• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası

Erman Şenyürek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilindiği üzere ilgili yönetmelik hükümlerine göre ayda 1 ton ve üzeri atık üreticileri valilikten geçici depolama izni almakla yükümlüdür.

geçici depolama izni alabilmek içinde sanırım tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası yaptırmak gerekli?

Pratikte bunun uygulamasını yaşayan arkadaşlar oldu ise tecrübelerini paylaşmalarını dilerim.

Saygılarımla;

merhaba arkadaşlar, yazışma uzun olduğu için tamamını okuyamadım daha önce yazılmış ise mazur görün..
Mali sorumluluk sigortası yenilemek için sigorta şirketi ile görüştüm. Yeni uygulama nedeniyle ruhsat numarası ve ruhsata ilişkin geçerlilik süresi istediler. Bu bilgiler olmadan poliçeyi oluşturamıyorlar. Bu zamana kadar mali sorumluluk sigortası yapılırken ruhsat istenmemişti. Elimde sadece çevre müdürlüğünden alınan atık sahası uygunluk yazısı var.. Sigorta şirketinin sistemine göre ruhsat ilgili belediyelerden alınıyormuş.. Güncel uygulama ile ilgili bilgisi olan var mı?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yusuf Bey, tehlikeli atık ve kimyasallar için mali sorumluluk sigortası yaptırılmalıdır. Ruhsat olarak tesise ait GSM Ruhsatı / işletme izin belgesi/ Çevre İzin belgesi verebilirsiniz. sigorta şirketleri de ruhsatın ne olacağını çok iyi bilmiyor. Bu resmi belgeler yeterli oluyor.

tehlikeli atık alanı için yaptırdığımız sigorta poliçesinde;

Riziko türü; üretim, depolama toptan satış
Faaliyet alanı: Diğer kimyevi maddeler (oksijen asetilen karpit, sentetik benzin, azot, peroksit ve benzer

yazmışlar. Bu bana doğru gelmedi. sigorta yaptıran arkadaşlar faaliyet alanı kısmında ne yazması gerektiği konusunda yardımcı olabilirler mi?

Mesela yapılan bir poliçeden Risk Bilgileri kısmını ekte paylaştım.. Hazırlayan firma bu şekilde yapmış, fakat sigortacılar da neyi dikkate alacağının farkında değil.. çok değişik poliçeler çıkabiliyor ortaya..

Ekli dosyalar

• Risk Bilgileri.jpg
    Risk Bilgileri.jpg
    43.1 KB · Görüntüleme: 199
TEHLİKELİ MADDELER İÇİN YAPTIRILACAK SORUMLULUK SİGORTALARI HAKKINDA KARAR
Sigorta konusu maddeler
MADDE 2- (1) Mali sorumluluk sigortasına konu maddeler şunlardır:
a) Petrol ve petrol ürünleri.
b) Mühimmat ve patlayıcı maddeler.
c) Kimyevi gübreler, kimyevi tuzlar, asitler, bazlar, boyalar.
ç) Diğer kimyevi maddeler (oksijen asetilen karpit, sentetik benzin, azot, peroksit ve benzerleri).
d) Perakende olarak satılanlar hariç piroteknik mamuller (aydınlatma ve işaret fişekleri, havai fişekler, şenlik maytapları, çocuk tabanca mantarları).
e) Perakende olarak satılanlar hariç, her türlü ispirto, alkol ve kibrit.
f) Sıvılaştırılmış petrol gazları, sıkılaştırılmış doğal gaz ve havagazı.
g) 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında bulunan ve yukarıda sayılmayan diğer tehlikeli kimyasallar.
ğ) 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında bulunan tehlikeli atıklar.

dolayısıyla ğ) bendi olması gerekmez mi?

İpek hanım
paylaşımınız için teşekkür ederim. bende böyle bir karar örneği buldum. ğ) bendi olarak düzelttirmeli miyim?

sigortacı da bana soruyor ne yazmalıydım diye? senin işini ben mi bilcem. ben bileceksem sen niye sigortacısın??

Canan Hanım,
Çevre Kanununda ;
Tehlikeli atık: Fiziksel, kimyasal ve/veya biyolojik yönden olumsuz etki yaparak ekolojik denge ile insan ve diğer canlıların doğal yapılarının bozulmasına neden olan atıklar ve bu atıklarla kirlenmiş maddeleri ifade eder." demektedir. Yani ğ bendi kapsamında tehlikeli atık sigortanızı yaptırırsanız "atıklarınızdan" 3. bir kişinin zarar görmesi durumunda sigortalatmış olacaksınız. Bunun yanında tesisiniz de doğal gaz vb. depolanıyor ise f bendini de ekletebilirsiniz..
Yine konu ile ilgili daha detaylı bilgisi olan arkadaşlar var ise bilgilendirirlerse sevinirim..

Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigortası Örneği, Taslağı olan varmı acaba ?

BEŞİNCİ BÖLÜM
Sigorta ve Maliyetlerin Karşılanması
Mali sorumluluk sigortası yaptırma yükümlülüğü
MADDE 16 – (1) Miktarına bakılmaksızın tehlikeli atıkların toplanması, taşınması, ara depolanması, geri kazanımı, yeniden kullanılması, bertarafı ve prosesten kaynaklanan tehlikeli atıkların geçici depolanması faaliyetlerinde bulunanlar faaliyetleri nedeniyle oluşacak bir kaza dolayısıyla üçüncü şahıslara verebilecekleri zararlara karşı tehlikeli atık malî sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadırlar. Sigorta yaptırma zorunluluğuna uymayan kurum, kuruluş ve işletmelere bu faaliyetler için izin ve lisans verilmez.
(2) Halihazırda bu maddenin birinci fıkrasında yer alan faaliyetlerde bulunanlar için tehlikeli atıkları da kapsayacak şekilde 9/5/2010 tarihli ve 27576 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Zorunlu Sorumluluk Sigortalarına İlişkin Tarife ve Talimata uygun olarak düzenlenmiş bir sigorta poliçesi olması halinde ayrıca mali sorumluluk sigortası yaptırmasına gerek yoktur.

Yönetmelikte de belirtildiği üzere firmaların %99.9'unun sigortası bulunmakta olup sadece içinde mali sorumluluk adı altında bir alt ibare eklesek yetiyor

@Ali Can Dalgıç

O maddede Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Zorunlu Sorumluluk Sigortalarına İlişkin Tarife ve Talimata" uygun olarak bir sigorta poliçeniz var ise "mali sorumluluk sigortası"nı yaptırmanıza gerek olmadığı belirtiliyor. Normal sigortanıza "Çevre Kanunu","Tehlikeli atıklar" ile ilgili ifadeleri ekleyerek sigortanızı revize ettirmeniz gerekmekte. Sadece mali sorumluluk sigortası demeniz yine yetersiz kalır.

Sigorta şirketlerine atık alanı için sigorta yaptıracağınızı belirtmeniz durumunda sizden birkaç bilgi isteyerek sigortayı yaptırabilirsiniz...

Saygılarımla,

Arkadaşlar aranızda bu sigortayı kullanınız hiç var mı ?
taşıyıcı sıkıntı olacaksa taşıyıcı firma kendini sigortalasın, bertarafçıda hakeze aynı.
ama üreticinin mali zorunluk sigortası yapması kadar anlamsız bir şey yok
binlerce işyeri aynı dertten muzdarip bizde koşullanmış gibi firmalara sigorta yaptırıp duruyoruz.

tamam yapmasın demiyorum zorunlu olma şartı çok saçma, sigorta sektörüne para kazandırmaktan başka işe yaramıyor.
Büyük işletmeler yapsın fakat küçük işletmelerde hiç bir anlamı yok. Adamların hayat sigortası yok ki "Tehlikeli Maddeler için Sigorta" yaptırsın

Bence işletmeler sigorta yaptırırken neyi sigortalattığını bile bilmiyor. Bilseler yaptıracakarınıda zannetmiyorum.
şimdi teminat kısmına baktım kaza ve ölüm gibi mücbir sebepler var.
zaten iş güvenliği ve sgk kapsamında bunların çoğu ödeniyor.
Çevreye tahribatı hususunda Bakanlık zaten firmaya ediyor.
Sigorta yerine çevre fonu olsa belki daha iyi olacak.

anladığım kadarıyla Başbakanlık genelgesinde de 325.000 TL sınırı var.

bu il çevreler bu mali sigorta konusunda neden bu kadar istekli

ben buna koşullu şartlanma diyorum başka açıklaması yok.

Atık Yönetim Planının ekine Mali Sorumluluk sigortasını eklemeli miyim? Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim. Acil öğrenmem gerek:confused: