Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli atıkların lisanslı firmaya verilmesi

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Arzu Doğan tarafından paylaşıldı.

  1. Arzu Doğan

    Arzu Doğan CMNet Üyesi

    Arkadaşlar, tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine göre tesisimizdeki geçici depolama sahasında bulunan tehlikeli atıkları en fazla 180 gün depolayabiliyoruz. Danışmanlığını yaptığım firmalarda çok az miktarlarda tehlikeli atık çıkıyor ve bu atıkların bertarafının da maliyeti çok yüksek oluyor. Bu konu ile ilgili olarak bakanlık ya da il müdürlüğünden herhangi bir görüş yazısı alan var mı acaba? Yani miktarların çok az olması durumunda depolama süresini uzatmamız mümkün müdür ?
     
  2. özden bahadır

    özden bahadır CMNet Üyesi

    Ayşe hanım maliyetleerinizin yüksek olma sebebi miktarlardan dolayı nakliye ücretlerinden mi kaynaklanmaka. Ayrıca uzatma almanız söz konusu değil.bi şekilde bertarafa göndermek durumundasınız.
     
  3. Pınar Pelit Demir

    Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

    Arzu hanım aynı sorun çalıştığım tesisdede var, az miktarda çıkan atıklar için bertaraf tesisleri nakliyede dahil yüksek fiyatlar istiyorlar. Bakanlıktan yada İl müdürlüğünden alınmış herhangi bir uygunluk yazısı yok bizde , ilgili yönetmelikte belirtildiği şekilde bu atıkların 180 gün içerisinde bertarafa gönderilmesi gerekmektedir. Fakat TAKY Madde 14'de toplamı elli kilonun altındaki atıkların taşınmasında taşıma lisansı zorunluluğu aranmamaktadır deniliyor. Aslında benimde öğrenmek istediğim bu atıkların kargo ile gönderimini sağlayamıyor muyuz? Gönderebilirsek hem mevzuata uygunluk sağlamış olur (depolama süresi açısından) hemde miktarı az olan atıkların nakliyesine çok para harcamamış oluruz diye düşünüyorum.:)
     
    Dilan Seycan bunu beğendi.
  4. Tolga Gül

    Tolga Gül CMNet Üyesi

    ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ
    MADDE 5-
    ğ) Tıbbi atıklar hariç olmak üzere 50 kg altında olan atıkların kargo ile taşınması ancak uluslararası tehlikeli yük taşımacılığına ilişkin belge almış olan kargo şirketlerince yapılır.
     
  5. Kenan Atalar

    Kenan Atalar CMNet Üyesi

    180 günden fazla tutmak için geçici depolama izni alın. yada 50 kğ altında oluştuğunda kargo ile gönderiniz
     
  6. WalkMan

    WalkMan CMNet Üyesi

    Bununla ilgili çalışan kargo firmaları hangileri bilgisi olan var mı ?
     
  7. Pınar Pelit Demir

    Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

    ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ
    MADDE 5-
    ğ) Tıbbi atıklar hariç olmak üzere 50 kg altında olan atıkların kargo ile taşınması ancak uluslararası tehlikeli yük taşımacılığına ilişkin belge almış olan kargo şirketlerince yapılır.

    Tolga Bey, tebliğe bende baktım kargo ile gönderilebilecegi yazıyor fakat bunun için tehlikeli yük taşımacılığı yapan kargo şirketi var mıdır? Ben bi kaç firmayla görüştüm ilk defa duymuş gibilerdi ve ellerinde böyle bi belgelerinin olmadığını söylediler. Daha önce kargoyla göndermiş olan arkadaşlar yardımcı olabilrlerse sevinirim??

    Kenan Bey, geçiçi depolama iznimiz var fakat benim bu atıkları 180 günü aşmayacak şekilde sevkiyatını sağlamam gerekmiyor mu??
     
  8. özden bahadır

    özden bahadır CMNet Üyesi

    arkadaşlar motat yeni devreye girdiği için kanunda öyle yazıyor.motat dan önce herhangi bi ulaşım yöntemi yeterliydi 50 kg altı için.motat yeni olduğu için kargo şirketleri yeni haberdar oldular.lisans işlemleri biraz daha süreceğe benzer.
     
  9. Oğuz Dedehayır

    Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

    Benim bildiğim UPS'te var sadece ama sormak lazım yine de...
     
  10. Kenan Atalar

    Kenan Atalar CMNet Üyesi

    Tolga Bey, tebliğe bende baktım kargo ile gönderilebilecegi yazıyor fakat bunun için tehlikeli yük taşımacılığı yapan kargo şirketi var mıdır? Ben bi kaç firmayla görüştüm ilk defa duymuş gibilerdi ve ellerinde böyle bi belgelerinin olmadığını söylediler. Daha önce kargoyla göndermiş olan arkadaşlar yardımcı olabilrlerse sevinirim??

    180 günü aşmadan gönderecekseniz ve aylık 1 tondan az ise izne gerek yok izin varsa 180 güne ihtiyaç yok
     
  11. Pınar Pelit Demir

    Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

    Anladım Kenan Bey, ilginiz için teşekkürler..

    Ben de yurtiçi ve aras kargoyla görüşmüştüm onlar da ölye bi belge olmadığını söylediler..Sürat kargo taşımacılık yapmıs diye duymustum ama araştırmk lazım yinede gönderebilirsek ii olur bizim için..
     
    Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
  12. Atıkların Karayolu İle Taşınması Tebliğ'inde yer alan:
    "f) Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin EK-IV’ündeki 09 01 Fotoğraf Endüstrisi Atıkları başlığıaltında yer alan atıklar ile tek seferde 50 kg altında taşınacak olan tıbbi atıklar hariç diğer atıklar için lisanslı araçla taşıma zorunluluğu bulunmamakla birlikte bu atıkların kayıt altına alınabilmesi için basılı UATF kullanılır ve atığın teslim edildiği lisanslı geri kazanım/bertaraf tesisince kayıt altına alınır."
    hükmüne göre 50 kg altı atıklarımızı lisanssız araçla taşıyabiliyor muyuz hala?
     
  13. Tarık Can

    Tarık Can Genel Yönetici

    bu madde yeni yönetmelikte kaldırıldı diye biliyorum. bi bakıyım ?
     
  14. Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'ndeki lisanslı araç muafiyeti maddesi kalktı; ancak bu tebliğe göre taşınabilir görünüyor; maddedeki cümle çok açık değil o yüzden kararsız kaldım :(
     
  15. Tarık Can

    Tarık Can Genel Yönetici

    evet şimdi baktım TAKY'deki kalkmış, burdaki hala duruyor. bence onun hala varlığından haberdar değiller. UATF doldurup lisanslı araç olursa garanti olmuş olur.
     
  16. bizde lisanslı araçla nakliye çok zor oluyor, çok uzak yerlerde tesislerimiz var oralara gelmek istemiyorlar :(
    tebliğde taşıma ile ilgili madde olması sebebiyle de kalkmış olabilir Yönetmelikte geçen muafiyet..yani muafiyet durumu kalkmamış da taşıma ile ilgili hükümler tek tebliğde toplanmış gibi anlıyorum ben..
     
Tehlikeli atıkların lisanslı firmaya verilmesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tehlikeli atıkların sınıflandırılması

    http://www.cevresehircilik.gov.tr/gm/cygm/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=1657 adresinden alınmıştır. Güncelleme : 11.05.2012
  2. tehlikeli atıkların kod numarasının belirlenmesi..

    Arkadaşlar merhaba, Otomotiv yan sanayi firmasında çalıısyorum. Kontamine olmuş atıklar ve atık yağ vs cıkıyor. Yağlarımızı analiz ettirdik fakat yaptırdıgımız firma sadece kaçıncı kategoride oldugumuzu yazmıs o kadar. Şimdi laboratuvar tehlikeli atık kodunu belirlememiş bunu ben mi belirlemeliyim yoksa analiz yaptrdığımız laboratuvar mı belirlemeli? Ayrıca yönetmeliği okudum fazlasıyla...
  3. Tehlikeli atıkların sınıflandırılması kılavuzu

    Tehlikeli atıkların sınıflandırılmasında yardımcı olabilecek bir kaynak.
  4. Tehlikesiz atıkların toplama ayırma tesislerine verilmesi

    Arkadaşlar merhaba; Endüstriyel Atık Planımı oluşturup İl Çevre Müdürlüğü'ne sundum.Tekstil Atıklarını verdiğimiz firmanın geri dönüşüm tesisi olduğunu,toplama ayırma tesisi olmadığını,bir TAT tesisi ile sözleşme yapmam gerektiğini ve gerekli belgeleri sözleşme ile beraber göndermem gerektiğini söylediler.TAT tesislerine vermeden TAT tesisine Tehlikesiz Atıklar verilemiyor mu?İlk vemeye...
  5. Tehlikeli atıkları alan lisanslı firmalar/geri kazanımını yapan firmalar

    arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi tehlikeli atıkları alan lisanslı firmaların listesini bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim