• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli Atık ve PCB Envanteri

E.Emür

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar, Tehlikeli atık için şifresi olan firmalarımın kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptığımda PCB için herhangi bir başvuru yapmamama rağmen atık beyan formu ve PCB Envanteri çıkıyor, ve sistemden firmalarım e-çevre sisteminde görüntülensin diye seçiyorum hem atık beyan formu hem de PCB Envanteri işaretlenmiş olarak başvuru formu çıkıyor, böyle bir durumla karşılaşan var mı ve ne gibi bir yöntem izlediniz, şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

Eğer tesisiniz de daha önce PCB envanteri ile ilgili bir beyanda bulunmadı iseniz kaldırmanız gerekmekte .Orada açılan her kutucuk sorumlu olduğunuz alanı gösterir.Eğer beyan edeceğiniz PCB niz yok ve bu kutucuk işaretli ise İl Müdürlüğünden denetime geldiklerinde beyan edilmemiş bir PCB gördüklerinde uygunsuzluk yada ceza alırsınız. Bu nedenle tesis güncellemesi yaparken tesisiniz de hangi bildirimleri yapacak iseniz sadece o kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.

daha önceden kayıtlı tesislerimle ilgili işlem yapabilmek için vekaletname mi yüklemem gerekiyor? şu an bi işlem yapamıyorum yardımcı olurmusunuz :S

Selam;
Tekstil boyaması yapan bir fabrikada çalışıyorum. Burada asit ve ağır kimyasal içeren plastik IBC tankları boşaldıktan sonra bir süre beklettiğimiz geçici depolama alanımız var. Bu alanın hangi özelliklere sahip olması gerekiyor bilmiyorum. Yardım edebilirseniz çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler.

Sisteme bugün giriş yapabilen var mıdır? Ben bir türlü giremedim ve beyanımı yapamadım. Sistemin uzatılacağı söylenmekte. Kesin bilgisi olan varsa bilgilendirebilir mi?

@Kerem Şenel
Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde Atık Üreticisinin sorumlulukları bölümünde (9. Madde m bendinde) atık deposu tanımlanmaktadır. Bahsettiğiniz IBC tanklar 15 01 10 atık kodu ile tehlikeli atık olarak değerlendirilir. O nedenle de bu standartlara uygun olarak depolanmalıdır. Atık deponuzun özellikleri şu şekilde olmalıdır.

1.Atıkları, en az 6 ay süreli depolayabilecek kapasiteye sahip,
2.Taban geçirimsizliği sağlanmış, beton zemin üzerinde,
3.Dışarıdan gelebilecek etkilere karşı korunaklı (üzeri kapalı ve etrafı çevrili)
4.Dökülme ve sızmalara karşı toplamanın yapılacağı drenaj kanalına sahip ( drenaj kanalının sızdırmaz bir havuz yada tanka bağlantısının bulunması) ve aynı amaçlı absorban malzemenin hazır bulunacağı,
5.Herhangi bir yangına anında müdahale için atık özelliklerine uygun yangın söndürücülerin olacağı,
6.Atıkların uygun konteyner veya varillerde, ağızları kapalı şekilde tutulacağı,
7.Konteynerlerin üzerinin uygun etiketli olacağı, (atık cinsi, miktarı ve depolama tarihini belirtir)
8.Sahanın tehlikeli atık sahası olduğunu belirtir bir levhanın olacağı, Bir saha olarak hazırlanmalıdır.

ATIK SAHASI2.jpg

ATIK SAHASI4.jpg

İ.H.G.D.A.JPG

Örnek resimlere bakabilirsiniz, bu resimdeki gördüğünüz depolar İl Çevre tarafından uygun bulunup izin almıştır.