Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli atık geçici depolama

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında ikaya tarafından paylaşıldı.

1. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

tehlikeli atıklar için geçici depolama alanı oluşturyorum, 3 çeşit atığım var.
    1. 20.01.21 Flüoresan lamba
    2. 15.01.10 Tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar
    3. 15.02.02 Tehlikeli maddelerle kirlenmiş filtre malzemeleri, temizleme bezleri, koruyucu giysiler

bunları depolama alanı içinde flüoresanları kutuda, kontamine ambalajları sacdan yapılmış 30 - 40 cm yüksekliğinde 1mx1m tavada, kontamine bezleride 120 lik plastik konteynırda depolamayı düşünüyorum uygun mudur acaba? denetim de sıkıntı yaşar mıyım?

umitboz bunu beğendi.
  2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

herhangi bir sakıncası yok, taşmayıp dağılmadığı sürece. Bizde o şekil yapıyoruz

umitboz bunu beğendi.
  3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

kontamine bezlerinde alt kısmına tava yapılmasını isteyeceklerdir. atık sahanızda kör kuyu mevcut mu peki?

4. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

kör kuyu yok. Ancak sıvı tehlikeli atığım yok, kontamine bez olarak eldiven tarzı şeyler olacak. yinede tava gerekir mi?

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

yağlı eldiven fln olduğu için genelde alt kısmına tava istiyorlar. döküm kum atığının önüne kör kuyu yaptırmamı istediler siz düşünün :) o yüzden isteyebilirler sizdende ;)

6. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

tava koyarız sorun değilde, eğer kör kuyu isterlerse iş kötü, farklı bir yere taşımam gerekebilir depolama alanını.. @Hatice Tekcan

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

biz ızgara sistemiyle girişi kanala bağladık

8. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

yoktu halada yok

10. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

@ikaya kör kuyudan kastım ızgara sistemi de olur atık sahasının ön kısmına geçirimsiz üstü kapalı olacak şekilde ızgara sistemi yapabilirsiniz buda sizi zorlayacaksa yapmadan başvurun, isterlerse yaptırın. bazen denetçiler kabul ediyor bazen kabul etmiyorlar çünkü.

11. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

Şimdi biz TAT ız. geçici depolama alanını yapmayı düşündüğüm yer ambalaj atıklarını ayırma işlemi yaptığımız 1500 m2 kapalı alanın içinde betonarmeden 10m2 bi kulube var. üstü kapalı, kapısı var bir cephesi kapalı alana dayanıyor. Zemin beton ama ızgara yok ve yapılması da zor. Onun için tereddüt ettim

12. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

@ikaya anladım dediğim gibi isterseniz şansınızı deneyin ;)

13. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

14. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

rica ederim :) umarım faydalı olmuştur pek bişey yapamadım ama

15. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

olmaz mı :) tşk ler tekrar..

16. Erol DALKILINÇ

Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

Mrb Tehlikeli Atık Geçici Depolama alanı her işletmeye zorunlu mudur? Belirli bir kğ mın üzerine çıkınca Tehlikeli Atık Alanı zorunluluğu var mıdır?

17. Murat H. Ünsal

Murat H. Ünsal CMNet Üyesi

18. ikaya

ikaya CMNet Üyesi

tehlikeli atık oluşan her işletme yapmak zorunda. @wingsaber beyin bahsettiği miktarlar valilikten izin alınması ile ilgili. ayda 1000 kg a kadar valilikten izin alma zorunluluğu yok, 6 ay da bir lisanslı firmalara gönderilmesi gerekiyor. @Erol Dlklnc

Duygu Dilek bunu beğendi.
  19. Tunç Bozkurt

Tunç Bozkurt CMNet Üyesi

Yeni yönetmeliğe göre (atık yönetimi yönetmeliği) atık miktarına bakılmaksızın tehlikeli atık depolayan tüm firmalar il müdürlüklerinden izin almakla yükümlü.

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/M...&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=atık yönetim

L.Nergiz bunu beğendi.
  20. Erol DALKILINÇ

Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

Sormamın amacı; denetime gelen memurun yıllık belli bir tonajın altın da olursa Atık Alanının yapılmasına gerek yoktur demesiydi.

Peki hiç tehlikeli atığım oluşmuyor diyen ve bunu ispatlayan bir tesis atık alanı yine yaptırmak zorunda değil mi?