• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atıkların lisanslı firmaya verilmesi

Arzu Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar, tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine göre tesisimizdeki geçici depolama sahasında bulunan tehlikeli atıkları en fazla 180 gün depolayabiliyoruz. Danışmanlığını yaptığım firmalarda çok az miktarlarda tehlikeli atık çıkıyor ve bu atıkların bertarafının da maliyeti çok yüksek oluyor. Bu konu ile ilgili olarak bakanlık ya da il müdürlüğünden herhangi bir görüş yazısı alan var mı acaba? Yani miktarların çok az olması durumunda depolama süresini uzatmamız mümkün müdür ?

Ayşe hanım maliyetleerinizin yüksek olma sebebi miktarlardan dolayı nakliye ücretlerinden mi kaynaklanmaka. Ayrıca uzatma almanız söz konusu değil.bi şekilde bertarafa göndermek durumundasınız.

Arzu hanım aynı sorun çalıştığım tesisdede var, az miktarda çıkan atıklar için bertaraf tesisleri nakliyede dahil yüksek fiyatlar istiyorlar. Bakanlıktan yada İl müdürlüğünden alınmış herhangi bir uygunluk yazısı yok bizde , ilgili yönetmelikte belirtildiği şekilde bu atıkların 180 gün içerisinde bertarafa gönderilmesi gerekmektedir. Fakat TAKY Madde 14'de toplamı elli kilonun altındaki atıkların taşınmasında taşıma lisansı zorunluluğu aranmamaktadır deniliyor. Aslında benimde öğrenmek istediğim bu atıkların kargo ile gönderimini sağlayamıyor muyuz? Gönderebilirsek hem mevzuata uygunluk sağlamış olur (depolama süresi açısından) hemde miktarı az olan atıkların nakliyesine çok para harcamamış oluruz diye düşünüyorum.:)

@Pınar PELİT

ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ
MADDE 5-
ğ) Tıbbi atıklar hariç olmak üzere 50 kg altında olan atıkların kargo ile taşınması ancak uluslararası tehlikeli yük taşımacılığına ilişkin belge almış olan kargo şirketlerince yapılır.

180 günden fazla tutmak için geçici depolama izni alın. yada 50 kğ altında oluştuğunda kargo ile gönderiniz

ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ
MADDE 5-
ğ) Tıbbi atıklar hariç olmak üzere 50 kg altında olan atıkların kargo ile taşınması ancak uluslararası tehlikeli yük taşımacılığına ilişkin belge almış olan kargo şirketlerince yapılır.

Tolga Bey, tebliğe bende baktım kargo ile gönderilebilecegi yazıyor fakat bunun için tehlikeli yük taşımacılığı yapan kargo şirketi var mıdır? Ben bi kaç firmayla görüştüm ilk defa duymuş gibilerdi ve ellerinde böyle bi belgelerinin olmadığını söylediler. Daha önce kargoyla göndermiş olan arkadaşlar yardımcı olabilrlerse sevinirim??

@Kenan Atalar

Kenan Bey, geçiçi depolama iznimiz var fakat benim bu atıkları 180 günü aşmayacak şekilde sevkiyatını sağlamam gerekmiyor mu??

arkadaşlar motat yeni devreye girdiği için kanunda öyle yazıyor.motat dan önce herhangi bi ulaşım yöntemi yeterliydi 50 kg altı için.motat yeni olduğu için kargo şirketleri yeni haberdar oldular.lisans işlemleri biraz daha süreceğe benzer.

@Pınar PELİT

Tolga Bey, tebliğe bende baktım kargo ile gönderilebilecegi yazıyor fakat bunun için tehlikeli yük taşımacılığı yapan kargo şirketi var mıdır? Ben bi kaç firmayla görüştüm ilk defa duymuş gibilerdi ve ellerinde böyle bi belgelerinin olmadığını söylediler. Daha önce kargoyla göndermiş olan arkadaşlar yardımcı olabilrlerse sevinirim??

180 günü aşmadan gönderecekseniz ve aylık 1 tondan az ise izne gerek yok izin varsa 180 güne ihtiyaç yok

Anladım Kenan Bey, ilginiz için teşekkürler..

@Oğuz DEDEHAYIR

Ben de yurtiçi ve aras kargoyla görüşmüştüm onlar da ölye bi belge olmadığını söylediler..Sürat kargo taşımacılık yapmıs diye duymustum ama araştırmk lazım yinede gönderebilirsek ii olur bizim için..

Atıkların Karayolu İle Taşınması Tebliğ'inde yer alan:
"f) Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin EK-IV’ündeki 09 01 Fotoğraf Endüstrisi Atıkları başlığıaltında yer alan atıklar ile tek seferde 50 kg altında taşınacak olan tıbbi atıklar hariç diğer atıklar için lisanslı araçla taşıma zorunluluğu bulunmamakla birlikte bu atıkların kayıt altına alınabilmesi için basılı UATF kullanılır ve atığın teslim edildiği lisanslı geri kazanım/bertaraf tesisince kayıt altına alınır."
hükmüne göre 50 kg altı atıklarımızı lisanssız araçla taşıyabiliyor muyuz hala?

@Ayşegül Öner Albayrak
bu madde yeni yönetmelikte kaldırıldı diye biliyorum. bi bakıyım ?

@Tarik Can
Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'ndeki lisanslı araç muafiyeti maddesi kalktı; ancak bu tebliğe göre taşınabilir görünüyor; maddedeki cümle çok açık değil o yüzden kararsız kaldım :(

@Ayşegül Öner Albayrak

evet şimdi baktım TAKY'deki kalkmış, burdaki hala duruyor. bence onun hala varlığından haberdar değiller. UATF doldurup lisanslı araç olursa garanti olmuş olur.

bizde lisanslı araçla nakliye çok zor oluyor, çok uzak yerlerde tesislerimiz var oralara gelmek istemiyorlar :(
tebliğde taşıma ile ilgili madde olması sebebiyle de kalkmış olabilir Yönetmelikte geçen muafiyet..yani muafiyet durumu kalkmamış da taşıma ile ilgili hükümler tek tebliğde toplanmış gibi anlıyorum ben..