• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık yönetim planı

elif ölmez

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
T-ofis Çevre ve Danışmanlık
Bilginizi almak istediğim bir konu var ki o da şu;

Tehlikeli Atık Yönetim Planı nasıl hazırlanacak? Bir taslak varmıdır?eski tarihli buldum ben hep.

Merhaba,
Tehlikeli atık yönetim planı değiştirildi değil mi hazırlanacak plan endüstriyel atık yönetim planı şeklinde olacak ve tehlikesiz atıklarda bu plan içerisinde yer alacak? Ben yeni çevre mühendisiyim o sebeple soruyorum:(

arkadaşlar bir firma atıklarını hiç vermediyse ben neye göre atık yönetim planı hazırlayacağım? il çevre denetime geldi atık yönetim planı istiyor.

@Gülfem Polat

Çıkacak muhtemel atıkları yazıp , atıkların henüz gönderimi yapılmadığını , ancak ... lisanslı kurumla anlaşma yapılıp bu kuruma verileceğini gibi bilgi yazabilirsiniz. Her atık çeşidine göre lisanslı kurumlarla sözleşme imzalayın. önerim budur. 3 yıllık tahminleri de belirleyebilirsiniz.

Bende aynı konuda sıkıntı yaşadım. Onaylanmadı ve geri geldi atık yönetim planım. Daha fazla detay istediler. O yüzden onaylanmış olanlardan görmek istedim. Tahmini değerlerde bulunmak sıkıntılı.

Ben yeni formata göre endüstriyel atık yönetim planı yaptım çevre il müdürlüğüne gönderdim geldiler kontrol ettiler bir sorun çıkmadı

zaten öyle yaptım ama bana göre çok mantıklı değil. kaldı ki sözleşme yapmak da mantıklı değil bence çünkü atıklarımı yollarken piyasa araştırması yaparım hangisi uyguna geliyorsa ona veririm. önemli olan lisanslı yer olması değil mi?
bir süredir uzak kaldığım için böyle düşünüyor olabilirim. belki sözleşme yapma yükümlülüğü gelmiştir ben o kısmı atlamışımdır :)

firmaya denetime gelip 15 gün içinde hem danışman firma bul hem atık sahanı yap hem sözleşme yap hem planı hazırla demek kadar da insafsızca bir uygulama olamaz sanırım.

@CMNet Okuru

@Gülfem Polat

2011 yılında bu hizmeti alması gerekiyordu. Ceza kesebilirlerdi. Piyasa araştırmasını siz yine yapın. Atığınızı illa o firmaya göndereceksiniz diye bir zorunluluk yok. Ben aynı atık kodunu 3 ayrı firmaya gönderen firma biliyorum. O yüzden dolayı şuan İl Müd. isteklerini teslim etmenizden başka çıkar yol yok. 2. denetimde ceza kapıda olabilir. Önerim, Elinizde atık varsa hemen gönderin. Sonuçta amaç atıkların kontrolü :)

@CMNet Okuru

o konuda sıkıntı yok evet bu hizmeti alması gerekiyordu. ama almamış ve bu konuda fikri olmayan adama 15 gün demek de, bizi zora sokuyor :) sözleşme yapana kadar zaten 1 haftasını yiyor adam sonra bizden 1 haftada hepsini yapmamızı bekliyorlar. o yüzden ne yazık ki içime sinmeyen eksik gedik atık yönetim planı sunuyorum. düzgün hale gelince revize etmek daha iyi olacak sanırım. inşallah bu arada ayp'yi kontrol edecek mühendisten azar işitmem :)

@Gülfem Polat
Zeynep Hanım da detaylı açıklama yapmış ama ben de kendi yaptığım uygulamayı ve daha önce gördüğüm uygulamalara göre açıklama yapıyım;

Atık Yönetim Planınızı yeni faaliyete başlayan bir firma için hazırlıyorsanız, girdilere bakarak çıkan atıkları öngörür ve planınızı bu çerçevede oluşturursunuz.
Sözleşme konusunda kendi firmamdaki uygulamam şöyle;
---Öncelikle hangi atık olursa olsun sözleşme yapmaya çalışıyorum ki anlaşmazlık durumunda kendimi de garantiye alıyım. Burada şunu unutmamalıyız, sözleşme yapsanız bile atığı verdiğinize dair belge (UATF, irsaliye, makbuz vs.) kullanın ve nüshalarını saklayın, sözleşme yapmanız atıklarınızı o firmaya verdiğinizi kanıtlamaz, sadece anlaşmanızı gösterir.
---Bir atık türü için tek firma ile çalışmak zorunda değilsiniz, ben mutlaka firmalarla yedekli olarak sözleşme yapıyor ve çalışıyorum.
--- Sözleşmelerin yenilenmesi önemlidir.

Tehlikeli atıklar için sözleşme şartı aranıyor diye biliyorum.