• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası

Erman Şenyürek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilindiği üzere ilgili yönetmelik hükümlerine göre ayda 1 ton ve üzeri atık üreticileri valilikten geçici depolama izni almakla yükümlüdür.

geçici depolama izni alabilmek içinde sanırım tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası yaptırmak gerekli?

Pratikte bunun uygulamasını yaşayan arkadaşlar oldu ise tecrübelerini paylaşmalarını dilerim.

Saygılarımla;

Merhaba arkadaşlar,

Tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası yaptırdık fakat bir sigortacı çevre ruhsatınız olmazsa yapamam demişti (şuan belediyeden yada il çevreden alınmış bir çevre ruhsatımız yok, sigortamızı yaptırdık) bir sorunla karşılaşır
mıyız?

Arkadaşlar, bir hastane için mali sorumluluk sigortası yaptırıcam atık cirosunu hesaplarken tıbbi atıklar buna dahil edilecek mi yoksa sadece tehlikeli atıklar mı buna dahil?

Serkan Bey,

Tıbbi atıklar tehlikeli atık sınıfında. Hastanenizde çıkan tehlikeli atıkların cirosu olacak.

Merhabalar,

Tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası yaptırdık fakat bir sigortacı çevre ruhsatınız olmazsa yapamam demişti (şuan belediyeden yada il çevreden alınmış bir çevre ruhsatımız yok, sigortamızı yaptırdık) bir sorunla karşılaşır mıyız?

bir sorunla karşılaşmazsınız, çevre ruhsatı diye bir ruhsatta yok sigortacılar faaliyet alanında en az kaç yıl faaliyette bulunacağınızı bir belgeye dayandırmak adına bu soruyu soruyorlar, işyeri açma ve çalışma ruhsatındaki ya da çevre izin ve lisans belgesindeki tarih aralığını verdiğinizde hazırlayabiliyorlar. he diyelim ikisi de yok yine de bir tarih girer hazırlarlar bir sorunla da karşılaşmazsınız. bu istenen bilgilerde zamanla oturacak sigorta firmalarınında birşeyden haberleri yok. bana "çevre izin belgenizdeki tarih aralağını söyleyebilir misiniz?" diyorlar bende diyorum ki "zaten bu yapacağınız poliçe çevre iznini alabilmemiz için isteniyor." böyle paradokslarda çıkabiliyor.

Arkadaşlar merhaba sağlık kuruluşları ( diyaliz merkezleri vb) tehlikeli atık geçici depo alanı mali sorumluluk sigortası yaptırması gerekli mi?

bakanlar kurulu 2010/190 sayılı kararında tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası yaptırması ile ilgili madde;
Kapsam dışında kalan kuruluşlar
MADDE 5- (1) 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu eki (I) sayılı cetvelde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri bu Karar kapsamına dahil değildir.

bu kararda geçen çetvelde geçen genel bütçede sağlık bakanlığı var. bu sağlık kuruluşları sağlık bakanlığına bağlı olduklarından ve özel bütçede tanımlanmadıklarından bu karar kapsamına girmiyorlar mı?

benim ordan anladığım bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı il müdürlükleri muaf tutuluyor.
Denetimlerde hastanelerden ve diyaliz merkezlerinden poliçe talebinde bulunuluyor. İstanbul da öyle en azından

Arkadaşlar, Endüstriyel atık yönetim planı hazırlıyorum, Ambalaj toplama ayırma , geri kazanım yapan firmalar bu sigortayı yaptırmak zorunda mı? Çıkan tehlikeli atıklar sadece pil,akü, flüoresan vs

Ak sigorta Gökhan bey, 5065801657 iletişim bilgisi.Birde Ural bey var firma adını hatırlayamadım ama iletişim bilgisi 0312 207 45 45 . Bu iki firma uygun fiyat vermişti , tehlikeli atık depolama alanı için yaptıracaksınız sanırım, bunu belirttiğinizde daha uygun fiyatlar veriyolar

Merhabalar,
Madeni yağ depolama, satış ve sevkiyatı yapan bir firmada çalışıyorum. Herhangi bir tehlikeli atık çıktımız olmamasına rağmen Tehlike Atık Mali Sorumluluk Sigortası yaptırmamız gerekir mi? Sigorta yapılmamasının cezasının 50.000 TL'lerde olduğu duyumunu aldım; doğru mudur?
Yıllık 3 ton kadar kontamine ambalaj atığımız var; bu ambalajları direkt bekletmeden ara depolama tesislerine vermemiz durumunda atık beyanında bulunmamız ve sigorta yaptırmamız gerekir mi?
Teşekkürler...