Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli atık sözleşmesi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Neşat Ören tarafından paylaşıldı.

 1. Neşat Ören

  Neşat Ören CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, tehlikeli atık geri kazanım lisansımız mevcut, bununla alakalı fabrikalarla yapılan tehlikeli atık sözleşmesi elinde olan varmıdır acaba ? Teşekkürler.
   
 2. Ümit Mert

  Ümit Mert CMNet Üyesi

  Bu sözleşme neleri kapsıyor merak ettim. Paylaşan olursa sevinirim.
   
 3. Dilan Seycan

  Dilan Seycan CMNet Üyesi

  tehlikeli atık sözleşmesi yapılması gerektiği hangi yönetmelikte yazıyor
   
 4. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Dilan hanım benim bildiğim yönetmelikte sözleşme yapılması gerektiği yazmaz, sözleşme bertarafçı ve teh. atık oluşturan tesis tarafından karşılıklı olarak yapılması gereken yükümlülüklerden bahseder.

  Elimde tehlikeli atık taşıma sözleşmesi var, belki işinize yarar.
   

  Ekli Dosyalar:

  Neşat Ören bunu beğendi.
 5. Dilan Seycan

  Dilan Seycan CMNet Üyesi

  Tehlikeli atıklar düzenli olarak çıkmazki tesisten (boya bozulur bertarafo gerçekleşir vs) ve sözleşme yapılması gerektiği diğer yönetmeliklerde var mesela atık yağların kontrolu hak. yönetmelik, bitkisel atık yağlar bunlara sözleşme gerekiyor. Tehlikeli atıklar daha maliyetli olduğu için aynı yere verilemez genelde. Ulusal atık taşıma formu ile taşınır hangi firma daha uygun olursa ona verilir. Benim bildiğim bu şekilde.
   
 6. Tutku Alper

  Tutku Alper CMNet Üyesi

  Sözleşme formatı tamamen sizin hazırladığınız şekildedir, bunu firmaya verilen bir teklif olarak düşünebilirsiniz tek fark siz bu teklifi yıllık olarak hazırlıyorsunuz. Firmanın prosesinden çıkan atık aşağı yukarı ne zaman ne kadar çıkar bellidir, eğer yılda bir kereden fazla olursa fiyatlar daha uygun ve zamsız olacak şekilde olduğu için firmalar yıllık sözleşmeye olumlu bakarlar, geri dönüşüm tesisi için 1 yıllık banko firma kazandığı için o da bu yüzden olumlu bakar.
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 7. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Bu sözleşmeler de; Atık üreticisi, atıklarını göndermeden önce nakliye organizsazyonu yapabilmesi için bertarafcıdan bir kaç gün öncesinden yazılı veya sözlü olarak randevu tarihi alacaktır. Atıklarını kendi depolama sahasında diğer atıklardan ayrı bir şekilde depolayacak ve paletler üzerinde etiketlenmiş ve ambalajlanmış şekilde lisanslı tehlikeli atık taşıma aracıyla gönderime hazır hale getirilecek ve atık üreticisi tarafından yükleme yapıldıktan sonra Ulusal Atık Taşıma Formu doldurulup araç bertaraf tesisine gönderilecektir. Bertarfçı ise; Kendisine gönderilen atıkları mevzuata uygun olarak kabul edecek ve bertarafını sağlayacaktır. Bundan sonrası ise maliyet ve hukuki boyutu içermektedir.
   
 8. Neşat Ören

  Neşat Ören CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Pınar Hanım..
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 9. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  arkadaşlar tehlikeli atıklarla ilgili sözleşme yapma zorunluluğu var mı?
   
 10. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  @morgul tehlikeli atıklarını verdiğin firma ile aranda bir sözleşme olması gerekiyor diye biliyorum. endüstriyel atık yönetim planı eklerinde de sözleşmeleri istiyorlar zaten.
   
 11. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  bir yerde bi yazıya rastlamış bir arkadaş sözleşme yapma zorunluluğu sadece tıbbi atıklar ve bitkisel atık yağlar için gerekli diyormuş. ordan kafamıza takıldı
   
 12. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Birleşik çevre denetimlerinde tehlikeli atıklarla ilgili sözleşmeleri istiyorlar ama bertaraf ettirdiklerimiz hariç. tıbbi atıklar, bitkisel atık yağları, hidrolik yağlar, kontamine ambalajlar gibi
   
 13. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  @morgul Atıklarla ilgili sözleşme konusu yalnızca Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği (Md.22) ve Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğinde (Md.12) geçmektedir.

  @Çiğdem Selişter tarafından paylaşılan "Birleşik Denetim İnceleme Kontrol Formunda" da sadece bu yönetmeliklerle ilgili maddelerde sözleşme sorulduğu görülmektedir.

  Tehlikeli atıklarla ilgili sözleşme zorunluluğundan bahsedilmemektedir. Denetçiler tarafından talep edilmesi halinde bu şekilde açıklanabilir.
   
  Tunç Bozkurt ve Fatih Çoban bunu beğendi.
Tehlikeli atık sözleşmesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. tehlikeli atık(özel atık) ara depolama sahası

  Merhaba Öncelikle nereye yazacağımı bilemediğim için yeni konu açtığım için özür dileyerek başlamak istiyorum. Tehlikeli atık ara depolama tesisi tasarımı hakkında çok az veya hiç bilgi bulamadığımı belirtmeliyim. Bu konuda nereye bakmalıyım ve elinizde bu konuya ait döküman mevcut ise paylaşırsanız sevinirim.
 2. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

  Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
 3. Tehlikesiz atık kodu ve tehlikeli atık konteynırı

  Merhaba; Tat lisanslı firmayız ve tehlikesiz atık belgesi alacaz. kodları nerden bulabilirim ? Ayrıca tehlikeli atık için yağ çözücü ve absorban maddeleri nerden temin edebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.
 4. Ambalaj atık sözleşmesi

  merhabalar, bildiğiniz gibi firmalardaki ambalaj atıklarının lisanslı bir firmaya verilmesi gerekmektedir. benim sormak istediğim, lisansı olmayan bir geri dönüşüm tesisi başka bir firmanın lisansını kullanıyorsa tesisler ambalaj atıklarını lisansı olmayan bu geri dönüşüm tesisine verebilirler mi?
 5. Tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri

  merhabalar tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri hakkında ödevim var. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim