Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli atık yönetim planı

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında elif ölmez tarafından paylaşıldı.

1. elif ölmez

elif ölmez CMNet Üyesi

Bilginizi almak istediğim bir konu var ki o da şu;

Tehlikeli Atık Yönetim Planı nasıl hazırlanacak? Bir taslak varmıdır?eski tarihli buldum ben hep.

2. Elif Hanım, ekteki formatı İl Müdürlüğü'nden göndermişlerdi. Ben bu formatı kullanıyorum. Umarım işinize yarar.

Ekli Dosyalar:

Erkan Dündar bunu beğendi.
  3. elif ölmez

elif ölmez CMNet Üyesi

teşekkür ederim.

4. Ayşe Naz

Ayşe Naz CMNet Üyesi

Merhaba,
    Tehlikeli atık yönetim planı değiştirildi değil mi hazırlanacak plan endüstriyel atık yönetim planı şeklinde olacak ve tehlikesiz atıklarda bu plan içerisinde yer alacak? Ben yeni çevre mühendisiyim o sebeple soruyorum:(

5. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

kesinlikle her ikisi de yer alacak. yeni formatta yapan var mı elinde örneği olan. şuan bende yapıyorum da =)

Gökhan Berker Akbıyık bunu beğendi.
  6. Yukarıdaki mesajımda paylaştığım formatın .doc halini http://www.csb.gov.tr/iller/ankara/index.php?Sayfa=sayfa&Tur=webmenu&Id=5270 adresinde bulabilirsiniz. Bu format Ankara'nın sitesinde var ama ben bunu diğer İl Çevrelere de gönderiyorum.

7. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

Boş olan format bende var. Onaylanmış olanlardan sormuştum. Yinede teşekkür ederim =)

8. Gülfem Polat

Gülfem Polat CMNet Üyesi

arkadaşlar bir firma atıklarını hiç vermediyse ben neye göre atık yönetim planı hazırlayacağım? il çevre denetime geldi atık yönetim planı istiyor.

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Çıkacak muhtemel atıkları yazıp , atıkların henüz gönderimi yapılmadığını , ancak ... lisanslı kurumla anlaşma yapılıp bu kuruma verileceğini gibi bilgi yazabilirsiniz. Her atık çeşidine göre lisanslı kurumlarla sözleşme imzalayın. önerim budur. 3 yıllık tahminleri de belirleyebilirsiniz.

10. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

Bende aynı konuda sıkıntı yaşadım. Onaylanmadı ve geri geldi atık yönetim planım. Daha fazla detay istediler. O yüzden onaylanmış olanlardan görmek istedim. Tahmini değerlerde bulunmak sıkıntılı.

11. ecenil

ecenil CMNet Üyesi

Ben yeni formata göre endüstriyel atık yönetim planı yaptım çevre il müdürlüğüne gönderdim geldiler kontrol ettiler bir sorun çıkmadı

12. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Atık yönetim planı her yıl onaylatılmalı mı, yoksa 3 yılda bir mi onaylatılmalı?

13. mkoztas

mkoztas CMNet Üyesi

eğer atık türlerinde ve tesis ile ilgili bilgilerde herhangi bir değişikliğe gidilmezse 3 yılda bir onaylatılması mevzuat gereğidir.

14. Gülfem Polat

Gülfem Polat CMNet Üyesi

zaten öyle yaptım ama bana göre çok mantıklı değil. kaldı ki sözleşme yapmak da mantıklı değil bence çünkü atıklarımı yollarken piyasa araştırması yaparım hangisi uyguna geliyorsa ona veririm. önemli olan lisanslı yer olması değil mi?
    bir süredir uzak kaldığım için böyle düşünüyor olabilirim. belki sözleşme yapma yükümlülüğü gelmiştir ben o kısmı atlamışımdır :)

firmaya denetime gelip 15 gün içinde hem danışman firma bul hem atık sahanı yap hem sözleşme yap hem planı hazırla demek kadar da insafsızca bir uygulama olamaz sanırım.

15. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

2011 yılında bu hizmeti alması gerekiyordu. Ceza kesebilirlerdi. Piyasa araştırmasını siz yine yapın. Atığınızı illa o firmaya göndereceksiniz diye bir zorunluluk yok. Ben aynı atık kodunu 3 ayrı firmaya gönderen firma biliyorum. O yüzden dolayı şuan İl Müd. isteklerini teslim etmenizden başka çıkar yol yok. 2. denetimde ceza kapıda olabilir. Önerim, Elinizde atık varsa hemen gönderin. Sonuçta amaç atıkların kontrolü :)

16. Gülfem Polat

Gülfem Polat CMNet Üyesi

o konuda sıkıntı yok evet bu hizmeti alması gerekiyordu. ama almamış ve bu konuda fikri olmayan adama 15 gün demek de, bizi zora sokuyor :) sözleşme yapana kadar zaten 1 haftasını yiyor adam sonra bizden 1 haftada hepsini yapmamızı bekliyorlar. o yüzden ne yazık ki içime sinmeyen eksik gedik atık yönetim planı sunuyorum. düzgün hale gelince revize etmek daha iyi olacak sanırım. inşallah bu arada ayp'yi kontrol edecek mühendisten azar işitmem :)

17. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

İnşallah, durumu izah edersiniz. İçinize sinmezse atık sistemini oturtunca tekrar revize ederseniz. İstanbul İl. Müd. o kadar gaddar değil. Kolay gelsin. :)

18. Gülfem Polat

Gülfem Polat CMNet Üyesi

Teşekkürler Zeynep Hanım.

19. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Zeynep Hanım da detaylı açıklama yapmış ama ben de kendi yaptığım uygulamayı ve daha önce gördüğüm uygulamalara göre açıklama yapıyım;

Atık Yönetim Planınızı yeni faaliyete başlayan bir firma için hazırlıyorsanız, girdilere bakarak çıkan atıkları öngörür ve planınızı bu çerçevede oluşturursunuz.
    Sözleşme konusunda kendi firmamdaki uygulamam şöyle;
    ---Öncelikle hangi atık olursa olsun sözleşme yapmaya çalışıyorum ki anlaşmazlık durumunda kendimi de garantiye alıyım. Burada şunu unutmamalıyız, sözleşme yapsanız bile atığı verdiğinize dair belge (UATF, irsaliye, makbuz vs.) kullanın ve nüshalarını saklayın, sözleşme yapmanız atıklarınızı o firmaya verdiğinizi kanıtlamaz, sadece anlaşmanızı gösterir.
    ---Bir atık türü için tek firma ile çalışmak zorunda değilsiniz, ben mutlaka firmalarla yedekli olarak sözleşme yapıyor ve çalışıyorum.
    --- Sözleşmelerin yenilenmesi önemlidir.

Tehlikeli atıklar için sözleşme şartı aranıyor diye biliyorum.

Gülfem Polat bunu beğendi.
Tehlikeli atık yönetim planı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atık yönetim planı

Elinde Alüminyum Fabrikasına ya da başka bir fabrikaya ait, hazırlanmış örnek atık yönetim planı olan var mı??? Çok acilll!
  2. Atık yönetim planı

Merhaba arkadaşlar daha önce atık yönetim planı oluşturan varsa bir örneğini paylaşabilir mi ya da yardımcı oabilir mi?
  3. Tehlikeli atık yönetim planı

Arkadaşlar günaydın :) Arkadaşlar benim çalıştıgım firma daha önce hiç tehlikeli atık yönetim planı hazırlamamış. Formu inceledim de ekler kısmında beyan sistemi formu, taşıma formları filan istiyor. Emisyon izni içinde basvuruda bulunmadık bu ay testler analizler yapılcak. Anlaşmalı olduğumuz bertaraf tesisi var fakat daha hiç atık göndermemişiz. Çıkan atıklarda patron yüzünden buhar...
  4. Atık yönetim planı

Merhaba Arkadaşlar, Konuyu yanlış yere açmış olabilirim. Ancak Çok acil yardıma ihtiyacım var. Bir Firmada personel müdürü ve evrak takibi olarak çalışıyorum. Atık Yönetim Planı hazırlayıp , Çevre ve Şehircilik il müdürlüğüne sunmam gerekiyor. Ancak gördüğüm kadarıyla zor bir iş. Fabrikamızda üretilen tehlikeli atıklar ; Bor yağı Borlu Metal Talaşı Madeni yağ- Kompresörden çıkan boya...
  5. Atık yönetim planı

Günaydın arkadaşlar. Endüstriyel atık yönetim planını hazırlayıp bakanlığa sunmanın son tarihi ne zaman? bir de endüstriyel atık yönetim planı her yıl hazırlanmalı mıdır yoksa 3 yılda bir hazırlanmalı mı