• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık geçici depolama mali sorumluluk sigortası (yardım)

Nuri Ünal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gölpazarı Belediyesi
Arkadaşlar mali sorumluluk sigortası yaptıranımız varmı aramızda varsa sigorta bedelinin neye göre belirlendiği hakkında bilgi verebilirmi teşekkürler.

ben normal ciroyu verdim. ve 350 tl gibi bir rakam verdiler. biz şantiyede doğanın içerisindeyiz. kimyasallar tehlikeli. sulak alan içerisindeyiz. vb vb vb vb açıklayabilirim. ama sigortanın bunlarla alakası yok. maalesef ki yok... sigortacıyı alıp getirseniz kimyasalların msdslerine mi bakacak? ne anlayacak. bence yanlış yaparsınız...

arkadaşlar siz cironuzu vermişsiniz tamamda cirosu çok yüksek olan işletmelere çok yüksek fiyat çıkarıyorlar örnek olarak bana 18000 lira çıkardılar

@blade-18

biz HES yapıyoruz. iki büyük firmanın adi ortaklığı. ve emin olun cirosu gayet yüksek bir rakam.
ciro ile alakalı değil.

bana ciro dediler, kimyasallar dediler, atık toplama alanı ruhsatı isteyen bile oldu.
siz firmanın genel sigortalarını yaptıran sigorta şirketinden hatta o şirketin poliçelerini hazırlayan adamlara ulaşın. yani firmanız bir fabrika ise yangın, doğal afet sigortası yada genel sigortasını hangi sigorta şirketi ve hangi sigortacı yapmışsa ona ulaşın ve genel poliçeye bu poliçeyi ekletin. rakam max 700 tl olur. eğer bu poliçeye daha fazlasını ödüyorsanız biraz daha araştırın derim.
ama rast gele fiyat alınan sigorta şirketlerinde fiyatlar uçuktur.

bu bizim şantiyede 7 aylık toplantı tutanağı maddesiydi. rakamlar yüksek diye benden önceki çev. müh. yaptırtamamış. 300 küsür tl olunca sorun halloldu.

@oseflek
Ama ben de ticari paket(yangın, hırsızlık sel vs) şeklinde sigorta yaptırdıkları yere ekletmek istedim ama çok farklı bir konu olduğu için ekleme yapamıyoruz dediler ve 25000 gibi bir rakam oradan çıktı :s

Mali sorumluluk sigortası atık miktarına veya cinsine göre belirlenmiyor mu?
birde

TEHLİKELİ MADDELER İÇİN YAPTIRILACAK ZORUNLU SORUMLULUK
SİGORTALARINA İLİŞKİN TARİFE VE TALİMAT diye bişi gördüm...

@Kenan Atalar

aynen ben az önce bir sigorta sirketiyle görüştüm.bir tekstil firmasının boya atıklarının yıllık miktarını baz alarak sözleşme imzaladıgını soyledi.262 tl ye yapmıslar. yanı mantıklı olanı da atık miktarı bencede şirket cirosu olması saçma

evet adam da bana aynısını dedi her sigortacı yapmıyormus zaten adamın da ilk ve tek sigortasıymış. Mantık olarak atık alanını sigortalanıyorsa yıllık olarak oluşan atık miktarı ve cinsi üzerinden sigortalamak gerek miyor mu?

Arkadaşlar bu sigortanın maliyeti üç aşşağı beş yukarı 300 tl civarında oluyor. Astronomik rakamlar size sunuluyor ise bir veri yanlış verilmiştir. Ciro için sadece atıklarınızın cirosunu verin şirketin cirosunu vermeyin, şirkete sigorta yaptırmıyorsunuz. Yani yıllık tehlikeli atık maliyetlerinizi belirtin. Ben öyle yaptım.

Genel olarak sigorta şirketlerinin sordukları sorular şu şekilde oluyor. (cevapları kendimce verdim)

*EMTEA MİKTARI .......ATIK SAHASINDA YILLIK BİRİKTİRİLEN TOPLAM ATIK MİKTARI( KG) - TESİSTE YILLIK BULUNAN KİMYASAL MADDE MİKTARI DEĞİL (BU BİLGİ MALİYETİ ARTTIRIR- DİKKAT!)

**BORU HATTA İSE UZUNLUĞU TONAJI......BORU İLE GAZ TAŞINIYOR İSE UZUNLUĞU

*TAŞINAN YILLIK MADDE TON ........TEHLİKELİ ATIK TAŞIYAN FİRMALAR İÇİN SORUYOR

*TAŞINAN YILLIK MADDE M3........TEHLİKELİ ATIK TAŞIYAN FİRMALAR İÇİN SORUYOR

*DENİZE UZAKLIK............GOOGLE EARTH DEN ÖLÇÜLEBİLİR

*KARAYOLU TAŞIMAMI...........TEHLİKELİ ATIKLARIN TAŞINMASI İÇİN SORUYOR

*MESKUN MAHAL İÇİNDEMİ................

*İŞLETME ÇALIŞAN SAYISI.....................

*CİRO..........YILLIK ATIK BERTARAF CİROSUNU SORUYOR(ŞİRKET CİROSUNU YADA KİMYASAL MADDE CİROSUNU SORMUYOR, BU BİLGİLERİ VERİRSENİZ MALİYET YÜKSEK ÇIKAR.

*TEHLİKELİ MADDE KAPSAMI................GEÇİCİ DEPOLAMA SAHASI İÇİN GEÇERLİ DEĞİL BU SORU. ÇÜNKÜ MADDEYİ SORUYOR.

*RUHSAT VERİLEN KURUM .........TEHLİKELİ ATIK TAŞIYAN FİRMALAR İÇİN (ARAÇ RUHSATI)

*VERİLİŞ TARİHİ VE BAŞLANGİÇ TARİHİ.......... TEHLİKELİ ATIK TAŞIYAN FİRMALAR İÇİN (ARAÇ RUHSATI)

*RUHSAT NUMARASI.......TEHLİKELİ ATIK TAŞIYAN FİRMALAR İÇİN (ARAÇ RUHSATI)

Dediğim gibi bu cevaplar şahsi yorumlarım, sizler de sigorta şirketleri ile konuşurken bu bilgiler doğrultusunda konuşarak, belki daha net bilgiler edinebilirsiniz.

@CMNet Okuru
böyle sorular sormadı bizim sigortacı fabrikayı sigortalayan danışmamız araştırma yaptı biz yapınca kendi sigortacımıza verdik ama atık cirosu değil fabrikanın cirosuna göre yaptılar:S