Teklif acenteyi aştığı için başka yerlerden falan yardım istediler. Değişik bişey oldu yani. Ama sadece tehlikeli atık olarak geçmiyor çevre kanununda. Tehlikeli madde ve tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası olarak geçtiği için kimyasal depo tanklarını da belirttim.
Tehlikeli atık için istediğim bir fiyat vardı. Benden ciroyu istediler. Ben de yıllık bertarafa ne kadar ücret ödemişlerse o miktarı verdim.

sigorta şirkesi işi bilmediğinden rakamı yüksek tutmuş kendince. kesinlikle başka bir yer ile görüşün derim ben. peki firmanın diğer sigortalarını yapan şirket mi 25000 tl fiyat istedi?

Arkadaşlar Bence Kimyasallarınızın Fiyatlarını Ve Tehlikeli Geçici Depolama Alanı İçinde 1 yılda ne kadar atık sirkülasyonu oluyorsa o fiyatı toplayıp sigortacıya verelim ben böle düşünüorum

Katılıyorum, ya da 2012 yılını ele alıp max. kimyasal veya tehlikeli atık depolandığı günü ele alıp o şekilde bir fiyat da çıkarılabilir diye düşündüm.

Aynen işte bende öyle düşünüyorum yani 2012 yılında satın alınan kimyasal fiyatı ve gönderimi yapılıp kazanç elde edilen kimyasal miktarı

Arkadaşlar alınan kullanılan kimyasalın ( tehlikeli madde sigortası için) ve bedel ödenerek bertaraf edilen atıkların ( tehlikeli atık sigortası) cirosunu baz alın. Firmanın genel cirosunun baz alınması alakasız sigorta şirketine bunu iletin. ben öyle yaptım 2 yıldır bu şekilde